Milada Horáková bola mučená za svoje postoje a podporu demokratických hodnôt

0
Milada Horáková bola mučená za svoje postoje a podporu demokratických hodnôt

Milada Horáková verila v ľudí a v demokraciu, no aj napriek tomu čelila väzeniu a mučeniu nielen počas druhej svetovej vojny, ale aj v časoch komunistického režimu, ktorý ju napokon popravil.

Prezidentka Zuzana Čaputová to konštatovala vo svojom profile na sociálnej sieti po tom, ako si pozrela divadelné predstavenie o jej živote v Štátnom divadle v Košiciach.

JUDr. Milada Horáková bola česká právnička a politička a obeť justičnej vraždy pri komunistických politických procesoch v 50. rokoch minulého storočia. Vo vykonštruovanom procese bola odsúdená za vlastizradu. 27. júna 1950, na príkaz prezidenta Gottwalda, bola Horáková na dvore pankráckej väznice obesená. Bola jedinou popravenou ženou v rámci týchto procesov a vďaka svojej neústupnosti sa stala symbolom odporu proti vládnucej komunistickej strane.

Milada Horáková zaplatila najvyššiu cenu za slobodu

„Aká je cena slobody? Aká je cena viery vo vlastné presvedčenie a hodnoty? Milada Horáková zaplatila tú najvyššiu. V pondelok večer som v Štátnom divadle v Košiciach videla unikátne divadelné predstavenie o jej živote. Silné a dojímavé. Aj vďaka nemu posolstvo Milady Horákovej znovu ožilo,“ povedala prezidentka.

Zdroj: facebook.com, Štátne divadlo Košice

Prečítajte si: Zuzana Čaputová sadila stromy

Čelila väzeniu, mučeniu počas druhej svetovej vojny aj počas komunistického režimu, ktorý ju napokon popravil. Len preto, lebo ako sama hovorila, verila v demokraciu, verila v ľudí.
“Vlastizradkyňa, zapredala štát inej moci, spreneverila sa ľuďom…” – aj toto bola súčasť jej vykonštruovanej a lživej obžaloby. Napriek tomu ostala pevná a verná hodnotám, ktorým verila. Ako povedala v liste svojej dcére, snažila sa o lepší svet aj pre ňu.
To je úloha aj nás všetkých. Neúnavná snaha o svet založený na silných morálnych základoch. Lebo demokracia je taká, aká je väčšina ľudí, ktorí ju tvoria,“ napísala Čaputová.

Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentka Čaputová vyzdvihla posolstvo Milady Horákovej, ktorá bola mučená za svoje postoje a podporu demokratických hodnôt © SITA Všetky práva vyhradené. Foto: Milada Horáková během procesu | Foto: Národní muzeum

žiadne príspevky na zobrazenie