Len pred pár dňami sa v Bratislave konal druhý ročník konferencie Equal Pay Day Slovensko, ktorý pritiahol pozornosť firiem, spoločností, médií, ale aj jednotlivcov. V hoteli DoubleTree by Hilton sa stretli ľudia, ktorých téma rovnosti zaujíma, a ktorí chcú našu spoločnosť zmeniť k lepšiemu. To, že pracujú ženy v roku približne 2 mesiace zadarmo, totiž nie je spravodlivé.
Druhý ročník konferencie Equal Pay Day priniesol témy medzigeneračnej spolupráce, vekovej diskriminácie, finančnej gramotnosti a odlivu talentov.
Konferencia Equal Pay Day, ktorú na Slovensko priniesla Martina Novotná, zakladateľka Akčné ženy, o. z., venuje „ženskému euru“ výraznú pozornosť. Moderátori a moderátorky, spíkri a spíkerky, ale aj ambasádori a ambasádorky hovorili o nerovnosti nahlas. Ale nielen to. Konferencia bola plná pozitívnych príkladov z praxe, návodov a tipov ako na Equal odmeňovanie v praxi, no panelové diskusie sa sústredili aj na vekovú diskrimináciu, medzigeneračnú spoluprácu, odliv talentov či finančnú gramotnosť.
„Dva roky dozadu som ani len netušila, že sa budem s červenou farbou zobúdzať a s červenou aj zaspávať a dnešok som začala sloganom „Ideme na červenú“. Červená je symbolom schodku v účtovníctve, červená je symbolom Equal Pay Day v zmysle mínusu. My sa však k tejto farbe staviame pozitívnym spôsobom. Je pre nás symbolom energie a ženskej sily. Symbolom toho, že môžeme meniť veci, zviditeľňovať ženy a poukazovať na to, akú dôležitú prácu robia,“ prihovorila sa publiku na úvod Martina Novotná, organizátorka konferencie Equal Pay Day.
Philip Morris Slovakia už po druhýkrát generálnym partnerom konferencie
„Som veľmi rada, že môže byť naša spoločnosť už druhý rok podporovateľom tohto podujatia. Téma rovnakých pracovných podmienok a rovnakého odmeňovania je mne osobne veľmi blízka. Nielen preto, že som právnička, ale aj preto, že som žena, a v neposlednom rade aj matka 11-ročnej dcéry. Preto je dôležité o týchto témach hovoriť.“ – Nadežda Beňová Miklovičová, Philip Morris Slovakia
Prieskum o vnímaní nerovnosti v odmeňovaní na Slovensku
Z prieskumu agentúry 2muse prezentovanom Patríciou Kollár a Michalom Vyšinským vyplynulo, že sa priveľkej zmene oproti minulému roku tešiť nemôžeme. Čo však určite vzrástlo, je povedomie vnímania rôznych typov diskriminácií a finančného ohodnotenia s diskrimináciou spojeného.
Mohlo by sa zdať, že diskriminácia kvôli veku je najčastejšou formou, a ona aj je, avšak pri hlbšej analýze sa zistilo, že tou najohrozenejšou skupinou diskriminovanou v práci sú ženy, a to predovšetkým ženy – matky. Akčné kroky smerom k zmene sú najmä záujem o danú tému medzi zamestnávateľmi, ale aj flexibilné pracovné možnosti, či čiastočný pracovný úväzok.
Reprezentatívny pohľad na vekovú diskrimináciu spočíva v názore respondentov, ktorý sa opiera o predsudky, že sa starší zamestnanci nevedia prispôsobiť a mladší majú málo skúseností. Z dát je zrejmé, že sa muži aj ženy vo veku 45 až 50 rokov v pracovnej sfére trápia obavami o svoje pracovné miesto a majú pocit nepotrebnosti. Uskromnia sa s nižším platom a nie sú zvyknutí o plate vyjednávať.
Panelové diskusie o dôležitých témach
V diskusiách na pódiu sa vystriedali mnohí odborníci a odborníčky, diskutujúci o vzájomnom generačnom porozumení, o finančnej gramotnosti, ale aj o destabilizácii spoločnosti v súvislosti s odlivom talentovaných mladých ľudí do zahraničia a na druhej strane s náročným zabezpečením nástupníctva vo firmách. Účastníci a účastníčky dostali množstvo dobrých tipov k zavedeniu spravodlivého odmeňovania do praxe a návodov, ako odstrániť vekovú diskrimináciu z pracovného trhu.
„Boj proti diskriminácii nielen na základe veku patrí k našim firemným princípom. Všetky opatrenia robíme preventívne a preukazujeme si vzájomný rešpekt. Diskriminačné otázky sú pre nás nesmierne dôležité. Napríklad pre mamičky máme program, ktorý im umožňuje aktívnu participáciu na projektoch aj počas materskej dovolenky. Zapájajú sa v čase, kedy im to vyhovuje. Diskriminácia akéhokoľvek druhu u nás nemá miesto.“ – Martina Kandera, Slovak Telekom.
„Vyštudovala som strednú aj vysokú školu v Rakúsku. Nedávno sa ma niekto opýtal, prečo som v Rakúsku nezostala žiť. Možno som mala šťastie, našli si ma pracovné príležitosti na Slovensku, ale mne zostať žiť mimo Slovenska ani nenapadlo. Celý život pracujem v medzinárodnom korporáte, ale zároveň je pre mňa dôležitá rodina. Treba si uvedomiť, v akej kultúre chceme žiť a vychovávať deti. Mne z toho vychádza, že v tej domovskej.“ – Sandra Balážiková, ING Hubs Slovakia.
„Ak má polka ľudstva na tejto zemi predispozíciu na to, aby to ľudstvo vôbec mohlo existovať, mala by niečo za to na oplátku dostať späť. Vďaka ženám žijeme, a preto by malo byť úplne jednoznačné, že sa rozdiely dorovnajú. U nás prišla ponuka pomoci a flexibility matkám úplne prirodzene, a takto prirodzene by to malo fungovať celospoločensky.“ – Andrej Zaťko, 365.bank.
Mentoring súčasťou trojdňového maratónu a aktívne publikum
O tom, že témy druhého ročníka konferencie Equal Pay Day rezonujú medzi verejnosťou sa presvedčili nielen účastníci a účastníčky samotnej konferencie, ale aj mentoringových dní. Skvelí mentori a mentorky predostreli mnoho reálnych prípadov z praxe, ale aj riešení, a to pre všetky vekové kategórie. Mimoriadny úspech mentoringu a aktívne zapájanie sa publika do diskusií, ako aj ďalšia spätná väzba po ukončení konferencie, svedčia o potrebe a naliehavosti, komunikovať témy akejkoľvek diskriminácie aj naďalej.
Equal Pay Day 2025
Najzraniteľnejšie skupiny žien a mužov potrebujú našu podporu a pomoc. Equal Pay Day nie je len o jednej konferencii, o jednom dni, kedy ženy márne dobiehajú platovú hranicu mužov. Equal je o rovnakej štartovacej čiare pre všetkých. Ale aj o tolerancii, rešpekte a úcte jedného voči druhému, bez ohľadu na vek, pohlavie, rasu, národnosť, náboženstvo, sexuálnu orientáciu, zdravotné postihnutie či sociálne postavenie.
„Veľká vďaka patrí našim partnerom a podporovateľom, ambasádorom. Z ich podporou sme v úvode roka vytvorili a slávnostne podpísali iniciatívu Equal Pay. Odvtedy sa do tejto iniciatívy zapojili desiatky ďalších firiem. Všimlo si nás Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny a oficiálne nás prizvali k spolupráci na transpozícii smernice o transparentnosti príjmov, ktorá má taktiež prispieť k rovnosti odmeňovania. Svoj čas sme venovali workshopom zameraným na diskrimináciu a s Eqaul Pay Day sme vyrazili aj do regiónov. Neúnavne budeme pracovať ďalej a už teraz začíname s prípravou tretieho ročníka, pretože nám to celé dáva zmysel,“ dodala Martina Novotná, zakladateľka online magazínu pre ženy a organizátorka konferencie.
Ďakujeme všetkým partnerom konferencie a ďakujeme aj za hojnú účasť verejnosti a pozitívnu spätnú väzbu. Na treťom ročníku konferencie Equal Pay Day sa stretneme 19. novembra 2025.