Prvá ženská policajná detektívka Isabella Goodwin

0
Prvá ženská policajná detektívka Isabella Goodwin
https://www.nytimes.com/2019/03/13/obituaries/isabella-goodwin-overlooked.html

Isabella Goodwin sa zapísala do histórie v rámci policajného oddelenia v New Yorku na prelome storočia a pripravila tak cestu pre ženy budúcnosti.

Ako dievča chcela byť Isabella Goodwin opernou speváčkou. Ako táto takmer operná diva začala spolupracovať s newyorským policajným oddelením, aby chytila pestrú partiu bankových lupičov a stala sa tak prvou ženskou policajnou detektívkou vo Veľkom Jablku?

Narodila sa ako Isabella Loghry v Greenwich Village a vo veku 19 rokov sa vydala za policajta Newyorskej polície Johna Goodwina. Ten však po 11 rokoch manželstva zomrel a zanechal po sebe 30-ročnú vdovu so štyrmi deťmi, aby sa sama živila.

Isabella Goodwin sa rozhodla, že aj ona bude pracovať pre NYPD. A hoci nebolo nezvyčajné, že policajné oddelenia najímali vdovy po padlých dôstojníkoch, Goodwinová nedostala túto prácu len tak. Študovala a zložila skúšku zo štátnej služby a v máji 1896 bola vymenovaná za policajnú dozorkyňu.

Prvé policajtky v histórii – začiatky detektívny agentúr

Úloha policajnej predstavenej

V roku 1845 American Female Reform Society bojovala za ženské práva a víťazstvo bolo, že vymenovali dve dozorkyne v Manhattane v House of Detention a štyri ďalšie do Blackwell’s Island Asylum, prvej mestskej psychiatrickej liečebni v krajine. Ich vymenovanie znamenalo prvé oficiálne uznanie myšlienky, že väzenkyne by mohli byť dozorované ženami.

Po napadnutí mladej väzenkyne v roku 1891 nadobudla práca policajnej predstavenej ešte väčší význam, keď vtedajší hlavný policajný komisár (a neskôr prezident) Theodore Roosevelt rozšíril ich povinnosti o obete trestných činov žien, sexuálne trestné činy a prípady týkajúce sa detí.

Slávne väzenie House of Detention – alias Hrobka Mechanical Curator collection, a set of over 1 million images scanned from out-of-copyright books and released to Flickr Commons by the British Library. en.wikipedia.org

Známa pre svoje detekčné schopnosti

Ale aj ako predstavená bola Isabella Goodwin známa svojimi detekčnými schopnosťami. Jednej článok z vtedajších novín o nej napísala, že má „milú, materinskú tvár“. Jej tmavé vlasy ešte nie sú posiate šedinami. A jej sivé oči sú plné výrazu a súcitu. Široké čelo svedčí o inteligencii a celé jej správanie viedlo k tomu, aby sme ju považovali za vydatú ženu z majetnej triedy.“

Goodwinová, ktorá bola vysoká len 155 cm, využila svoj láskavý a sympatický vzhľad, keď ju detektívna kancelária prizvala, aby pomohla so špeciálnym vyšetrovaním, pričom sa vydávala za naivnú spoločníčku, ktorá mala odhaľovať veštcov, astrológov, hinduistických mágov, šarlatánov a chirurgov.

Dokonca chodila ako hazardná hráčka, aby pomáhala pri prepadoch stávkových kancelárií len pre ženy. Keď pracovala ako policajná dozorkyňa, celkovo získala dôkazy proti viac ako 500 podvodníkom.

Čaro Eddieho a banditov taxikárov

Život Isabelly Goodwinovej sa zmenil jedného rána vo februári 1912, keď sa za bieleho dňa na rušnej mestskej ulici v srdci manhattanskej finančnej štvrte odohrala odvážna banková lúpež.

Muž známy ako Eddie „The Boob“ Kinsman a jeho komplici uniesli taxík, okradli vodiča a jeho pasažiera, a zbili ich ako zmyslov zbavení, než sa rýchlo stratili v aute bez evidenčného čísla. Lúpež Národnej banky East River im v roku 1912 vyniesla 25 000 dolárov – čo je dosť na zaplatenie približne 30 ročných platov v New Yorku alebo na nákup 385 áut – alebo dnešný ekvivalent približne 677 200 dolárov.

Lúpež ohromila Manhattančanov a informovala o nej celá Amerika, keď lupiči unikli ostrieľaným detektívom. Tlač kritizovala NYPD ako „zdanlivo bezmocnú“ vo svojej neschopnosti rozlúsknuť prípad.

Potom sa objavila fáma o dvoch ľuďoch, ktorí by mohli vedieť, kde sa Kinsman nachádza: „Švédka Annie“ Hull a jej spolubývajúca Myrtle Hoyt, obe dlho známe newyorskej polícii. Keď sa dozvedeli, že Eddie Boob je známy tým, že navštevuje svoju milú, Švédku Annie Hullovú, v špinavom penzióne plnom temných postáv, zavolali Isabellu Goodwinovú.

Prvú špiónku Konfederácie nazývali Secesná Kleopatra

Nádej na postup a miesto detektívky

Isabella Goodwin, ktorá ako policajná dozorkyňa zarábala 1 000 dolárov ročne bez nádeje na postup a vedela, že detektív zarába 2 250 dolárov ročne, sa chopila príležitosti a urobila svoj prvý krok po rebríčku.

V utajení našla Švédku Annie, zamestnala sa ako slúžka na všetky práce – umývanie podláh, upratovanie izieb, vyberanie nájomného, vyprázdňovanie odpadu, vybavovanie pochôdzok a varenie jedál – za 6 dolárov týždenne. Na oplátku bude žiť bez nájomného v „tmavej, úbohej malej diere pod schodmi“.

V rozhovore pre NY Times Goodwinová vysvetlila, ako sa obliekla „do ošumelého oblečenia a nosila strapaté vlasy“. Goodwinová mala počas práce na sebe staré oblečenie z domu, cez deň sledovala nocľažníkov a poháňaná silnou kávou sa v noci túlala po chodbách, stála pred dverami, počúvala kľúčové dierky a cez biele hodiny sa vykrádala von, aby podala správu NYPD.

https://www.nytimes.com/2019/03/13/obituaries/isabella-goodwin-overlooked.html

Práve cez jednu z tých kľúčových dierok počula, ako Švédka Annie povedala svojej spolubývajúcej: „No, Eddie the Boob spravil trik.“ Goodwinová z rokov svojej predstavenej vedela, že nešťastné ženy sa často zverujú najatej pomoci. Keď teda o týždeň videla Myrtle Hoyt v ich izbe dymiť, spýtala sa jednoduchú otázku: „Čo sa deje?“

V čase, keď Hoytová prestal rozprávať, Isabella si všimla, že Švédka Annie Hull bola na nákupnej horúčke v severnej časti štátu. Keď sa Hull vrátila v luxusných nových šatách a mávala balíkom peňazí, povedala Hoytovej, že sa sťahuje a že ona a Kinsman budú bývať v hoteli v centre mesta, kým sa vydajú na cestu do Kalifornie.

Vďaka Isabelle Goodwinovej čakali štyria detektívi NYPD na stanici Grand Central, aby zatkli Eddieho Boob Kinsmana, keď sa chystal kúpiť dva lístky na západ. Obvinili ho z diaľničnej lúpeže a napadnutia s pokusom o zabitie, a nakoniec bol odsúdený na tri až šesť rokov. Goodwinovej investigatívny úspech a historická propagácia žien boli v správach na titulnej strane novín.

Ráno po zatknutí Goodwinovú zavolali do kancelárie komisára a povýšili ju do hodnosti detektívneho poručíka s výrazným zvýšením platu na 2 2500 dolárov ročne. Nielenže sa stala prvou ženskou detektívkou NYPD, ale The Brooklyn Daily Eagle ju vyhlásil za „najznámejšiu detektívku v Spojených štátoch“.

Dedičstvo

V roku 1918 priviedla NYPD do tímu svojich prvých šesť policajtiek. Platili 1 200 dolárov ročne, dostali putá, revolver a predvolávaciu knižku – ale žiadne uniformy. O tri roky neskôr bola Goodwinová vybraná, aby viedla nový úrad pre ženy na oddelení, divíziu 26 dôstojníčok poverených dohliadaním na prípady týkajúce sa prostitútok, utečencov, záškolákov a obetí domáceho násilia. A v roku 1924 spolupracovala s prokurátormi pri vyšetrovaní podvodných lekárskych praktík, aby pomohla zaistiť niekoľko významných zatknutí pred odchodom do dôchodku neskôr v tom istom roku.

V čase, keď odišla do dôchodku, Isabella Goodwin strávila 30 rokov s NYPD, kde pomáhala slúžiť a chrániť generácie Newyorčanov. Ale aj ona mala úžitok zo svojich rokov služby, keď povedala: „Ó, tie veci, ktoré som sa naučila o úbohej, slabej ľudskej prirodzenosti! Moje skúsenosti by zaplnili knihu.“

Dnes je v 36 500 člennej sile NYPD asi 6 570 žien, čo je asi 18 %. Zahŕňajú 781 detektívov, 753 seržantov a 200 poručíkov. Goodwinová raz povedala, že ženy sú silnými detektívmi vďaka svojej schopnosti „vycítiť veci, pre ktoré na začiatku nemáte žiadny skutočný dôkaz“ – inými slovami, použiť ženskú intuíciu – ale dodala, že je hrdá na to, že „čo dokáže žena, keď má príležitosť.“

Isabella Goodwin zomrela na rakovinu hrubého čreva v októbri 1943 vo veku 78 rokov. Je pochovaná na slávnom brooklynskom cintoríne Green-Wood Cemetery, ktorý bol založený v roku 1838 ako jeden z prvých vidieckych cintorínov v Amerike, pod menom Isabella Seaholm, ktoré nadobudla po druhom manželovi.

Zdroj: https://wednesdayswomen.com/isabella-goodwin-nypds-first-female-police-detective/, en.wikipedia.org, https://www.nytimes.com/2019/03/13/obituaries/isabella-goodwin-overlooked.html

žiadne príspevky na zobrazenie