Recenzia na vysávač Xiaomi: Ako si poradil v domácnosti s mačkami?

0
Recenzia na vysávač Xiaomi: Ako si poradil v domácnosti s mačkami?

Vysáva, vytiera aj debatuje. Všetko však robí kvalitne.

V dnešnej dobe nie je ťažké zaobstarať si vysávač, skôr je problém nájsť taký, ktorý splní všetky požiadavky a ešte k tomu bude aj istým spôsobom dizajnovým doplnkom. Robotickému vysávaču Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro sa to darí.

Vysávače, aké poznáme z minulosti, mali jedinú funkciu – vysať neporiadok, prach a špinu odvšadiaľ, kde to len bolo možné. Klasické telo, sacia hadica a hlavica s dostatočne dlhým káblom mali vykonať len jedinú aktivitu, ktorú ovládal človek.

S príchodom automatizácie a umelej inteligencie sa však časy zmenili a od vysávača chceme viac.

Nejde len o to, aby bol nielen praktický a funkčný, ale aj o jeho dizajn a čoraz väčšiu samostatnosť.

Samozrejme, niet nad klasické vysávače, ktoré vysajú aj pavučiny pod stropom na stene, no pokiaľ hovoríme o vysávači na podlahu (či rovno rôzne druhy podlahy a podlahových krytín), do popredia sa čoraz viac dostávajú robotické vysávače.

Možno ich ovládať cez telefón, sami sa navigujú, lokalizujú aj automaticky nabíjajú. Problém často býva len v tom, že si nevieme vybrať, aký druh, ktorý model či výkonnostný rad zvoliť. Keď sme dostali možnosť otestovať Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro, pochybností a otázok bolo mnoho. A na veľa z nich už máme aj odpovede.

Zmestí sa aj pod gauč

V prvom rade bolo dôležité, aby dokázal prejsť okolo rôznych druhov nábytku (aj keď sme tie menšie, samozrejme, dali z cesty preč), aby mal senzor, ktorý mu vopred napovie, ktorej prekážke sa vyhnúť a aby sa nebál mačacích chlpov. Skvelé je, že ak máte sedačku, zmestí sa aj pod ňu, lebo je dostatočne nízky. Dokáže vysávať pod nábytkom s výškou do 82 mm.

Inteligentné funkcie

Podľa oficiálneho opisu je Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro inteligentný robotický vysávač s pokročilým navigačným systémom, funkciou vysokofrekvenčného sonického mopovania a modernými vychytávkami.

Má laserový navigačný systém LDS s presnými výsledkami, 3 režimy čistenia (len vysávanie, len mopovanie, vysávanie a mopovanie), inteligentné rozpoznávanie povrchu (mopovanie sa vypne napr. na koberci), prepojenie s inteligentnou domácnosťou prostredníctvom aplikácie Xiaomi Home, ovládanie hlasovým asistentom, plánovanie upratovania a ďalšie funkcie. Všetko toto pritom skutočne sedí.

Už pri prvom vybalení a pripojení nabíjacej stanice do siete začal komunikovať a debatoval s nami vždy, keď sme mu zadali úlohu alebo keď ju ukončoval. Treba sa pripraviť na to, že jeho pracovným jazykom je angličtina. Hlásil stav svojej práce tak poctivo, že by sa za to nehanbili v žiadnej fabrike a dokonca by dostal aj vyznamenanie a koncoročné odmeny.

Ľahko sa ovláda a rozumie pokynom

Vysávač je ľahký, intuitívny a dobre ovládateľný. Pri prvom zapnutí si hneď očekoval terén, hlásil svoje zistenia a potom sa pekne zaparkoval do stanice, aby mohol o niečo neskôr, už naostro, povysávať a povytierať podlahy.

Pekne zvládol členitú domácnosť aj približne centimetrový prechod medzi obývačkou s drevenou podlahou do kuchyne s keramickou dlažbou.

Na začiatku panovali obavy, či zvládne aj neľahkú úlohu – obísť posteľ v spálni, ktorá má nožičky, je teda nad zemou, no iba pár centimetrov. Aj túto misiu splnil, nakoľko po zoskenovaní priestoru šiel vždy len po okraji, takže sa nikde nezasekol ani neostal stáť.

Mopovanie za vás vyčistí podlahu

Sonické mopovanie simuluje ručné umývanie podlahy, čo vidieť aj na výsledku, takže bude nejedna domácnosť (podľa potreby aj každý deň) ako zo škatuľky.

Čistenie smetnej nádoby nezaberie viac ako pár sekúnd, nakoľko ide o jednoduchý systém, ktorý zvládnu aj deti. Rovnako tak je jednoduché čistenie stredovej rotačnej kefy, ktorá sa vyberá jednoduchým vytiahnutím a vykliknutím z lišty.

 

Vypláchanie mopu je taktiež užívateľsky prijateľné a jednoduché.

Veľkým benefitom je jeho hlučnosť alebo skôr tichosť. Prekvapilo nás, ako potichu totiž pracuje, takže pokiaľ je človek vo vedľajšej miestnosti, nevyrušuje ho klasický hukot, ale skôr zvuk pripomínajúci šum.

Vysávač dokonca nevyľakal ani zvieracie osadenstvo domácnosti, ktoré okolo neho bez problémov chodilo.

Samozrejme, môže sa stať, že u niekoho nebude výsledok taký dokonalý, prípadne, že v niečom pochybí. Je to možné a treba rátať s tým, že je to technika, ktorá môže zlyhať.

Vo výsledku sme však boli počas nášho testovania s vysávačom spokojní, bez problémov mu udelíme plný počet bodov a odporúčame ho do domácnosti, ktorá chce tichého, no za to výkonného spoločníka. Zároveň je vhodný aj k deťom a domácim miláčikom, keďže pozbiera omrvinky aj chlpy.

Vysávač si môžete zakúpiť aj na stránke mi-store.sk a v práve prebiehajúcej v júnovej akcii z bežných 409€ na 299€.

Záujemcovia môžu prísť aj na otvorenie predajne Xiaomi túto sobotu v Avione, kde budú rôzne produkty so zľavou až do 50 %. Testovaný vysávač tam síce v tejto zľave nie je, no na predajni bude Mi Robot Vacuum Mop 2 Lite zlacnený z 229€ na 150€.

žiadne príspevky na zobrazenie