Slávne ženy – Maud Wagner, prvá žena taterka, nepoužívala svoje meno, aby zatajila, že je žena

0
Slávne ženy – Maud Wagner, prvá žena taterka, nepoužívala svoje meno, aby zatajila, že je žena

Maud Wagner bola prvou ženskou taterkou. Toto remeslo sa naučila od svojho manžela. V umeleckom svete sa preslávili spoločne a neskôr svoje remeslo odovzdali aj ich dcére Lotteve. Maud však pri svojej práci nepoužívala celé svoje meno, aby zatajila, že je žena.

Maud Wagner sa narodila v roku 1877 v Kansase a umrela v roku 1961 ako 83-ročná v Oklahome na rakovinu. Maud sa preslávila ako prvá americká ženská taterka. Okrem toho bola umelkyňa, cirkusová performerka a akrobatka.

Hadia žena a akrobatka

Svoju umeleckú kariéru začala v cirkusoch, na karnevaloch ako hadia žena a akrobatka. V roku 1904 sa Maud zoznámila so svojim manželom Gusom Wagnerom. Pri prvom rande s Gusom mala Maud podmienku, že sa s ním stretne iba ak ju naučí tetovať. Len pár mesiacov po ich prvom rande sa Maud za Gusa Wagnera vydala. Onedlho celé jej telo tvorili tetovania podobne, ako aj telo jej manžela. Maud mala po tele vytetované najmä motívy divokých zvierat, amerického vlastenectva, motýle, stromy, kvety a nahé ženy. Tieto motívy boli typické motívy tetovaní koncom 19. storočia v Amerike.

Prečítajte si: Kde ešte vo svete existuje matriarchát?

Vo svete, v akom sa Maud pohybovala, jej potetované telo nebolo vôbec výnimočné. Už na tú dobu bolo bežné, aby telo ženy pracujúcej v cirkuse bolo čo najviac odhalené a potetované. Dokonca v roku 1897 sa odhadovala, že až 75% amerických žien má na svojom tele tetovanie. Tetovanie na ženskom tele bolo v 19. storočí vnímané ako symbol deviácie, outsiderstva, privitivizmus. Tetovania sa do vysokej spoločnosti rozhodne nehodilo.

Gus Wagner bol obchodným námorníkom a počas svojich ciest sa naučil tetovať od kmeňov na Jáve a Borneu. V roku 1910 sa vrátil do Ameriky a označil sám seba za „najviac umelecky označeného muža v Amerika.“ V tom čase mal na svojom tele až 250 tetovaní.

Tetovaním si dobre zarobili

Manželia Wagnerovci sa čoskoro stali spoločne slávnym manželským párom taterov, ktorí pri svojej práci používali pôvodnú techniku „hokey pokey“ (pozn.redakcie tetovanie bez použitia tetovacie strojčeku, tetuje sa výlučne ihlou, podobné dnešnej technike handpoke). Ich klienti mali najčastejšie záujem o tetovania vtákov, zvierat alebo ich domácich miláčikov. V tom čase bolo tetovanie chápané ako ťažká forma obživy, to však neplatilo u manželov Wagnerovcov. Podľa slov ich dcéry Lottevy, manželia Wagnerovci si tetovaním zarábali ako prezidenti banky.

Maud so svojim manželom sa rozhodli cestovať naprieč celou amerikou, pri svojich cestách si zarábali tetovaním a vystúpeniami v cirkusoch. Vďaka ich cestám tetovanie na kožu rozšírili z pobrežných miest do vnútrozemia. Maud pri svojej práci taterky používala meno M. Wagner, aby zamaskovala svoje pohlavie, čo jej pri neobvyklej práci malo pomôcť.

Prečítajte si: Prvé policajtky v histórii: Začiatky detektívnych agentúr

Slávny taterský pár mal dve dcéry Lottevu a Sarah. Prvorodená Lotteva ovládala taterské umenie už vo svojich 9 rokoch, čomu sa v dospelosti aj venovala. Lotteva narozdiel od svojich rodičov nemala na tele ani jednu kresbu. Jej prianím bolo, aby jej telo zdobili tetovania len od otca, čo sa nikdy nestalo. Pretože Maud to nedovolila. Preto Lottevina koža ostala čistým plátnom. Lotteva začala profesionálne tetovať až po smrti svojho otca, bola trikrát vydatá, vždy za domorodého Američana.

Ich druhorodená dcéra Sarah umrela ešte ako dieťa. Gus Wagner umrel 20 rokov pred svojou manželkou na zdravotné komplikácie spôsobené zásahom blesku.  Maud Wagner umrela ako jediná žena svojej doby, ktorej sa podarilo presláviť ako taterka.

zdroj foto: wikimedia commons

žiadne príspevky na zobrazenie