Buďme pyšní. Slovensko je vzorom aj pre Ameriku

0
Buďme pyšní. Slovensko je vzorom aj pre Ameriku

Slovensko bolo vyhlásené ako národ s najnižšou mierou úmrtnosti na obyvateľa v celej Európe. Zatiaľ čo Spojené štáty, ktoré mali byť krajinou najlepšie pripravenou na takúto krízu, nebudú zrejme spomínané veľmi pozitívne.

V magazíne The Atlantic vyšiel článok “Lessons From Slovakia—Where Leaders Wear Masks”, ktorý pozitívne vyzdvihuje našu krajinu. 

Mnohé popredné svetové národy nemali pripravenú stratégiu

V marci bola zistená závažnosť pandémie COVID-19. Mnohé popredné svetové národy nemali pripravenú stratégiu. Avšak jedna krajina bola výnimkou. Do 10 dní od zistenia prvého prípadu dochádza na Slovensku k uzamknutiu pandémie rôznymi spôsobmi. Uzatvorené hranice, zatvorenie škôl, reštaurácií. Povinné nosenie ochranných rúšok na verejnosti. Príkladom sú samotní verejní činitelia na najviditeľnejších vedúcich miestach vrátane prezidentky, či premiéra.

Dnes sa život pomaly vracia do zvyčajných každodenných koľají. Znovu sa otvárajú malé obchody. Sú k nim prizvané hotely, terasy reštaurácií a kaderníctva. A miera infekcie naďalej klesá, a tak sa aj školy a športové podujatia budú postupne otvárať. Pozoruhodné je, že nejde o mimoriadne bohatú krajinu a špičkovým zdravotným systémom.

Najnižšia miera úmrtnosti

O akú krajinu ide? Slovensko. Národ s najnižšou mierou úmrtnosti na obyvateľa v celej Európe. Krajina, ktorá nedávno zaznamenala prvý deň bez akýchkoľvek nových prípadov.

Po skončení pandémie a vyhodnotením reakcií jednotlivých štátov, Slovensko bude pravdepodobne medzi tými, ktoré budú vyzdvihnuté medzi úspešné.

To, že Slovensko dokázalo tak rýchlo vyrovnať svoju krivku ochorení, je viac než len rýchle rozhodnutie a celoplošné prijatie ochranných rúšok. Vyzerá to, že najväčšie ponaučenie zo Slovenka je práve hodnota vedenia od vedenia štátu.

Situácia v USA

Jednou z ťažkostí pri porovnávaní výkonnosti rôznych krajín v reakcii na koronavírus sú však rozdiely medzi nimi. Napríklad v USA je populácia 60 krát väčšia ako na Slovensku. Taktiež čelila hrozbe prepuknutia oveľa skôr. Svoj prvý potvrdený prípad koronavírusu zaznamenali koncom januára. Viac ako mesiac pred tým, ako sa vírus objavil na Slovensku. Takéto rozdiely však len málo vysvetľujú, ako sa krajine, akou je Slovensko podarilo zabrániť masívnemu rozširovaniu.

Prečítajte si aj aké krajiny považuje profesor Krčméry za najbezpečnejšie na dovolenku

Tri dôležité faktory

Pomohli mu tri kľúčové faktory. Prvým a možno najzákladnejším bolo jeho vedenie. Prezidentka krajiny Zuzana Čaputová a jej vznikajúca vláda, ktorá nastupovala práve počas pandémie, boli medzi prvými, ktorí modelovali najefektívnejšie postupy zvládania prepuknutia choroby. Išlo najmä o nosenie ochranných rúšok a rukavíc. Úsilie a príklad vedúcich osobností zohrávalo rozhodujúcu úlohu pri akceptácii nariadení obyvateľstvom.

Nedá sa to, žiaľ, povedať o zvyšku sveta. V USA, kde iba niekoľko málo štátov nariadilo, aby ľudia vonku nosili masky, prezident Donald Trump a viceprezident Mike Pence to odmietli. Aj napriek tomu, že sa v Bielom dome objavilo ohnisko nákazy.

Nosenie rúšok

Napriek často protichodným radám o účinnosti masiek bolo Slovensko jednou z prvých krajín na svete (a druhou v Európe po Českej republike), ktorá ich urobila povinnými vo verejných priestoroch. Zaujímavosťou je, že toto rozhodnutie je v rozpore so Svetovou zdravotníckou organizáciou. WHO doteraz odložila odporúčanie ľuďom ohľadne odporúčania rúšok na verejnosti.

Do 13. marca, presne týždeň po tom, čo Slovensko potvrdilo svoj prvý prípad koronavírusu, sa slovenský premiér aj minister zdravotníctva objavili v slovenskej televízii v rúškach. Dnes prakticky žiadny slovenský politik, novinár alebo ktokoľvek iný nie je na verejnosti videný bez ochranného rúška. Prezidentka Zuzana Čaputová dokonca získala medzinárodnú pozornosť, keďže ochranné rúška jej dokonale ladili s outfitom a je tomu až po dnes.

Zdroj: https://www.theatlantic.com/international/archive/2020/05/slovakia-mask-coronavirus-pandemic-success/611545/

 

žiadne príspevky na zobrazenie