Isabella „Belle“ Boyd, ktorá mala len 17 rokov, keď sa začala občianska vojna, sa stala jednou z najslávnejších špiónov Konfederácie, ktorú niektorí nazývali „Kleopatra zo secesie“. Jej pestrý povojnový život zahŕňal aj niekoľko manželstiev a účinkovanie ako herečka a autorka.
Isabella Boyd sa narodila 9. mája 1844 v Martinsburgu vo Virgínii a bola najstarším dieťaťom bohatého obchodníka a farmára s tabakom Benjamina Reeda Boyda a Mary Rebeccy Glenn Boyd. Isabella ako temperamentné dieťa, navštevovala Mount Washington Female College of Baltimore vo veku 12 rokov.
Po promócii v 16 rokoch sa vrátila do Martinsburgu, ktorý nasledujúci rok pripadol Únii. Isabella Boyd spočiatku pomáhala získavať finančné prostriedky a šiť oblečenie pre vojakov Konfederácie a bola hrdá na rozhodnutie svojho štyridsaťpäťročného otca narukovať do jednotiek generála Thomasa „Stonewalla“ Jacksona. Keď vojak Únie vtrhol do Boydovho domu a napadol jej matku, Isabella ho zastrelila, čím si získala priazeň na juhu. Boydová, zbavená obvinenia zo zločinu, sa vrátila do Martinsburgu a začala svoju špionážnu kariéru.
Vojaci neočakávali, že dievča bude spravodajským agentom
Isabella Boyd sa odvážila spôsobom, ktorý pohŕdal dobovými štandardmi pre dámy. Využila bežný predpoklad, že žena nemôže byť nebezpečná. Vzoprela sa aj konvenčným ženským úlohám tým, že sa stala poslom generálov Konfederácie Jacksona a Pierra Beauregarda.
Isabella, ktorá sa nebála použiť svoje ženské úskoky na získanie prístupu k vojakom a informáciám Únie, sa stávala odvážnejšou s každým pokusom získať tajomstvá Únie a vojnové plány. Vojaci Únie spočiatku neočakávali, že dievča bude spravodajským agentom, takže aj keď boli jej správy zachytené, federálni dôstojníci jednoducho nebrali do úvahy niekoho, koho považovali za nevinnú tínedžerku.
Nakoniec sa však Boyd dostala do povedomia predstaviteľov Únie. Šesťkrát bola zatknutá, trikrát uväznená a dvakrát vyhnaná. Medzi jej slávnejšie činy patrí, že 23. mája 1862 vo Front Royal vo Virgínii počúvala cez dieru v stene svojej hotelovej izby niekoľko vedľajších dôstojníkov Únie, ktorí plánovali útok. Potom jazdila medzi dvoma armádami, aby odovzdala správu štábnemu dôstojníkovi. Jej úsilie pomohlo zabezpečiť víťazstvo Konfederácie, za ktoré, ako tvrdili jej memoáre, dostala od Jacksona ďakovný list.
Prečítajte si: Najväčšie uspechy žien za posledných 50 rokov
Bol na ňu vydaný zatykač
29. júla 1862 vydal minister vojny Edwin Stanton zatykač na jej zatknutie. Bola prevezená do väznice Old Capitol, kde dnes sídli Najvyšší súd USA, a neskôr vyhnaná do hlavného mesta Konfederácie v Richmonde. Pred vyhostením do Kanady bola opäť zatknutá, ale namiesto toho zamierila do Anglicka.
Isabella Boyd, pravdepodobne viac hnaná dobrodružstvom než skutočnou ideológiou Konfederácie, sa vydala za dvoch mužov z Únie. Prvýkrát v roku 1864, za Samuela Hardinga, námorného dôstojníka Únie, s ktorým mala dcéru Grace. Ten však odišiel z jej života tesne pred Graceiným narodením.
Aby podporila svoje meno, vydala Boyd svoje monografie, Belle Boyd, in Camp and Prison (1865), ktoré zveličovali jej činy, ale predávali sa dobre. Stala sa tiež herečkou, ale vzdala sa toho v roku 1869, keď sa vydala za Johna Swainstona Hammonda, ďalšieho bývalého dôstojníka Únie.
Mali štyri deti (tri sa dožili detstva), ale rozviedli sa v roku 1884. O niekoľko mesiacov neskôr sa vydala za tretieho muža, herca Nathaniela Higha, o 17 rokov mladšieho. K herectvu sa vrátila v roku 1886, aby znovu predstavila svoj život v občianskej vojne. Zomrela na javisku vo Wisconsine 11. júna 1900 vo veku 56 rokov. Z jej domova z detstva je teraz múzeum.
Zdroj: womenshistory.org, wikipedia.org