Prečo máme zimomriavky alebo prečo nám v lete zosvetlia vlasy?

0
Prečo máme zimomriavky alebo prečo nám v lete zosvetlia vlasy?
pixabay.com

Deti sa neustále pýtajú a rodičia často potom začínajú surfovať po internete, aby našli správne odpovede. A hoci sa nám často nechce odpovedať na ich zvedavé otázky, aj my dospelí sa pritom môžeme naučiť nové veci.

Keďže neradi strácame čas odpovedaním na otázky „ako“ a „prečo“, prinášame zopár najčastejších otázok a odpovedí z portálu Bright Side.

1. Prečo máme zimomriavky?

Ukázalo sa, že ide o starodávny jav, ktorý sme získali už od zvierat. Husia koža pochádza zo stiahnutia vlasových folikulov. Vo svete zvierat to živočíchom pomáha rýchlejšie sa zahriať. V prípade ohrozenia takýto stav vlasov pomáha zvieraťu vyzerať pred nepriateľom väčšie a mohutnejšie. Husia koža nám naskakuje v chladnom počasí alebo v emocionálne vypätých situáciách. Je výsledkom emisie hormónu adrenalínu v podvedomí.

2. Prečo na nahrávke nerozpoznáme svoj hlas?

Odpoveď spočíva v schopnosti našich kostí viesť zvuk. Vaše okolie a ľudia, ktorí vás počúvajú, počujú iba zvuky vysielané vzduchom. Záznam získaný cez mikrofón obsahuje tiež iba také zvuky. Spôsob, akým počujeme svoje hlasy, je však zároveň kombináciou bežných zvukov a nízkofrekvenčných zvukov vedených kosťami našich lebiek.

podcast
pixabay.com

3. Prečo nás bolí hlava, keď pijeme studenú vodu alebo jeme studené jedlo?

Určite ste si všimli, že pri konzumácii zmrzliny vás niekedy ostro zabolí hlava. Alebo sa to môže stať, keď dýchate vzduch pri joggingu v parku v chladnom počasí. Je to spojené so zúžením alebo roztiahnutím nádob rýchleho podnebia ako reakcia na nízke teploty.

4. Prečo v lete naša pokožka tmavne a vlasy sa zosvetlia?

V obidvoch prípadoch slnko rozkladá melanín, zodpovedný za farbu vlasov a pokožky. Rozdiel je v tom, že vlasy v porovnaní s pokožkou nežijú. Keď je pigment rozložený, vo vlasoch sa nedoplňuje, takže sa vlasy zosvetľujú. Koža „odpovedá“ na slnko silnejším doplňovaním melanínu, a tým je jej farba tmavšia.

Najväčšie zaujímavosti o ľudskom tele

Foto: pixabay.com

5. Prečo dieťaťu plynie čas pomalšie?

Je to pravdepodobne preto, lebo dieťa si musí pamätať viac udalostí. Deti sa s okolitým svetom len začínajú zoznamovať a ich pamäť musí zbierať viac údajov. Takže rok „obsahuje“ viac udalostí ako ten dospelý. Je tiež možné, že pri hodnotení niektorých situácií sa ich snažíme porovnávať s dobou, ktorú sme už prežili. Týždeň pre dieťa je väčšou súčasťou jeho života ako pre dospelého.

6. Prečo nám oči nezamrznú, keď vonku mrzne?

V našich očiach nie sú žiadne bunky teplotných receptorov. Okrem toho je najväčšia časť očnej gule vo vnútri lebky a je zahrievaná prietokom krvi vo vnútri.

7. Prečo pri konzumácii citrónu zatvárame oči?

Tento reflex sme pravdepodobne dostali od našich predkov. Naše oči sú zatvorené, aby sa do nich nedostala kyslá citrónová šťava, ktorá by mohla poškodiť sliznice. 

8. Prečo je prach biely na čiernom pozadí a čierny na bielom pozadí? 

V skutočnosti je obyčajný prach sivý. Malá veľkosť jeho častíc nám však bráni vidieť jeho skutočnú farbu. Len zbadáme, či sú škvrny svetlejšie alebo tmavšie ako pozadie.

Foto: pixabay.com

9. Prečo nám je na lodi zle a máme kinetózu?

Stáva sa to preto, lebo váš mozog dostáva protichodné informácie z rôznych častí tela. Napríklad, ak ste na lodi, vaše vnútorné ucho cíti pohyb vĺn, ale vaše oči to nevidia. Mozog sa snaží dosiahnuť, aby tieto dva samostatné pocity súhlasili a neboli „zmätené“.

15 prekvapivých faktov o šťastí alebo ktorá krajina je našťastnejšia

10. Prečo sa ručičky hodín pohybujú zľava do prava?

Ľudia najprv zostrojili slnečné hodiny, ktoré kopírovali smer slnka. Až neskôr vynašli mechanické hodiny. Slnečná verzia hodín mala stĺp, aby sa jej tieň pohyboval okolo hodinovej platne. Takáto „ruka“ sa cez deň pohybovala rovnako ako slnko po oblohe. Vzhľadom na geografické umiestnenie Mezopotámie, sa tieň slnečných hodín pohyboval zo západu na východ. To znamená, že keď sa deň valil k noci, tieň sa pohyboval aj zo západu na východ. Odtiaľ prišla otázka v smere hodinových ručičiek. V súlade s tým ručičky hodín idú zo západu na východ.

 

pixabay.com

11. Prečo sa prstenník používa na krvný test?

Najprv sú palce a malíčkové prsty úzko spojené so zápästím. Ak dostanete infekciu, môže sa rozšíriť cez rameno. Preto odporúčajú odobrať krv zo všetkých prstov okrem palcov a malíčkov. Po druhé, prstenník je najmenej bolestivý. „Pracuje“ menej ako iné prsty a má tenšiu pokožku. Ak tento prst nepoužívate často, ľahká rana sa rýchlo zahojí.

12. Kam smeruje odpad z toalety v lietadle?

Keď stlačíte splachovacie tlačidlo v lietadle, otvorí sa ventil a nasaje obsah misy. Obsah sa v priebehu niekoľkých sekúnd prenesie do zadržovacej nádrže, kým nedosiahne svoj limit. Do jedinej skladovacej nádrže sa zmestí asi 75 litrov odpadu. Hneď po pristátí lietadla odstráni služobné vozidlo z nádrž všetok odpad.

Foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie