Skupina Piknik sa ocitla v centre moskovskej trágedie v koncertnej hale

0
Skupina Piknik sa ocitla v centre moskovskej trágedie v koncertnej hale

Piknik, dlhoročná ruská rocková skupina, sa ocitla v centre tragédie. Skupina mala odohrať prvý z dvoch vypredaných koncertov, keď ozbrojenci spustili paľbu na halu Crocus.

Piknik, jedna z najpopulárnejších ruských rockových kapiel, zverejnila v sobotu skoro ráno správu na svojej stránke na Vkontakte, jednej z najväčších sociálnych sietí v krajine: „Sme hlboko šokovaní touto hroznou tragédiou a smútime s vami.“

Večer predtým mala kapela odohrať prvý z dvoch vypredaných koncertov v sprievode symfonického orchestra v Crocus City Hall na predmestí Moskvy.

Bolo tesne pred ôsmou hodinou a hľadisko v Crocus City Hall sa zapĺňalo pred piatkovým večerným rockovým koncertom veteránskej skupiny Picnic. Ale predtým, ako Picnic vystúpil na pódium, štyria ozbrojenci vstúpili do rozsiahleho areálu, spustili paľbu a zavraždili najmenej 137 ľudí.

Zdá sa, že medzi obeťami boli niektorí z Piknikovho vlastného tímu ľudí. V sobotu večer sa na stránke skupiny Vkontakte objavila ďalšia poznámka, že žena, ktorá prevádzkovala stánky s tovarom skupiny, chýba.

Na koncert sa predalo asi 6200 lístkov, no ochranka pred vchodom sa rýchlo rozpŕchla. Jeden zo štyroch strážcov povedal, že sa jeho kolegovia schovali za reklamnú tabuľu: „Tí útočníci prešli 10 metrov od nás – začali náhodne strieľať do ľudí na prízemí.“

Prečítajte si viac o masakri v Moskve

„Nie sme pripravení veriť tomu najhoršiemu,“ uvádza sa v správe.

Útok v hale Crocus priviedol novú pozornosť k skupine Piknik, ktorá už viac ako štyri desaťročia poskytuje soundtrack k životu mnohých ruských rockových fanúšikov.

Ilya Kukulin, kultúrny historik na Amherst College v Massachusetts, v rozhovore povedal, že Piknik bol jedným z „rockových monštier“ Sovietskeho zväzu s piesňami inšpirovanými klasickými západnými rockovými aktmi vrátane Davida Bowieho a množstvom ruských štýlov.

Od vydania svojho debutového albumu „Smoke“ z roku 1982 Piknik – na čele s Edmundom Shklyarskym, spevákom a gitaristom skupiny – vzrástol v popularite napriek tomu, že jeho hudba je často ponurá s gotickými textami. Kukulin to čiastočne pripisoval invenčným pódiovým šou skupiny.

Po páde Sovietskeho zväzu, povedal Kukulin, skupina začala vystupovať so vzrušujúcimi svetelnými displejmi, špeciálnymi efektmi a ďalšími inovatívnymi prvkami. Na jednom mieste v deväťdesiatych rokoch sa na koncertoch skupiny objavilo „živé violončelo“ – žena s natiahnutou zosilnenou strunou. Shklyarsky zahral sólo na strune.

Nikdy neboli politickou kapelou

Tento mesiac skupina debutovala s novou piesňou online, ktorá je paradoxne o strachu – „Nič, ničoho sa neboj“. Video zobrazovalo kapelu vystupovať naživo pred obrovskými obrazovkami s neustále meniacimi sa animáciami.

Na rozdiel od niektorých ich rovesníkov Piknik „nikdy nebol politickou kapelou“, povedal Kukulin, hoci to nezabránilo tomu, aby sa zaplietol do politiky. V 80. rokoch sovietske úrady zakázali skupine – spolu s mnohými ďalšími – používať nahrávacie štúdiá, zatiaľ čo sovietske noviny sa sťažovali na texty skupiny vrátane piesne s názvom „Opium Smoke“, ktorú úrady považovali za povzbudzujúcu k užívaniu drog.

V posledných rokoch niektoré z najvýznamnejších ruských rockových hviezd opustili svoju krajinu, už majú dosť obmedzovania slobody prejavu prezidenta Vladimira V. Putina, vrátane pravidelných zásahov proti koncertom. Piknik mal z tohto exodu prospech, povedal Kukulin, pretože skupina mala menej konkurentov na ruskom rockovom okruhu.

Na rozdiel od niektorých hudobníkov Shklyarsky nepôsobil ako stimul pre ruskú inváziu na Ukrajinu, povedal Kukulin. Napriek tomu ukrajinské úrady Pikniku už dlho zakazujú vystupovať v krajine, pretože skupina odohrala koncerty na okupovanom Kryme. V rozhovore z roku 2016 Shklyarsky povedal, že ho zákaz neznepokojuje.

„Politika prichádza a odchádza, ale život zostáva,“ povedal.

Kukulin povedal, že medzi Piknikovými piesňami bola aj skladba „Na pamiatku nevinných obetí“, ktorú možno interpretovať ako o tých, ktorí boli za komunizmu politicky utláčaní. Teraz, povedal Kukulin, mnohí fanúšikovia počuli pieseň novým spôsobom, ako poctu tým, ktorí prišli o život pri piatkovom útoku.

Rusko si v nedeľu uctilo celoštátny deň smútku za najhorší teroristický útok na pôde krajiny za posledné dve desaťročia, keďže oficiálny počet zranených stúpol na 154. Ruské úrady uviedli, že očakávajú, že počet obetí ešte vzrastie, pričom stále zostáva najmenej jeden tucet obetí v kritickom stave.

https://www.nytimes.com/2024/03/23/world/europe/piknik-russian-rock-band.html, https://www.bbc.com/news/world-europe-68644965

žiadne príspevky na zobrazenie