J.K.Rowling je žena, ktorú celý svet pozná ako autorku Harryho Pottera, ale málokto vie, že je veľkou podporovateľkou charít a sama ich aj niekoľko vytvorila. Finančne podporuje ženy, deti, chorých a ľudí ohrozených vojnou. Nebojí sa verejne prehlasovať svoje názory na kontroverzné témy aj napriek veľkej kritike, ktorej musí následne čeliť.
Nešťastné dospievanie, domáce násilie a chudoba
Joanne Rowling sa narodila v roku 1965 v Anglicku, jej rodičia mali vtedy len 19 rokov. Už od svojich 6 rokov písala poviedky o svojom svete fantázie. V škole bola šikanovaná, svoje tínedžerské roky sama opísala ako nešťastné. Dôvodom bola skleróza multiplex, ktorou trpela jej matka a napätý vzťah s otcom. Joanne v dospievaní trpela obsedantno-kompulzívnou chorobou, fajčila a zaujímala sa o alternatívny rock. Túžila sa stať spisovateľkou, ale z praktických dôvodov vyštudovala Francúzsky jazyk. Po štúdiu pracovala pre Amnesty International a začala písať romány pre dospelých, ktoré neboli nikdy publikované.
Myšlienka o Harrym Potterovi do jej mysle prišla na ceste vlakom v roku 1900. V tom istom roku, ako začala písať príbeh malého čarodejníka jej umrela matka. Svoje pocity zo straty vniesla aj do svojho písania. V roku 1992 sa vydala za portugalského novinára a rok na to sa im narodila dcéra Jessica. Toto manželstvo sama Joanne označuje za „krátke a katastrofálne“ aj kvôli domácemu násiliu, ktorému musela čeliť zo strany svojho manžela. Krátko po narodení svojej dcérky sa s ňou presťahovala do Škótska, kde spolu žili samé dve vo veľkej chudobe. Keď mala jej dcérka len 1 rok začala mať Joanne silné depresie, dokonca premýšľala nad samovraždou, preto vyhľadala lekársku pomoc, ktorá ju zachránila.
Prečítaj si:Slávne ženy – Anna Franková, dievča, ktoré žije aj po svojej smrti
Ako sa z dievčaťa Joanne stala slávna J.K.Rowling
Napísať prvú časť Harryho Pottera jej trvalo až 5 rokov, z dôvodu stroskotania manželstva, domáceho násilia, ukrývania sa s dcérou, život v chudobe s malou dcérkou ako samoživiteľka a právne konanie so svojím manželom o rozvode a zákaze priblíženia. Joanne neskôr povedala, že napísanie prvej knihy Harryho Pottera jej zachránila život a jej obavy z lásky, straty a smrti sa odrážajú v príbehu malého čarodejníka.
Knihu Harry Potter a kameň mudrcov zamietlo až 12 vydavateľstiev, tvrdili jej, že by ju nik nečítal a na detských knihách nikdy nezarobí. Dokonca si Joanne musela vytvoriť pseudonym, ktorý by neznel ako ženské meno. Podľa vydavateľa by knihu nik nečítal, ak by bola autorkou žena. Preto svoje krstné meno skrátila len na iniciál „J“ a pridala iniciál „K“ podľa krstného mena svojej matky. Zaujímavosťou je, že meno Potter použila podľa rodiny, ktorú mala v detstve rada.
V roku 2001 sa znovu vydala za lekára, majú spolu dve deti chlapca Davida a dievča Mackenzie. Časopis Forbes ju v roku 2004 označil za prvú miliardovú autorku, ale v roku 2012 toto tvrdenie odvolali z dôvodu jej vysokých charitatívnych darov.
J.K.Rowling je stále najpredávanejšou žijúcou spisovateľkou a 196. najbohatšou osobou v Británii. Jej knihy boli preložené do viac ako 70 jazykov a stále sú jedny z najobľúbenejších u detských čitateľov na celom svete.
Vo svete bolo viacero pokusov knihy Harryho Pottera nadobro zakázať z náboženského presvedčenia odporcov tejto literatúry. J.K.Rowling založila množstvo organizácií na pomoc ženám, deťom a chudobným.
Zdroj foto: wikipedia commons, Pexels