Rekonštrukcia domu od podlahy: Ten najlepší postup pre rekonštrukciu domu

0
Rekonštrukcia domu od podlahy: Ten najlepší postup pre rekonštrukciu domu
Pixabay.com

Rekonštrukcia domu je náročný a komplexný projekt, pri ktorom je potrebné naplánovať mnoho procesov a činností. Netreba sa však toho báť. Základom je získať dostatok informácií o dome a spoľahnúť sa na služby odborníkov. Tým sa celý proces značne urýchli.

Začíname

Asi vás neprekvapí, že cesta rekonštrukcie začína na stavebnom úrade. Ak však nenarušíte práva vašich susedov a nemáte v pláne zasahovať do nosných konštrukcií, postačí vám ohlásenie o drobnej stavbe.

Kedy musíte požiadať o stavebné povolenie?

Ak sa plánujete pustiť do budovania prístavby či iných búracích prác, ktoré by zmenili vzhľad nehnuteľnosti, alebo jej dispozičné riešenie, máte povinnosť žiadať o stavebné povolenie. To isté platí aj v prípade, že by ste pri rekonštrukcii chceli zasahovať do nosných konštrukcií. V istých prípadoch ale nemusíte ohlasovať nič.

Ktoré práce netreba ohlásiť úradom?

Oprava fasády
● Výmena strešnej krytiny či odkvapových žľabov
● Rekonštrukcia oplotenia v prípade, že sa jeho pôvodná poloha nezmení
● Výmena okien a dverí
● Rekonštrukcia priečok, stien, podláh v interiéri

Cena a rozpočet rekonštrukcie

V prvom rade by ste si mali vypracovať tabuľku a určiť základné položky prerábky podľa toho, čo má obsahovať. Zahrnúť by ste mali napríklad búracie práce, stavebné práce, rozvody, cenu podlahového kúrenia, obkladov, dlažby, dverí, svetiel či nábytku.

Nezabúdajte, že k väčšine položiek treba pripočítať aj montáž, ktorá môže prevýšiť cenu materiálu.

Alebo si dajte rozpočet vypracovať dodávateľskou firmou, ktorý musí byť súčasťou zmluvy. Podrobne obsahuje všetky položky z materiálov a zo stavebných prác potrebných podľa projektovej dokumentácie.

Zmluvu s dodávateľom uzavrite vždy písomne a dbajte pritom na to, aby bola prehľadná. Mala by obsahovať jednoznačné formulácie, podrobný opis jednotlivých prác a materiálov a spôsob finančného vyrovnania.

https://www.freepik.com/free-photo/young-craftsman-building-house_15660460.htm

Myslite aj na rezervu

Je možné, že sa vám podarí zrekonštruovať dom bez jedinej práce navyše a zachovať pôvodnú cenu. Napriek tomu by ste mali ale počítať s prácami, ktoré neboli naplánované, a teda aj s vyšším rozpočtom. Počas prestavby budete mať potom priestor pre drobné zmeny a úpravy.

Všetko po poriadku

Možno sa to nezdá, ale nedodržanie postupnosti jednotlivých krokov môže nepriaznivo ovplyvniť celú rekonštrukciu. Pred tým, než sa pustíte do práce, dôkladne si premyslite, čo je potrebné opraviť či vymeniť. Vyhnete sa tým situáciám, kedy by ste museli do čerstvo vymaľovanej steny inštalovať rozvody elektriny.

Najlepšie urobíte, keď si všetko spíšete. Získate tým prehľad v tom, čo vás čaká a ako postupovať. Každá stavba je iná, no v zásade sa môžete držať základných bodov. Najskôr je potrebné čo najkvalitnejšie opraviť hrubé nosné konštrukcie, vyriešiť poruchy domu a potom pokračovať k povrchom. Akonáhle budú základy, izolácia a nosné konštrukcie zakryté ďalšími vrstvami, bude náročné ich vymeniť.

Pri tomto procese sa pravdepodobne budete hrabať v zemi, uskutočňovať injektáž a posilňovať krovy. Peniaze aj čas sa strácajú, no na dome skoro nie je nič vidieť. A práve v tomto momente by ste mali byť trpezliví. Keď nevyriešite závady hneď, budete ich musieť stále dookola opravovať.

U izolácie základov môžu byť problémy s vlhkosťou. Problémy môžu nastať aj so statikou domu. Spevniť by sa mali nielen základy, ale aj konštrukcia stropu alebo krovu tak, aby uniesli väčšie zaťaženie. Načo budete mať krásnu podlahu, keď konštrukcia pod ňou nie je rovná a podlaha sa húpe?

Keď už do domu nebude zatekať a nebude sa rozpadať, prišiel čas na ďalšie úpravy. Tu už je potrebné rozmýšľať, čo dokončíte skôr a čo si môžete odložiť. Určite by ste nemali zabúdať na rozvody a siete, po nich môžu nasledovať podlahy, okná, dvere, nátery, obklady a nábytok v interiéri. Oplotenie pozemku a práce okolo domu si môžete odložiť na neskôr.

https://www.freepik.com/free-photo/full-shot-roofers-working-together-with-helmets_24489346.htm

Strecha ako základ rekonštrukcie

Stav strechy si dajte určite skontrolovať odborníkom, ktorý vám povie, či ju treba rekonštruovať, vymeniť alebo vám ešte poslúži. Aj keď by sa vám mohlo zdať, že je v dobrej kondícií a nie je potrebné venovať jej pozornosť, dajte na názor profesionálov.

Rekonštrukcia strechy sa nezaobíde bez kvalitných doplnkov v celej skladbe strechy. Aj keď je renovácia finančne náročná, doplnky by ste nemali nahrádzať lacnejšími alternatívami. Pri oprave strechy si zvoľte vhodnú hydroizolačnú fóliu, aby ste priestor pod strechou ochránili pred prienikom zrážok či vlhkosti. Jej voľba závisí od bezpečného sklonu, spôsobu využitia podkrovia, konštrukčnej náročnosti strechy či miestnych podmienok. Ak fóliuvynecháte, vlhkosť môže znížiť účinnosť tepelnej izolácie a poškodiť strešnú konštrukciu.

Nezabudnite na správne odvetranie

Pri oprave strechy sa často zanedbáva prevetrávanie strešného plášťa v hrebeni aj osadenie vetracích prvkov pod hrebeňom. Aby ste zabezpečili správne odvetranie strechy, dbajte na dodržanie stanoveného počtu odvetracích prvkov uvedených v technickom liste. Efektívne odvetranie je tiež podmienkou uplatnenia záruky na strešný systém.

Výber vhodnej krytiny

Strešná krytina je niečo, čo by malo človeka prežiť, a tak pri jej výbere musíte zodpovedať rozhodne viac otázok. Súčasný trh ponúka veľa možností, čím pokryť strechy. Čo brať pri výbere do úvahy, aby vaša voľba nebola krokom vedľa?

Sklon strechy je označenie pre uhol, ktorý zviera rovina strešnej plochy s vodorovnou rovinou. Každá strešná krytina má výrobcom stanovený bezpečný sklon strechy, ktorý určuje minimálny uhol sklonu strechy, pre ktorý je krytina vhodná.

Jednotlivé druhy krytín sa vyznačujú rôznou životnosťou, čo je dané ich materiálovým zložením. Skvelú životnosť majú keramické a betónové škridly. Unikátnou životnosťou sa môže pochváliť bridlicová krytina, tu je však rozhodujúca kvalita bridlice.

Strecha chráni predovšetkým pred vplyvmi počasia. Tieto útoky prírody môžete odrážať práve strešnou krytinou, ktorá musí byť dostatočne odolná, aby zvládla dážď, vietor, sneh či chemické zložky v ovzduší. Keramická krytina sa vyznačuje vysokou odolnosťou aj v extrémnych podmienkach a vďaka technológii výroby nepodlieha žiadnym zmenám a znehodnoteniu počas doby životnosti.

Každý druh strešnej krytiny si vyžaduje špecifický prístup k údržbe. Plastová krytina si nevyžaduje takmer žiadnu údržbu. Výskyt rias, machov a lišajníkov na streche je prirodzený biologický proces, ktorý je ovplyvnený viacerými prírodnými faktormi. Pomerne vysokou samočistiacou schopnosťou disponuje aj betónová škridla.

unsplash.com

Zeleň na streche však nemusí byť len nežiadaná. Systém zelených striech vytvorí takmer prirodzenú vegetačnú formu, ktorá sa sama udržiava a obnovuje. Zelené strechy zlepšujú mikroklímu, znižujú náklady na vykurovanie a optimalizujú zadržiavanie a následné využitie dažďovej vody.

Výber vhodnej strešnej krytiny je zložitejší pre rekonštruovaný krov. V takomto prípade je potrebné brať do úvahy stav krovu a prispôsobiť mu výber krytiny. Určite treba brať do úvahy aj skutočnosť, že na krov okrem samotnej hmotnosti strešnej krytiny pôsobí aj zaťaženie od snehovej pokrývky alebo silných vetrov.

Inštalácie

Elektroinštalácie

Prvým krokom by v tomto prípade malo byť oslovenie elektrikára, ktorý môže vykonať revíziu a navrhnúť, ako by sa situácia mohla realizovať. Je tiež dôležité určiť, ako bude vyriešená dispozícia priestoru. Zostane všetko rovnaké alebo sa budú diať nejaké zmeny, napríklad zruší sa kuchyňa a kúpeľňa a postavia sa úplne inak?

Do stien sa budú sekať drážky, takže sa nemusíte báť spraviť neporiadok. Elektrikár okrem iného poskytne informácie o normách, ktoré určujú vzdialenosť elektroinštalácie a zásuviek od vodovodného potrubia, výšku od podlahy alebo polohu káblov.

Príprava na vytvorenie drážok

Ak sa do drážok púšťate sami, prejdite si miestnosť, zmerajte vzdialenosti od budúceho umiestnenia nábytku, ujasnite si rozvrhnutie každého vybavenia. Vezmite ceruzku, všetko si nakreslite na podlahy a steny, vrátane stropného osvetlenia, imaginárnych vypínačov, zásuviek a smer vedenia káblov.

Samotné drážkovanie môže byť veľmi namáhavá práca aj na niekoľko dní, vždy to závisí od veľkosti priestoru a materiálu, z ktorého sú steny postavené. Drážky sa tiež budú líšiť veľkosťou, pretože niektoré sú určené iba pre jeden kábel, iné môžu byť aj pre šesť káblov. Drážkovanie zahŕňa aj vyrezanie dostatočne veľkých otvorov na elektroinštalačné škatuľky.

Určite ich spoznáte, sú zaoblené, často sa dajú zložiť dohromady. Môžu sa predávať aj dvojité a cez otvory sa do nich vkladajú káble. Slúžia na vypínače a zásuvky.

Vodoinštalácie

Ak sa chystáte na kompletnú dispozičnú zmenu miestnosti, čaká vás kompletné prerobenie vodoinštalácie. A to sa nezaobíde bez premysleného projektu a kompletného naplánovania umiestnenia jednotlivej sanity.

To najhoršie, čo môžete pri rekonštrukcii vodoinštalácie spraviť, je šetriť na materiáloch. Myslite na to, že voda vie ľahko vytopiť vás či susedov a škody, ktoré takto vznikajú, môžu byť omnoho vyššie, než náklady na kvalitný materiál.

Zamerajte sa na kvalitný vodoinštalačný materiál od tej najmenšej rúry, cez tesnenie až po vodovodné kohútiky. Ani teraz sa nemusíte báť a plánovanie a nákup môžete nechať na odborníka.

Po kompletnej výmene vodoinštalácií sa môžete pustiť do dokončenia rekonštruovaných miestností. Predtým, ako uložíte obklad na stenu, osadíte vaňu či kuchynskú linku, ale nezabudnite na poriadne testovanie novej vodoinštalácie. Odhalené problémy je jednoduchšie odstraňovať ešte predtým, ako budú osadené obkladačky alebo dlažba. Ďalšou vecou čo netreba podceniť je silikónovanie. Ak si na to netrúfate sami, radšej sa obráťte na odborníka.

https://www.freepik.com/free-photo/close-up-men-working-together_11106710.htm

Výmena okien

Ak sú okná nehnuteľnosti v dobrom stave, nemusíte ich za každú cenu meniť. Dajte si záležať na ich dôkladnom vyčistení alebo oprave. Ak však nemáte šťastie a staré okná by už neplnili svoju funkciu dostatočne, je čas na výmenu.

Plastové okná

V ich prospech určite hrá cenová dostupnosť. Vďaka širokej ponuke farebných prevedení nebudete mať problém vybrať si ten pravý dizajn pre vás. O údržbe tiež netreba hovoriť príliš dlho. Postačí pravidelné čistenie a okná z tohto materiálu vám budú slúžiť dlhé roky.

Drevené okná

Ak vás však lákajú prírodné materiály, drevené okná môžu byť dizajnovým riešením presne pre vás. Oproti plastovým oknám, drevené okenné rámy môžete jednoducho prebrúsiť a natrieť. Na druhej strane určite nepodceňujte pravidelnú údržbu. Drevo nie je také odolné voči poveternostným podmienkam ako plast.

Hliníkové okná

Ak zainvestujete do okenných rámov z hliníka, získate odolné a trvácne okná s moderným vzhľadom.

Rekonštrukcia podlahy

Životnosť podláh býva časovo obmedzená, pretože podlaha patrí k najviac namáhaným konštrukčným častiam budovy. V priebehu času dochádza k ich opotrebeniu, poškrabaniu, poškodeniu či k zastaraniu povrchovej úpravy.

Medzi chyby, ktorým sa pri rekonštrukcii vyhnúť, môže patriť aj nesprávne zhodnotenie stavu podlahy. Mnoho ľudí sa ju snaží vymeniť za novú a pritom si neuvedomujú, že kvalitná drevená alebo kamenná podlaha sa dá zrenovovať niekoľkokrát. Tým sa nielen predĺži jej životnosť, ale aj odstránia škvrny, vráti lesk a pocit novosti. Renovácia alebo rekonštrukcia podlahy v konečnom dôsledku zároveň prispieva k ochrane životného prostredia.

Ako teda začať s rekonštrukciou podlahy?

Je potrebné posúdiť aktuálny stav podlahy, rozsah poškodenia a zmysluplnosť renovácie. Technológie rekonštrukcií podláh sa líšia tiež podľa pôvodného materiálu, z ktorého je podlaha vyrobená.

Drevené podlahy, kde boli použité parkety, drevené palubovky, mozaika a podobne, sa v závislosti od tvrdosti použitého podlahového materiálu dajú zrenovovať niekoľkokrát. Najprv ich treba dôkladne prebrúsiť. Hrubým brúsením sa odstráni špina, škvrny, pôvodný náter. Stredným a jemným brúsením dosiahnete hladký povrch pochôdznej vrstvy. Prípadné trhliny a malé praskliny môžete pretmeliť a po vyschnutí a prebrúsení tmelu upravíte povrch dreva lakovaním.

unsplash.com

Renovácia dverí

Renovácia dverí nepredstavuje len zachovanie funkčnosti, ale jej cieľom je aj vizuálne zlepšenie. Vlastnoručná renovácia drevených dverí začína v odstránení poškodeného povrchu brúsením. Brúsenie je základný úkon renovácie dverí, ktorý ich zbaví popraskaného a ošarpaného náteru.

Táto renovácia spočíva aj v zabezpečení ochrany dverí pred neželanými škodcami, vlhkosťou, mrazom a slnečným žiarením. Aplikovaním hĺbkovej impregnácie ochránite drevené dvere pred vyššie menovanými činiteľmi. Na impregnáciu drevených dverí sú vhodné napríklad syntetické napúšťadlá.

Na povrch drevených dverí môžete použiť buď lazúru alebo rôzne krycie farby. Použitím lazúry dosiahnete prirodzenosť textúry dreva. Pri renovácií dverí je vhodnejšie použiť kryciu farbu, ktorá prekryje renovované defekty.

Zárubňa

Pri renovácií by ste nemali zabúdať na zárubne. Renovácia starých a nemoderných kovových zárubní sa zvyčajne uprednostňuje pred ich kompletnou výmenou. Prvý krok pozostáva z odstránenie starých náterov a následne môžete pristúpiť k aplikovaniu farby na kov.

Farebný náter zárubni dodá nielen nový vzhľad, ale prekryje i povrchové nerovnosti. Samotný výber druhu farby na kov je veľmi dôležitý. Kvalitný náter je odolný, má dobrú priľnavosť a taktiež zaisťuje jednoliatosť povrchu na zárubniach.

Posledné úpravy

Nielen dvere strácajú časom svoj pôvodný pôvab a krásu, ale rovnako aj ich doplnky. Pri renovácií dverí je často nevyhnutné vymeniť opotrebované kľučky a zámky. Pokiaľ nechcete renovovať, môžete si zaobstarať aj nové dvere. Posuvné dvere môžu byť praktickým, moderným a elegantným riešením.

Medzi ich výhody a vylepšenia patrí šetrenie priestoru. Sú teda vhodné aj tam, kde nemáte priestoru nazvyš. Dôležitou výhodou posuvných dverí je aj to, že sú bezbariérové a veľmi jednoducho sa nimi manipuluje. Sú tak ideálne pre domácnosti s deťmi, prípadne seniormi. Existujú dokonca aj posuvné dvere pre imobilných pacientov.

Rekonštrukcia interiéru

Kuchyňa a kúpeľňa sú miestnosti, ktoré si vyžadujú veľmi náročnú rekonštrukciu. Tá zahŕňa profesionálny návrh a zhotovenie inštalácií vody, kanalizácie, elektrických a plynových rozvodov, vrátane napojenia spotrebičov na tieto rozvody. Do týchto prác je lepšie zahrnúť spoluprácu s odborníkom. Takým spôsobom zabezpečíte spoľahlivosť a bezpečnosť sebe, ale aj svojmu okoliu.

Ak úspešne vyriešite rekonštrukciu rozvodov vody, kanalizácie, plynu a elektriny, môžete pristúpiť k osadeniu vane, sprchovacieho kúta a umývadla v kúpeľni alebo drezu v kuchyni. Následne môžete pristúpiť k plánovaniu umiestnenia zariadení na prípravu teplej vody, práčky a sušičky. V kuchyni sa nezaobídete bez chladničky s mrazničkou a umývačky riadu.

Všetky tieto zariadenia sú objemovo pomerne výrazné a zároveň musia byť pripojené na príslušné rozvody, čo môže byť v niektorých prípadoch sprevádzané obmedzeniami. Až keď máte naplánované rozmiestnenie všetkých zariaďovacích predmetov, môžete pristúpiť k plánovaniu kuchynskej linky, resp. rozmiestneniu jej skriniek. Farebné a materiálové riešenie kuchyne a kúpeľne, vrátane povrchovej úpravy stien či vhodného obkladu do interiéru, by malo byť až jedným z posledných krokov pri plánovaní renovácie.

Každá miestnosť vo vašom dome má svoj špecifický účel. Tým pádom ich potrebujete vybaviť špecifickým nábytkom podľa toho, aké aktivity v danej miestnosti vykonávate. Napíšte si zoznam nábytku, ktorý do danej miestnosti potrebujete, a uvažujte aj nad alternatívami.

Premyslite si napríklad, či chcete do spálne nočné stolíky, alebo ich nepotrebujete. Zamyslite sa nad tým, či chcete mať v spálni televízor, alebo nie a podľa toho si vyberte kúsky nábytku. Samozrejme, dôležité je myslieť aj na veľkosť danej miestnosti.

Okrem základných kusov nábytku budete potrebovať aj doplnkový nábytok. Ak teda uvažujete, ako si vybrať nábytok, myslite aj na úložné priestory.

Foto: pixabay.com

Zateplenie domu

Rozhodli ste sa aj zatepľovať dom, no neviete, čo všetko to obnáša? Už cena za zateplenie domu nie je len o voľbe materiálu alebo práci. Pri realizácii sa môžu vyskytnúť ďalšie komplikácie, ktoré zvýšia plánovaný rozpočet.

Skôr, ako sa do zatepľovania pustíte, dôkladne si premyslite všetky kroky, ktoré chcete realizovať. Zateplenie domu však prináša aj niekoľko praktických výhod.

Výhody zateplenia

  • Chráni murivo pred poveternostnými vplyvmi.
  • Zabezpečuje tepelnú pohodu v interiéri – ideálny rozdiel medzi vnútornou teplotou a teplotou na povrchu stien by nemal byť väčší ako 3 – 4 °C.
  • Zníži riziko vzniku plesní – práve nízka teplota na povrchu stien často spôsobí kondenzáciu vody.

Ako na to?

Každá stavba je iná, poraďte sa preto s odborníkom. Na materiálovú potrebu zateplenia vplývajú viaceré faktory, na ktoré je potrebné pri výbere vhodného systému dbať. Ak ste sa už rozhodli pre správny kontaktný zatepľovací systém, postup pri zatepľovaní domu sa dá popísať v pár krokoch.

● Penetrácia podkladu – bez ohľadu na to, či ide o tehlu alebo panel, podklad je potrebné dôkladne napenetrovať.
● Nalepenie izolantu – inak sa postupuje pri lepení minerálnej vlny, inak pri fasádnom polystyréne. Základom je lepidlo určené pre vybraný systém. Jeho príprava spočíva v postupnom vmiešavaní lepidlového prášku do čistej vody za pomoci rýchlobežného miešadla. Dávkovanie lepidla dodržujte podľa pokynov výrobcu.
● Kotvenie izolantu – na kotvenie polystyrénu aj vaty používajte rozperné kotvy, tzv. tanierové hmoždinky s plastovým alebo kovovým tŕňom podľa pokynov výrobcu. Dôležitým faktorom pri výbere vhodnej hmoždinky je druh muriva, do ktorého sa izolant kotví, a tiež hrúbka a druh samotného izolantu.
● Aplikácia sieťky – po obrúsení nerovností naneste na izolant výstužnú maltu. Do nej vtláčajte hladidlom sieťku, ktorú odvíjate zhora nadol. Susediace sieťky napájajte tak, že vrchnou prekryjete aspoň 10 centimetrov spodnej.
● Fasádna omietka – omietku aplikujte po vyzretí výstužnej vrstvy.

Záver

Celková rekonštrukcia domu môže byť zložitým procesom. Dôležité je všetko si vopred naplánovať, pripraviť si dostatok financií a vyhradiť si čas. Do renovácie sa môžete pustiť aj sami, no pri väčšine úkonov je potrebná pomoc alebo spolupráca s odborníkmi.

Dávka trpezlivosti a pevných nervov vám určite príde vhod. Pri rekonštrukcii sa môžu vyskytnúť rôzne nečakané problémy. A práve vtedy by ste mali zachovať pokoj. V konečnom dôsledku sa môžete síce oneskoriť, ale budete mať nový dom podľa vašich predstáv.

Michal Horváth, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

 

žiadne príspevky na zobrazenie