Prof. Krčméry: Od prírody som veľmi lenivý človek. Budovanie 10 ročnej kariéry je moje najväčšie zlyhanie.

0
Prof. Krčméry: Od prírody som veľmi lenivý človek. Budovanie 10 ročnej kariéry je moje najväčšie zlyhanie.

Prof. Krčméry je človek, manžel, otec 4 detí, lekár, profesor. Zakladateľ viacerých inštitúcií, organizácií, fakúlt a univerzít. Človek so srdcom na správnom mieste. Múdry. Rozhľadený. Pokojný. Spoločnosť ho akceptuje.  A my sa tomu vôbec nečudujeme.

Stál pri zrode troch vysokých škôl – Slovenskej zdravotníckej univerzity, Trnavskej univerzity – Fakulty zdravotníctva a Vysokej školy sv. Alžbety. Edukáciu po vstupe Slovenska do EÚ považuje za jeden z kľúčových faktorov, aby sme sa cítili ako plnohodnotní členovia EU a aby sa mohli európske hodnoty rozvážať do tretieho sveta. Sám hovorí o užitočne strávenom čase. Podľa jeho slov „investícia do vedomostí, ale aj do študentského srdca sa vráti na množstve uzdravených pacientov.“

Najväčšia hodnota pre prof. Krčméryho

„ Zakladanie a investícia do vzdelania bol zmysluplne strávený čas, ale najviac si cením možnosť, že som bol slúžiť v tropických oblastiach chudobných a chorým, ktorí nemali inú šancu. U nás, keď ma pacient nenájde, tak nájde niekoho lepšieho, tzn. ide do vedľajšej nemocnice. Kdežto tam, ste tou poslednou zastávkou. Tam nemáte pacienta kam odoslať a musíte sám so sebou vystačiť, so svojimi vedomosťami a liekmi. Máte 20 liekov, nemáte žiadne CT, žiadne ultrazvuky, žiadne laboratórium. Najviac som sa naučil v Sudáne a v Keni, kde nebola žiadna  zdravotnícka infraštruktúra. Diagnózu sme riešili len sprostredkovanou anamnézou, vyšetrením a úvahou.  Toto považujem za svetlé chvíle môjho života. Situácie, keď som videl pacientov, ktorí akoby vstávali z mŕtvych. Prišli v bezvedomí, s maláriou a po liečbe, po niekoľkých dňoch odchádzali po vlastných. To je veľmi vďačná medicína.“

Zlyhanie?

Človek by neveril, ale prof. Krčméry priznáva, že sa hnevá asi na desať rokov, kedy si budoval svoju kariéru. Bolo to obdobie, kedy si robil svoj vlastný výskum, PhD., veľký doktorát, docentúru, profesúru. Dostal päť čestných doktorátov a toto považuje za premrhaný čas. Keby tento čas venoval pacientom, tak by ho omnoho lepšie využil, hovorí Krčméry a dodáva:

“Bohužiaľ, bolo to v období, kedy nato, aby ste niektoré veci presadili, napr. v tropickej medicíne, alebo nové liečebné postupy, tak sa pozeralo na to, koľko máte titulov pred menom a za menom.“

Prečítajte si aj, aké krajiny na dovolenku odporúča prof. Krčméry

Od prírody lenivý človek

„Od prírody som lenivý človek“, hovorí na svoju adresu Krčméry a nám neostáva nič iné len krútiť hlavou. Vraj ho od lenivosti odtrhli a de facto donútili zvedaví študenti a doktorandi, ktorí sa pýtali a on im nevedel povedať. Tak začal každý deň hodinu študovať odbornú literatúru. Podľa vzoru svojho otca.

Na margo krízových štábov poznamenáva, že nie je stotožnený s jeho presným pomenovaním. Ide o pracovné skupiny, epidemiológovia a hygienici majú svoju skupinu, ekonómovia majú svoju a aj školáci. Oceňuje premiéra a ministrov, ktorí sedeli na dlhých rokovaniach krízového štábu a zapisovali. Krčméry hovorí: „Niektoré rokovania sú skutočne dlhé, niektoré procesy sa skutočne nedajú zjednodušiť. Sú veci, ktoré si nemôžete presadiť silou autority alebo rozhodnutím. Ja keď mám iný názor, musím akceptovať to, že väčšina má celkom iný názor. Tzn. rozhodovací proces je demokratický, preto trvá dlhšie, lebo daň za demokraciu je čas. Odporúčanie bude byť vyargumentovateľné, ale aj tak sa nemusí prijať. Každý však musí akceptovať, že ak ten jeho názor zostane menšinový, tak musí ustúpiť.“

Výhodu členov krízového štábu vidí v tom, že väčšina je z akademického prostredia alebo z prostredia vedy, kde platí, že hoci si môžem myslieť že mám pravdu, ale neviem to dobre vy-argumentovať, tak musím akceptovať, že to neprejde.

Vakcíny a druhá vlna

Podľa Krčméryho sú tri vakcíny na spadnutie. Myslí si, že už v lete bude k dispozícii vakcína. Čo sa týka švédskeho modelu, je veľmi opatrný. Ide o riskantný model (vzhľadom na mortalitu), aj keď mimoriadne efektný model. Má za sebou veľké množstvo zosnulých, najmä čo sa týka rizikových skupín. „Daň, ktorá sa zato zaplatila vo Švédsku, je neakceptovateľná. Sila a váha spoločnosti je v tom, ako sa vie starať o tých najzraniteľnejších, tzn. deti a seniori“, dodáva.

Prečítajte si článok o tom, ako Slovensko dávali za príklad aj v Amerike

Ja si myslím, že druhá vlna, ak príde, príde veľmi rýchlo. To býva vždy importovaná, zavlečená. Nemyslím si, že príde už na jeseň. Ale počítam s tým, že v zime alebo na jar príde ďalšia epidémia, môže to byť pandemická chrípka, môže to byť iný vírus. Vôbec si nemyslím, že na jeseň bude nejaký závažný problém. Myslím, že ak príde druhá vlna, príde teraz. Ale robme všetko preto, aby vôbec neprišla.

Kritické sú mesiace december, január a február; je znížený príjem niektorých kľúčových vitamínov a aj nízky počet slnečných dní. Táto kombinácia výrazne znižuje náš imunitný systém. Akýkoľvek vírus sa nerozumným správaním ľudí (napr. masovou športovou akciou alebo kulinárskym excesom) rozšíri, tak budeme svedkami problému. Ako problémové vidím tieto zimné mesiace“, hovorí odborník.

Prof. Krčméry si je vedomý, čím všetkým si museli prejsť nielen samotní ľudia, ale najmä neviditeľní hrdinovia. Zdravotnícki pracovníci, pracovníci infekčných oddelení, testéri. Za každým vykonaným testom, príp. rýchlotestom sú ľudia v skafandroch a ľudia v laboratóriách. Vojaci a policajti, ktorí sa od ľudí napočúvali naozaj všeličo. Keďže Krčméry svoju vieru netají, dodáva:

„Chcem poďakovať ľuďom, že si zobrali ako koaličného partnera nášho Najvyššieho. Ak máte partnera na tých najvyšších miestach, tak je veľká pravdepodobnosť, že sa naplní heslo „pomôž si človeče (= správaj sa zodpovedne, rob, čo môžeš) a vtedy ti aj Pán Boh pomôže. Ja pevne verím, že si takto Božie požehnanie vieme na seba pritiahnuť.“

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=JI3ew588Ris

žiadne príspevky na zobrazenie