Otváranie škôl a škôlok! Aké budú podmienky?

0
Otváranie škôl a škôlok! Aké budú podmienky?
Foto: pixabay.com

Na dnešnej tlačovej konferencii Igor Matovič spolu s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím oznámili veľké uvoľňovanie opatrení. Patrí medzi ne aj postupné otváranie škôl.

Švrtá fáza uvoľňovania vstúpi do platnosti od 20. mája. Materské a základné školy prvého stupňa budú otvorené znova od 1. júna.

Od 1. júna budú môcť mestá, obce, cirkvi a súkromníci otvoriť materské školy, základné školy prvého stupňa a piateho ročníka, tiež špeciálne materské školy a školské kluby detí.

Minister školstva, Branislav Gröhling uviedol, že v materskej škole bude môcť byť v skupinách najviac 15 detí, v školách najviac 20 žiakov na jednu triedu. Deti v skupine nebudú musieť nosiť rúška.

Prednosť majú deti policajtov, učiteľov a zdravotníkov

Rodičia budú môcť s deťmi zostať doma, ak sa tak rozhodnú,“ povedal minister školstva. Do materských škôl sa budú môcť v prvom rade vrátiť deti zdravotníkov, policajtov, vojakov a tých, ktorí v čase koronakrízy zabezpečujú dôležité pozície, ale aj deti rodičov pedagogických zamestnancov.

Taktiež budú mať prednosť deti, ktoré majú od 1. septembra povinnú školskú dochádzku.

 

Tí žiaci, ktorí do školy nepôjdu, budú fungovať aj naďalej v zabehnutom systéme dištančného vzdelávania. To isté bude platiť aj pre žiakov 6. až 9. ročníkov.

Otvoria sa aj základné umelecké školy, ak je v rámci vyučovania prítomný len jeden žiak.

Prečítajte si aj článok o to, že rodičia neprídu o nárok na ošetrovné, aj keď nechajú deti doma po otvorení škôl

 

Otvorenie kín a hromadných podujatí

4. fáza uvoľňovania znamená otvorenie kín, divadiel, povolenie hromadných podujatí do sto ľudí, otvorenie obchodných centrier ale bez detských kútikov. Ďalej bude možné otvoriť vnútorné plavárne a športoviská len pre športové klubyvonkajšie športoviská bez šatní. Menia sa aj pravidlá poskytovania stravovania. To znamená reštaurácie budú môcť ponúkať stravu aj v interiéri.

Školy v zahraničí

Školy sú zatvorené už od 16. marca a vyučuje sa len online formou. Ako prvé otvorilo svoje školy v Európe Dánsko. Školské zariadenia otvorili v tomto týždni aj Francúzsko, Holandsko či Švajčiarsko. Povinnosťou sú rúška a dezinfekcia kohútikov, stolov a v materských školách dezinfikujú aj hračky.

Zdroj: webnoviny.sk, pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie