Prečo sa Charles Dickens rozhodol napísať novelu Vianočná koleda?

0
Prečo sa Charles Dickens rozhodol napísať novelu Vianočná koleda?

Vianočná koleda od Charlesa Dickensa patrí medzi najobľúbenejšie diela 19. storočia. Obrovská popularita knižočky spravila vo viktoriánskej Británii z Vianoc významný charitatívny sviatok. Keď totiž Dickens príbeh písal, mal nadmieru ambiciózne plány. A skutočne – ani vo sne mu nenapadlo, aký dopad jeho dielo bude mať dodnes.

Dickens ešte pred napísaním Vianočnej koledy získal celkom veľkú popularitu. Dovtedy ho verejnosť poznala vďaka príbehom o Oliverovi Twistovi či Nicholasovi Nicklebym. Najväčší úspech do vydania Vianočnej koledy zožala kniha Starožitnícky obchod.

Avšak, jeho posledná novela sa nepredávala veľmi dobre. Dokonca trpel v roku 1843 vážnymi finančnými problémami. Dlžil totiž peniaze svojmu vydavateľovi.  

Aj keď mal dosť vlastných starostí, nebol mu ľahostajný ťažký život chudobnej pracujúcej triedy. Zaujímal sa o pracovné podmienky obyčajných ľudí vo fabrikách, ktoré vôbec neboli priaznivé. K napísaniu príbehu ho motivovala návšteva špinavej priemyselnej časti Manchesteru. 

Dickens odoslal Vianočnú koledu do tlače pred Vianocami v roku 1843. Odvtedy sa toto dielko radí medzi fenomény anglickej literatúry.

https://www.instagram.com/p/B49gWzmB5VI/

Vianočná koleda bola formou prostestu

Na verejnosti sa kniha stala populárnou takmer okamžite. Aj dodnes ide o najznámejšie dielo spojené s Vianocami. Príbeh vtedy zdôraznil popularitu Vianoc, ktoré v Anglicku nemali dosiaľ taký význam. Taktiež zvýraznil potrebu pomáhať tým, ktorí to najviac potrebujú – chudobným a nemajetným.

Popri osobných dôvodoch písania príbehu tak Dickens pociťoval aj silnú potrebu vyjadriť sa k ekonomickej situácii vo viktoriánskom Anglicku. Išlo o obrovské rozdiely medzi bohatými a chudobnými ľuďmi.

Počas dlhých jesenných prechádzok sa mu v mysli vyformoval príbeh, ako ho poznáme. Lakomec Ebenezer Scrooge sa k svojmu zamestnancovi počas Vianoc zachová nepríjemne. Núti ho pracovať, aj napriek tomu, že by mal byť dávno s rodinou.  V noci potom Ebenezera navštívi duch jeho bývalého obchodného partnera. Nasledujú návštevy Ducha minulých Vianoc, súčasných, aj budúcich. Scrooge tak vidí chyby, ktorých sa dopúšťa.

Dickens dielo písal so zámerom ostrej kritiky lakomstva a zdierania, ktorého sú schopní mnohí obchodníci vo vzťahu k svojim zamestnancom. Scrooge bol síce negatívnou postavou, no prešiel transformáciou, čím sa stal nositeľom pozitívneho odkazu.

Novelu Dickens napísal extrémne rýchlo – trvalo mu to 6 týždňov. Chcel totiž, aby bola kniha dostupná pre ľudí už na Vianoce.

https://www.instagram.com/p/B5ne-fyDtua/

Dotkol sa sŕdc miliónov čitateľov

Keď sa v kníhkupectvách objavila pred Vianocami Vianočná koleda, ihneď si získala srdcia verejnosti aj kritiky. Posolstvo, ktoré Dickens zdieľal, sa čitateľov dotklo veľmi hlboko. Vianoce sa tak stali sviatkom vyhradeným pre trávenie času s rodinou. A hlavne – časom na intenzívnu charitatívnu pomoc.

Vianočná koleda sa publikuje dodnes – s nádhernými ilustráciami a príbehom, ktorý nabáda k zamysleniu aj v dnešnej dobe. Vznikli už mnohé divadelné hry, animované rozprávky, či filmové spracovania… Dickens zomrel v roku 1870, no Vianočná koleda žije naďalej. 

„Už si budem navždy uctievať Vianoce vo svojom srdci, a to nielen na Štedrý večer. Spojím skúsenosti Minulosti, Prítomnosti i Budúcnosti. Všetci traja duchovia mi v tom budú pomáhať. Zužitkujem všetko, čomu ma naučili.“

Čo keby sme sa týmto odkazom inšpirovali? Nenosili by sme ho v sebe však len počas Vianoc, ale počas celého roka, rovnako ako Scrooge. :)

žiadne príspevky na zobrazenie