Rozprávajte sa s úspešnými ľuďmi

0
Rozprávajte sa s úspešnými ľuďmi
Foto: Dagmar Turnerová

Tri projekty, dve deti a jedna akčná  žena – o svojich začiatkoch, prvých skusenostiach s projektami, a o budúcich plánoch nám porozprávala manažérka Kamila Slašťanová.

Akú školu si vyštudovala a ako spomínaš na svoje prvé zamestnanie?

Vyštudovala som medzinárodné vzťahy na Ekonomickej univerzite v Bratislave a za moje prvé naozajstné zamestnanie považujem prácu v IT firme môjho (už) švagra. Ako „dievča pre všetko“ som tam už popri vysokej škole pracovala štyri roky, ďalšie štyri som tam strávila ako projektová manažérka. Na toto obdobie veľmi rada spomínam, keďže som sa naučila veľa nielen profesijne (oblasť internetu, marketingu, obchodu, financií, manažmentu, vývoja či dizajnu), ale aj ľudsky.

Čo bolo náplňou mladej projektovej manažérky s čerstvo dokončeným univerzitným vzdelaním?

Bolo to obdobie začiatkov internetu v našich končinách a firma, v ktorej som pracovala, sa odvážila na veľmi novátorské projekty. Profesijne som sa tu stretla s prvou internetovou parfumériou Svet vôní, online cestovnou kanceláriou Etravel.sk či gastroportálom Menu.sk. Úsmevná spomienka sa mi spája napríklad s vybavovaním prvej objednávky parfumu – musela som ísť mestskou hromadnou dopravou vyzdvihnúť parfum, naspäť do firmy, kde som ho zabalila a utekala som ho odoslať na poštu. Neminulo ma ani ručné prepisovanie katalógov cestovných kancelárií či denných menu z faxov do online podoby. Práve portálu Menu.sk som venovala najviac času a začalo ma to aj baviť. Ako projektová manažérka som mala na starosti celý projekt ako taký, takže všetky oblasti jeho fungovania.

Prečo si sa rozhodla odísť z tohto zamestnania, chcelo to tú povestnú zmenu?

Dalo by sa to tak povedať, aj keď prioritne za zmenou zamestnania stála veľmi jednoduchá príčina. Po niekoľkých rokoch sa firma projekt Menu.sk rozhodla predať, a ja som sa následne po miernej pauze dostala do vedenia bývalej konkurencie – portálu Obedovat.sk. V spoločnosti Creative Web som následne bola aj pri zrode zľavového portálu ZlavaDna, kde som mala primárne na starosti gastro segment, či pri spúšťaní rezervačného systému Bookio.

Kam si sa posunula, čo je tvojou pracovnou náplňou dnes?

V súčasnosti mám už takmer tri roky svoju vlastnú firmu a v nej niekoľko projektov, z ktorých hlavným je gastro portál Menučka.sk. Takže k môjmu prvému projektu som si pridala ešte tri písmenká.

Skúsiš nám v skratke popísať, na akom princípe váš portál funguje?

Portál a mobilná aplikácia pomáhajú ľuďom nájsť miesto, kam sa pôjdu naobedovať. Ukazuje ponuku reštaurácií v okolí miesta, kde sa práve nachádzajú, alebo aké si vyhľadajú. Viete si tiež pozrieť, kde majú dnes jedlo, na aké máte chuť, alebo ponuku určitých typov reštaurácií – napríklad kde majú detský kútik, business menu, kde robia donášku či ponúkajú bezlepkové alebo vegetariánske jedlá, a tak ďalej. K portálu je pridružený magazín, kde píšeme články na gastronomické témy, a tiež gastro katalóg s ponukou produktov a služieb v tejto oblasti. No a aby toho nebolo málo, pred dvomi rokmi som si vymyslela web na predaj darčekových poukážok do reštaurácií a na rôzne iné kvalitné služby. Online ho môžete nájsť pod názvom Darcekove-vouchery.sk. Je to web, kde môžete rýchlo a jednoducho online kúpiť štýlový a zážitkový darček, a aj na diaľku ho darovať niekomu blízkemu.

https://www.instagram.com/p/Bajhmwmld91/?taken-by=darcekove_vouchery

Boli Menučka prvý pokus, pri ktorom si sa postavila na vlastné nohy?

Hoci za skutočne „svoj“ projekt považujem až Menučka, pravdou je, že ešte popri práci v prvej IT firme som mala vlastný biznis v podobe umeleckej agentúry Camille. Rada spomínam na časy, keď som sa pred dvadsiatimi rokmi dostala do muzikantskej komunity a istý čas som dokonca hrávala v kapele – v dievčenskom folkovom triu Šiesty (ne)zmysel. Vtedy ma začalo lákať organizovať vlastné koncerty, festivaly, pomáhať kapelám. Agentúra nezanikla, no popri Menučkách a dvoch malých deťoch na ňu času nazvyš skutočne nemám.

Čo je hlavnou náplňou umeleckej agentúry, ako funguje?

V minulosti som v rámci agentúry organizovala aj vlastné koncerty a festivaly ako napríklad Bluegrass Fest, Rača Fest a pomáhala s dramaturgiou a organizáciou na akciách ako Junifest, Lodenica, Porta a pod., či so zostavovaním programu v hudobných kluboch. Tiež som chystala hudobné eventy na objednávku pre menšie firmy, ale v poslednej dobe ide najmä o sprostredkovanie hudobných programov. Keď niekto potrebuje oživiť svoju akciu a nemá na to firmu, často osloví moju agentúru, a ja sa snažím nájsť pre neho to, čo hľadá. Tým, že som sa pohybovala medzi hudobníkmi, viem poradiť a zohnať kvalitnú kapelu či iný hudobný program pre firmy. Tiež trošku pomáham v rámci mojich možností pesničkárke Lydke Novotnej, s ktorou som hrala v minulosti v kapele a ktorá teraz po rokoch začala opäť písať pesničky a vystupovať sólovo. Pomáham tiež môjmu manželovi Ondrejovi, ktorý popri svojej práci ešte príležitostne moderuje rôzne akcie.

Kedy teda prišiel ten povestný zlom a nutná dávka odhodlania na založenie reálneho biznisu?

Inšpiráciou pre vytvorenie portálu Menučka.sk a vlastnej firmy pre mňa bola situácia, keď projekt, na ktorom som pracovala (Obedovat.sk), jeho majitelia predali indickej spoločnosti Zomato. Mala som vtedy dejavu. (úsmev) Keď však Zomato zrušilo Obedovat.sk, na ktoré boli ľudia zvyknutí, a nahradilo ho svojím – trošku odlišným konceptom, bolo veľa ľudí nespokojných (aj majiteľov reštaurácií aj návštevníkov) a doslova ma nabádali k tomu, aby som vytvorila niečo podobné sama. A tak vznikli Menučka. Vždy ma však lákalo byť si sama sebe pánom a robiť si veci po svojom, len som čakala na nejaký nápad, impulz.

š dve deti a veľa rôznorodých pracovných aktivít. Ako si efektívne zadeľuješ svoj čas?

Snažím sa si prácu zadeľovať na čas, kedy je starší Ondrejko v škôlke a mladšia Karolínka spinká, alebo sa o ňu stará manžel. Musím povedať, že by sa mi nepodarilo venovať sa práci toľko, koľko sa jej venujem, bez podpory môjho manžela. Tým, že on pracuje na smeny, sú dni, keď je doma s malou a ja môžem ísť aj na celý deň na pracovné stretnutia. Nie je to ale vždy jednoduché ani pre jedného z nás, mnohokrát sa len pozdravíme vo dverách, sme unavení a nevyspatí. Tiež sa občas stáva, že aj Karolínku beriem so sebou na pracovné stretnutia alebo rôzne vybavovačky, ale len keď to uznám za vhodné a uistím sa, že to obchodným partnerom alebo kolegom nebude prekážať.

Ak si chcete prečítať o ďalšej akčnej žene, ktorá podniká v gastronómii, prečítajte si článok o mladej dáme, ktorá má vyše 110 000 followerov.

https://www.instagram.com/p/BY29ZYoBv7_/?taken-by=kamila.slastanova

Gastronómii sa venuješ profesionálne, avšak trochu z inej perspektívy. Aký je tvoj vzťah ku gastronómii v súkromí?

Môj vzťah ku gastronómii je veľmi pozitívny. Veľmi rada navštevujem reštaurácie a pochutnávam si na ich špecialitách, ale aj klasických jedlách. Najmä v poslednom čase sa snažím stravovať racionálnejšie a dodržiavať aspoň základné princípy zdravého stravovania. Tiež je mi veľmi sympatická filozofia stravovania podľa Antónie Mačingovej. Práve pred pár dňami som už druhýkrát absolvovala jej 28 dňový detox a cítim sa oveľa lepšie.

A ako je to v tvojej kuchyni, rada varíš?

Túto činnosť má v našej domácnosti vo väčšej obľube manžel, ktorého varenie veľmi baví. Nemôžem povedať, že mňa by to nebavilo, a samozrejme, varím občas aj ja, ale nemám k tomu až taký vzťah a ani veľa času. Tým, že som od šestnástich popri škole pracovala, akosi na varenie nezostávalo veľa času a nevytvorila som si k nemu taký blízky a návykový vzťah.

Vedela by si nám odporučiť kvalitnú reštauráciu v Bratislave a okolí?

V dnešnej dobe je veľmi veľa kvalitných reštaurácií, každému však vyhovuje niečo iné. Nerada vyzdvihujem konkrétne reštaurácie nad ostatné, aj preto, že sú to moji obchodní partneri, a ľudia majú rôzne preferencie a skúsenosti. Medzi moje obľúbené reštaurácie, kam rada a často chodievam, však patria napríklad reštaurácia Berg v Petržalke, Patrónsky Pivovar, BistrOne, Great na Suchom mýte, Štefánka by Pulitzer alebo Victoria v Pezinku. Rada si občas objednám aj ajurvédsku donášku z Amritarání v Bernolákove, či si doprajem sushi z Ai Sushi u nás v Pezinku. Z gurmánskejších reštaurácií by som určite odporučila petržalské Fou Zoo. To je skutočne gastronomická špička a vo forme ich zvýhodneného obedového business menu aj dostupnejšia ako a la carte. Tiež som bola naposledy veľmi nadšená z reštaurácie Mlyn 108 v Modre, ochutnali sme ju v rámci degustačného menu a bolo to ozaj famózne jedlo. Musím sa ale priznať, že mnoho nových reštaurácií, na ktoré počúvam a čítam superlatívy, som ešte nevyskúšala a sú na mojom zozname miest, ktoré chcem navštíviť.

Keď sa obzrieš späť, čo doposiaľ považuješ za svoj najväčší úspech?

Čo sa týka úspechu všeobecne, som hrdá na moju rodinku – moje dve detičky a manžela – ktorá je pre mňa oporou, oddychom a radosťou, a aj takou trošku brzdou v pracovnom nasadení. Často mám toho veľa, ale keďže viem, že doma ma čakajú deti a treba sa im venovať, aspoň v tom čase sa snažím na prácu nemyslieť a vypnúť. Priznám sa, že nie vždy sa to darí na sto percent. Myslím, že najväčším úspechom v rámci podnikania bolo, že som Menučka napriek ťažkým začiatkom rozbehla, udržala a nevzdala som to. A už to začína prinášať svoje ovocie. Teší ma, že Menučka spoznáva čoraz viac ľudí aj partnerov, že máme výborné ohlasy ako od návštevníkov, tak aj od prevádzkovateľov reštaurácií.

Čo ti v ťažkých začiatkoch podnikania najviac pomohlo?

Ťažko povedať, keďže si myslím, že som stále ešte na začiatku podnikania. V tých úplných začiatkoch mi pomohol aj švagor a sestra, s ktorými sme firmu rozbiehali spoločne. Po krátkom čase však u nich nebol priestor sa jej venovať, tak firma ostala na mne. Tiež mi pomohli stretnutia s rôznymi inšpiratívnymi a úspešnými ľuďmi, najmä ženami, ktoré mi ukázali, že hoci sú začiatky veľmi ťažké najmä popri deťoch, nakoniec sa to všetko zvládnuť dá. Pomohli mi všetci ľudia, ktorí mi verili a povzbudzovali v tom, čo robím – dávalo mi to vieru že to zvládnem.

https://www.instagram.com/p/Bf86eJPhudh/?taken-by=menucka.sk

Firma Menučka.sk sa aktívne rozširuje, hľadáš aj aktuálne nových spolupracovníkov?

Teším sa z toho, že sa mi podarilo získať do svojho tímu šikovných ľudí, ktorí mi s prácou okolo firmy pomáhajú. Keďže sa rozširujeme, práce pribúda a ja sa učím veci delegovať, stále hľadám šikovných parťákov a parťáčky – napríklad aj rovnako akčné ženy ako ja (úsmev). Ak by sa medzi akčnými ženami – aj čitateľkami, našla nejaká, ktorú by práca na našich projektoch bavila, budem veľmi rada, ak sa na mňa obráti. Možností je viacero, a keďže sa rozširujeme na celé Slovensko a fungujeme online, je možná aj práca na diaľku. Aktuálne napríklad ideme aktívne hľadať obchodnú manažérku pre Košice.

Plánov do budúcna sa, zdá sa, nebojíš. Čo je tvojím najväčším snom, za ktorým kráčaš?

Tým, že komunikujem dlho s majiteľmi reštaurácií, viem, že to nemajú jednoduché a zápasia s množstvom problémov. Rada by som vytvorila systém online projektov v tejto oblasti, ktoré im budú pomáhať problémy riešiť a zároveň aj vo všeobecnosti posúvať slovenskú gastronómiu vpred. Tiež ma láka cez tieto projekty vplývať na ľudí a ich vzťah k správnemu stravovaniu a šíriť myšlienky podporujúce zdravý životný štýl, ktorý súvisí najmä s tým, čo jeme. Môj najväčší sen je vybudovať firmu, ktorej sa bude dariť, bude prosperovať, jej projekty budú užitočné a že aj vďaka nej sa budem môcť aktívne venovať aj mojej rodine a deťom. Nemám ambíciu vytvárať žiadny firemný kolos, ale skôr stabilnú spoločnosť, ktorá bude pre mňa a rodinu zdrojom finančnej nezávislosti a zároveň ma práca v nej bude napĺňať.

Ako u teba vyzerá relax? Hoci toho máš veľa, práve oddych je nutným predpokladom úspechu.

Ako som už spomínala, oddychom od práce je pre mňa moja rodina. Manžel a deti – 4,5 ročný Ondrejko a ročná Karolínka. Za relax považujem tiež cvičenie vo fitku, kde mám užasnú trénerku, ktorá ma dáva do laty. Raz som vyskúšala prísť aj s Karolínkou a od vtedy tam väčšinou idem aj s ňou. Zo športov ma tiež baví tenis, a tak verím, že si nájdem čas tento rok na nejaké tenisové partičky. Rada tiež oddychujem aj pri dobrej hudbe, na nejakom koncerte, festivale či v klube. A najkrajšie je, keď s rodinkou vypadneme niekam na výlet do prírody alebo do wellnessu.

Skús nám dať tri rady, pre ženy, ktoré by sa chceli vydať na cestu za vlastným snom.

  1. Treba si veriť, ale na druhej strane aj vedieť si pravdivo zhodnotiť realitu. Ak ste o niečom presvedčené a akosi intuitívne cítite (aj napriek pochybám), že to je skvelé, že to pôjde, že to zvládnete a že áno, je to to, čo chcete robiť, treba si ísť za tým. Ak však pochybovanie prevyšuje radosť a nadšenie a krízové obdobie trvá príliš dlho, treba si to na druhej strane vedieť priznať a vyskúšať možno niečo iné.
  2. Treba tvrdo pracovať. Je to ozaj ťažké a veľakrát na úkor detí, muža, seba… Ale ak si prečítate príbehy mnohých úspešných ľudí, úspechu vždy predchádzala tvrdá práca. Preto sa netreba spoliehať na to, že všetko pôjde ako po masle, a že vysielanie prianí a myšlienok do vesmíru bude stačiť. Ak však spravíte maximum a vytrváte, úspech sa dostaví.
  3. Toto je už asi také klišé, ale podľa mňa veľmi pravdivé. Stretávajte sa, počúvajte a rozprávajte sa s úspešnými ľuďmi. Respektíve s ľuďmi, ktorí dosiahli to, čo obdivujete, čo by ste možno chceli dosiahnuť aj vy, alebo sa vám páči, akí sú. Alebo si o nich čítajte a nechajte sa inšpirovať. Nenechávajte sa od vašej práce odradiť ľuďmi, ktorí sú neúspešní, nešťastní, frustrovaní, majú prácu, ktorá ich nebaví a na všetko frflú.

Kde sa s tebou môžu naše čitateľky stretnúť?

Napríklad aj na akcii Akčné ženy v Košiciach v sobotu 5. mája. Alebo online na Facebooku, Linkedin či Instagrame. Bývam v Pezinku, ale chodievam často do Bratislavy, som rodená Petržalčanka a v Petržalke mám stále rodičov, takže ma môžete stretnúť najmä v týchto končinách.

Zdroj titulnej foto: Dagmar Turnerová

žiadne príspevky na zobrazenie