Nezáujem o šport, regály plné kníh, hodiny strávené pri počítači, pravidelná absencia na večierkoch. Nerdi majú vo svojich prioritách jasno. Rovesníci nerozumeli ich vášni pre vedu a technológie, tak si vytvorili vlastnú subkultúru, ktorá spája mladých s rovnakými záujmami.
Pojem nerd sa začal používať v 50. rokoch minulého storočia. Spočiatku bol iba synonymom slova square, ktorým sa v USA označovali knihomoli, bifľoši a osoby, ktoré uprednostňovali čítanie a štúdium pred spoločenským životom. Neskôr sa ním začali nazývať priaznivci novej subkultúry so svojským životným štýlom, ktorý bol častou prekážkou na to, aby sa zaradili do spoločnosti. Nerdi v nej našli útočisko, ktoré im prinieslo priateľov, koníčky aj motiváciu do práce a štúdia.Foto: www.pixabay.com – Vika_Glitter
Veda, komiksy, digitalizácia
Kým square boli známi ako nudní, plachí a neobratní ľudia s rôznymi koníčkami, vzhľadom a charakterovými vlastnosťami, nerdov spájajú rovnaké ciele, záujmy aj spôsoby obliekania. Ich najväčšou vášňou je veda a oblasť informačných technológií. Zaujímajú sa o digitalizáciu, fyzikálne vedy a v posledných rokoch aj o robotiku a umelú inteligenciu. Mnohí z nich sa už od mladého veku venujú programovaniu a vedeckým výskumom. Vo voľnom čase čítajú scifi knihy a chodia do kina na fantasy filmy. Nedajú dopustiť na komiksy a anime príbehy. Ľahko rozpoznateľní sú aj podľa vzhľadu. Okuliare, kockované košele a dlhšie neupravené vlasy sa stali typickými znakmi výzoru zástupcov tejto subkultúry.
Géniovia s dušou introverta
Nerdi si nepotrpia na svojom vzhľade a oblečení kvôli svojmu spôsobu života. Väčšinu času trávia sami pri počítači, s knihou v ruke alebo v kruhu rovnako zmýšľajúcich ľudí. Ich imidž vystihuje ich povahu. Sú plachí, utiahnutí a ak musia ísť do spoločnosti, nechcú v nej vynikať. Mnohí členovia subkultúry o sebe hovoria ako o introvertoch. Nie všetci sa vyhýbajú zábave a spoločnosti kvôli plachosti a neschopnosti nadväzovať kontakt s inými. Mnohí podstupujú sociálnu izoláciu cielene. Dôvodom je geniálne uvažovanie spojené s obrovskými ambíciami, ktoré dáva mnohým nerdom potenciál byť jednotkou vo svojom obore.
Šéfovia, vizionári, milionári
Potenciál byť jednotkou vo svojom obore zužitkovali viacerí nerdi, ktorí dokázali premeniť talent, cieľavedomosť a pracovitosť na úspech. Roky štúdia a vytrvalej práce im dopomohli k vybudovaniu firmy, k vývoju nových softvérov či k objaveniu veľkých vynálezov. Niektorí sa vypracovali na vplyvných šéfov riadiacich početné tímy zamestnancov. Iní prišli s víziou, ktorá nezmenila iba svet vedy a techniky. Ich myšlienky dokázali zmeniť spoločenský vývoj a samotným autorom zarobiť milióny. Príkladom úspešných šéfov a podnikateľov, ktorí mali blízko k nerdom, sú riaditelia technologických gigantov ako Bill Gates či Mark Zuckerberg.
Výsmech vystriedal obdiv
Úspech nerdov, ktorí sa zapísali do povedomia verejnosti, zmenil pohľad na celú subkultúru. Vedci, knihomoli a počítačoví mágovia, ktorí odmietli mladícky spoločenský život na úkor čítania a programovania, boli dlhé roky zosmiešňovaní. Najväčší výsmech si vytrpeli prví priekopníci subkultúry, ktorá sa rodila v období, kedy boli moderné počítačové technológie hudbou budúcnosti. Najúspešnejší nerdi prispeli k rýchlemu rozvoju digitalizácie. Digitálny pokrok, ktorý im zabezpečil slušné zárobky a urobil z nich lídrov veľkých spoločností, bol jedným z faktorov, ktorý im priniesol rešpekt. Dnes sa vytrvalosť a pracovitosť nerdov stáva inšpiráciou pre mladých, ktorí snívajú sny o úspešnej vedeckej alebo podnikateľskej kariére.Foto: www.pixabay.com – Willi-van-de-Winkel
Subkultúra nerdov už v súčasnosti nie je takou neznámou ako v predchádzajúcich dekádach. Životný štýl jej členov nám približujú viaceré filmy a seriály, ktoré sa zameriavajú na život mladých vedcov a programátorov. Nerdi sú námetom aj pre tvorcov komédií a sitkomov, ktorí sa snažia priblížiť genialitu plachých a naoko nudných ľudí širokej verejnosti. Najznámejším sitkomom s touto tematikou je Teória veľkého tresku. Známym počinom je aj Partička IT.
Foto na titulke: www.pixabay.com – Silverleaf