Slávne ženy – Anna Franková, dievča, ktoré žije aj po svojej smrti

0
Slávne ženy – Anna Franková, dievča, ktoré žije aj po svojej smrti

Anna Franková je pre celý svet známa ako postava z knihy o druhej svetovej vojny. Jej príbeh je, ale skutočný. Anna si písala denník, kde zachytila svoje dni strávené v úkryte pred nacistami. Jej život predčasne ukončili nesúcitné múry koncentračného tábora.

Ako sa z obyčajného dievčaťa stal symbol nacistického vyvražďovania

Annelies Marie Frank sa narodila v roku 1929 vo Frankfurte nad Mohanom v Nemecku a umrela ako 16-ročná v koncentračnom tábore Bergen-Belsen. Anna bola obyčajné nemecké dievča židovského pôvodu, ktoré o život pripravil Nacistický režim. Počas druhej svetovej vojny sa spolu so svojou rodinou ukrývala v Amsterdame, žiaľ, tesne pred koncom vojny ich úkryt objavili a celú rodinu previezli do vyhladzovacieho tábora, kde sa z nej stala obeť Hitlerovho vyvražďovania.

Annina rodina bola síce židovského pôvodu, ale nedodržiavali všetky tradície judaizmu. Dalo by sa povedať, že patrili k liberálnym židom. Žili v asimilovanej komunite židovských a nežidovských občanov rôznych náboženstiev. Keď mala Anna 4 roky spolu so svojimi rodičmi a sestrou sa presťahovali do Amsterdamu. Dôvodom k ich odchodu z Nemecka boli finančné problémy, ktoré mali kvôli hospodárskej kríze a zároveň sa už viac necítili v nacistickom Nemecku bezpečne.

V roku 1940 obmedzenia pre židovský národ začali aj v Holandsku. Anna ako 11-ročná tak musela žiť v obmedzeniach. Nesmela chodiť do školy s nežidovskými deťmi, cestovať v hromadnej doprave a v súkromných autách, sedieť na dvore domu jej rodičov, chodiť do divadla, kina  a musela nosiť označenie – žltú hviezdu. Annin otec sa pokúšal vybaviť víza pre svoju manželku a deti do Spojených štátov amerických, aby spoločne ušli pred nacistami. Žiaľ neúspešne.

Na trináste narodeniny Anna dostala červený zápisník, vďaka ktorému ju dnes pozná celý svet. Svoj denník. Pár dní na to sa spolu so svojou rodina začala pred svetom ukrývať vo firemnom sklade svojho otca, do ktorého viedli jediné dvere ukryté za otočnou knižnicou. Dodnes toto miesto slúži ako múzeum, Dom Anny Frankovej. Počas svojho ukrývania boli odkázaní na 4 zamestnancov Anninho otca, ktorí ich zásobovali potravinami, a tak riskovali svoj život. Zároveň v meste rozšírili fámu, že Frankovci ušli do Švajčiarska, aby zabránili špekuláciám o ich úkryte.

Prečítaj si: Slávne ženy- Mária Montessori, prvá Talianka, ktorá vyštudovala medicínu

Denník Anny Frankovej

Anna vo svojom denníku písala o svojich pocitoch a dlhých dňoch v úkryte. Tiež skúmala vzťahy členov úkrytu a ich osobnostné rozdiely. Často písala o jej komplikovanom vzťahu s matkou, s ktorou nevedela nájsť vzájomné porozumenie. Aj v úkryte Anna pokračovala vo svojom štúdiu, pretože verila, že sa do školy čoskoro vráti. Celé dni trávila nad štúdiom kníh a svojim denníkom.

Denník je plný udalostí, ktoré sa stali počas dní v úkryte, ale aj Annine pocity, sny, ambície, témy, o ktorých si myslela, že nemôže s nikým diskutovať. Tiež písala o abstraktných témach, ako napríklad viera v Boha a ľudská existencie. Anniným najväčším snom bolo stať sa novinárkou.

Konečne som si uvedomila, že si musím robiť školské povinnosti, aby som nebola ignorantkou, aby som pokračovala v živote, aby som sa stala novinárkou, pretože to chcem! Viem, že dokážem písať, ale ešte sa uvidí, či mám naozaj talent. A ak nemám talent na písanie kníh alebo článkov v novinách, môžem vždy písať sama pre seba. Chcem však dosiahnuť viac. Potrebujem mať okrem manžela a detí niečo, čomu by som sa mohla venovať! Chcem byť užitočná alebo priniesť potešenie všetkým ľuďom, aj tým, ktorých som nikdy nestretla. Chcem žiť ďalej aj po mojej smrti!

Dom Anny Frankovej

Prečítaj si: Slávne ženy – Matka Tereza, malá žena s veľkým srdcom

Celé svoje dospievanie Anna prežila ukrytá pred celým svetom, ktoré po 760 dňoch ukončil nesúcitný holokaust. Nikdy sa nezistilo, kto Anninu rodinu zradil. Celá rodina Frankovcov bola v poslednom vlaku, ktorý priviezol Židov do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Anna umrela vo veku 16 rokov spolu so svojou sestrou v koncentračnom tábore Bergen-Belsen na týfus, ktorý v tábore vypukol z dôvodu nedostatočných hygienických podmienok.

Len pár týždňov po jej smrti bol tento tábor úplne oslobodený. Annina mama umrela na hlad v tábore Auschwitz-Birkenau. Annin otec ako jediný z rodiny prežil a po vojne žil vo Švajčiarsku aj so svojou novou rodinou. Denník Anny Frankovej dal dokopy práve on a urobil z neho knižnú podobu. Tento denník má v súčasnosti viacero podôb, dokonca aj kreslené filmové spracovanie. Aj vďaka svojmu otcovi Anna Franková žije po svojej smrti, ako si želala.

Zdroj foto: wikipedia commons

žiadne príspevky na zobrazenie