Čaputová odovzdala Moldavsku humanitárnu pomoc a spolu so Sanduovou odsúdili agresiu Ruska (video)

0
Čaputová odovzdala Moldavsku humanitárnu pomoc a spolu so Sanduovou odsúdili agresiu Ruska (video)

30.3.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 30. marca 15:33

Prezidentka Zuzana Čaputová je v stredu na oficiálnej návšteve Moldavska a krajine v mene Slovenska odovzdala aj humanitárnu pomoc, ktorá pozostáva zo 480 kusov hygienických balíčkov, 480 lekárničiek, 1 500 kusov detských výživ, 48-tisíc kusov injekčných striekačiek a 128-tisíc injekčných ihiel. Súčasťou dodávky bolo aj 20 kanistrov na pohonné látky.

Moldavské úrady zabezpečili 2. a 3. marca prechod slovenského diplomatického konvoja smerujúceho z Kyjeva cez Moldavsko, Rumunsko a Maďarsko späť na Slovensko. V konvoji sa okrem evakuovaných diplomatov zo zastupiteľského úradu v Kyjeve nachádzali aj občania Ukrajiny, Nemecka, Spojeného kráľovstva, Japonska, Francúzska a Spojených štátov amerických.

Moldavské úrady zároveň pomohli s prechodom ukrajinsko-moldavských hraníc do Rumunska pri evakuácií 20 slovenských detí z ukrajinskej Odesy, a to bezprostredne po začatí vojny na Ukrajine.

Ruskú agresiu na Ukrajine odsúdili

Čaputová po stretnutí s prezidentkou Maiou Sanduovou uviedla, že Moldavsko je rovnako ako Slovensko priamym susedom Ukrajiny a dôsledky agresie Ruskej federácie na Ukrajine.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Obe prezidentky počas spoločnej diskusie odsúdili agresiu Ruska, ktorá je bezprecedentným porušením medzinárodného práva a je spojená so zabíjaním nevinných obetí a s bombardovaním nemocníc, škôl a civilných objektov.

Rastúce ceny energií a inflácia

Na Ukrajine bolo presídlených viac ako desať miliónov Ukrajincov a štyri milióny ich muselo odísť do zahraničia.

„Jeden z najväčších prílevov utečencov je práve v Moldavsku, dopad na Slovensko je takisto masívny. Od vypuknutia vojny k nám prišlo vyše 260-tisíc Ukrajincov, z toho 60-tisíc ostáva na našom území. Som veľmi rada za jednoznačný postoj obyvateľov Slovenskej republiky vo vzťahu k Ukrajincom,“ povedala prezidentka.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Vojna na Ukrajine sa podobne ako na Moldavsko podľa prezidentky podpísala aj na ekonomike oboch krajín, ktoré už pred jej začiatkom sužovali rastúce ceny energií a inflácia. „Vojna niečo stojí nielen tých, ktorí ju realizujú, ale aj všetkých nás. Preto sme hovorili aj o potrebe odrezať sa od energetických surovín z Ruskej federácie a o ďalších ekonomických výzvach, ktorým budeme čeliť,“ vyhlásila Čaputová. Dodala, že je to cena za mier, ktorú musia obe krajiny priniesť.

Moldavsko chce do Európskej únie

Čaputová vyhlásila, že SR podporuje európske ambície Moldavska, ktoré si týždeň po vypuknutí vojny na Ukrajine podalo žiadosť o to, aby sa mohlo stať kandidátskou krajinou na vstup do Európskej únie (EÚ).

„Vnímame vás ako súčasť európskej rodiny, ako krajinu, ktorá vyznáva európske hodnoty a aj váš mandát, ktorý bol jasne od občanov daný,“ povedala Čaputová moldavskej prezidentke.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Pripomenula tiež, že pre vstup do EÚ sú potrebné rôzne reformy, na ktorých môže SR a Moldavsko spolupracovať. „Či už na poli boja s korupciou, v oblasti súdnych a ďalších ekonomických reforiem. Naša vzájomná spolupráca môže byť preto veľmi užitočná,“ doplnila Čaputová.

Jednota celého demokratického sveta

Obe prezidentky sa zhodli na tom, že je potrebné, aby bol na Ukrajine čo najskôr nastolený mier, čomu napomáha aj jednota celého demokratického sveta voči Rusku, ktoré dáva napríklad aj sankciami jednoznačne najavo, že útok Ruska na Ukrajine je absolútne neprijateľný. „Hranice sú stanovované na základe medzinárodného práva, a nie prostredníctvom tankov,“ vyhlásila.

Moldavská prezidentka sa poďakovala Čaputovej za to, že Slovensko stálo vždy pri Moldavsku, či už podporou v boji proti korupcii, alebo v podobe podpory malých a stredných podnikov. „Ďakujem aj za podporu pri integrácii do EÚ. Chceme obyvateľom Moldavska zabezpečiť aj prostredníctvom Únie prosperujúcu a úspešnú budúcnosť.“

Sanduová pripomenula, že vojna na Ukrajine nepriaznivo ovplyvňuje aj život v Moldavsku. Od začiatku vojny do krajiny prišlo viac ako 400-tisíc utečencov, niektorí Moldavskom len prešli, ale časť ich v krajine aj zostáva.

„Vojna nás postihla aj ekonomicky. Naše podniky nedokážu vyvážať svoje produkty smerom na východ. Dopravcovia nemôžu využívať prechod cez Ukrajinu smerom na západ. Ďakujem preto Slovensku, že umožnilo prechod tovarov z Moldavska cez Slovensko bez zbytočnej byrokracie. Veríme, že tomu tak bude aj po skončení vojny na Ukrajine,“ uzavrela moldavská prezidentka.

Viac k témam: Prezident Slovenskej republiky, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Čaputová odovzdala Moldavsku humanitárnu pomoc a spolu so Sanduovou odsúdili agresiu Ruska (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu