Profesor Krčméry: Ktoré krajiny sú v lete na dovolenku najbezpečnejšie?

0
Profesor Krčméry: Ktoré krajiny sú v lete na dovolenku najbezpečnejšie?

Epidemiológ Prof. MUDr. Vladimír Krčméry DrSc. sa v nedávnom rozhovore pre TA3 vyjadril o druhej vlne koronavírusu. Je možné, že druhá vlna už jednoducho nepríde? Taktiež rozobral, aké krajiny sú z hľadiska šírenia koronavírusu najbezpečnejšie.

„Každá druhá vlna je importovaná“, hovorí profesor Krčméry. Koronavírus obyčajne prinesie niekto, kto bol v zahraničí. Je to napríklad aj prípad Hong Kongu, kde ochorenie priniesli študenti, alebo situácia v dvoch severočínskych mestách, kde vírus rozšírili obchodníci. Vo väčšine prípadov druhá vlna príde, niekde je miernejšie, inde zase náročná. V Singapure prišla dosť veľká druhá vlna koronavírusu, na základe čoho potom museli zaviesť drakonické opatrenia.

Problém pri zastavení šírenia koronavírusu a otváraní hraníc je ten, že nemôžeme zasiahnuť do chodu iného letiska. „Keď si pozriete tie destinácie, odkiaľ prilietavali lietadlá a vidíte tam najmä Spojené kráľovstvo a Ruskú federáciu a iné problémové krajiny z hľadiska epidémie, vtedy si musíme dávať pozor na otváranie hraníc,“ varoval prof. Krčméry.

Prečítajte si aj článok o tom, ako sa podľa prof. Krčméryho ochrániť pred koronavírusom

Ako je to s letnými dovolenkami?

„Ak máte kúpenú dovolenku v zahraničí, dôležité je, že kde a kedy. Ak by som chcel dovolenkovať v krajinách, ktoré nemali prakticky problém, sú aj také, napríklad v Európe. Napríklad Čierna Hora, Bulharsko, pomerne dobre stabilizovaná situácia bola aj v Chorvátsku a Grécku, výborná bola na Cypre a Malte.“ Sú krajiny, ktoré sú bezpečné.

„Za najbezpečnejšiu a najférovejšiu považujem dovolenku na Slovensku.“

Ak si niekto naplánoval dovolenku na konci leta alebo v septembri v týchto bezpečných destináciách, profesor v tom nevidí epidemiologický problém, ako skôr logistický. Nevieme totiž ovplyvniť, či vedľa nás na pláži nebude ležať turista z destinácie, kde je veľa nových prípadov koronavírusu.

„Za najbezpečnejšiu a najférovejšiu považujem dovolenku na Slovensku aj pre to, že sme to dlžní našej krajine, lebo mala silný otras v turistickom ruchu – hotely, reštauračné zariadenia,“ povedal prof. Krčméry.

Prvý dôvod tráviť dovolenku na Slovensku je, že máme povinnosť vnútri voči sebe, podporiť domáci slovenský turistický ruch. Druhý dôvod je pragmatický. „Slovensko je nádherná krajina. Máme históriu, priestory na kúpanie, krásne hory, úžasnú prírodu, máme farby, máme dobrých ľudí… Podporme tú domácu ekonomiku.“

Celý rozhovor si môžete pozrieť tu:

 

Zdroj: YouTube/Televízia TA3

 

žiadne príspevky na zobrazenie