Továreň na bábiky – príbeh o vášni z viktoriánskeho Londýna

0
Továreň na bábiky – príbeh o vášni z viktoriánskeho Londýna
tovaren na babiky

Vášnivý príbeh o láske a zároveň desivý príbeh ženy, ktorá sa túži oslobodiť. Debutový román škótskej autorky Elizabeth Macnealovej. Továreň na bábiky vyvolal nielen vo Veľkej Británii rozruch ešte pred svojím vydaním. Nečudo – tí, čo ho mali možnosť čítať popredu, nešetrili superlatívmi.

Len tridsaťročná autorka Elizabeth Macnealová rozvírila hladinu svojim debutovým románom Továreň na bábiky, o ktorý sa v dražbe bilo až 14 britských nakladateľstiev.

Známa spisovateľka Paula Hawkinsová zhodnotila román slovami:

„Nádherná, vzrušujúca rozprávka o láske, umení a posadnutosti.“

Tajomný a romantický príbeh

Londýn 1850. V Hyde Parku sa práve koná najdôležitejšia udalosť, ktorú mesto kedy zažilo.

tovaren na babiky

V dave, ktorý sa tu zhromaždil, sa náhodne stretne Iris, nádejná maliarka, s čudákom Silasom. Pre Iris je to len chvíľka, na ktorú hneď zabudne, ale pre zberateľa Silasa, ktorého uchvacuje zvláštnosť a krása, znamená nový začiatok.

Keď prerafaelistický umelec Louis Frost požiada Iris, aby sa stala jeho modelkou, súhlasí, ale s podmienkou, že ju zároveň bude učiť maľovať. Zrazu sa jej svet začína rozširovať, stáva sa svetom umenia a lásky. No Silas od osudného stretnutia s ňou myslí len na jednu vec a jeho posadnutosť je čoraz temnejšia… To je začiatok lákavého deja skvelého a vzrušujúceho románu z viktoriánskeho Londýna.

Standard Evening v recenzii, plnej superlatívov, napísal:

„Text je úplne podmanivý a príbeh zase strhujúci. Macnealová silno skúma spôsoby, akými sa musela správať žena v minulosti, aby nikto nepochyboval o jej čistote a dobre, ale aby sa ani muži necítili pri nej odcudzení.“

Prečítajte si aj recenziu kníh Navždy a Jedného dňa

Odkiaľ pochádza mladá autorka?

Čerstvá tridsiatnička Elizabeth Macnealová pochádza zo Škótska, v súčasnosti žije v londýnskom Limehouse, kde sa venuje keramike. Okrem toho prednáša anglickú literatúru na Oxfordskej univerzite. Práve literatúra, výtvarné umenie, najmä to prerafaelistické, a história sú jej veľké vášne, ktoré pretavila do úspešnej knihy.

„Do nej a najmä do hlavnej postavy Iris a jej vášne k maľovaniu som vliala všetku lásku. Rešeršovanie aj písanie tejto knihy ma totálne bavilo, dotýkala som sa všetkých vecí, ktoré ma fascinujú. Verím, že rovnaký pocit budú mať aj čitatelia.“

O román Továreň na bábiky sa v dražbe bilo až 14 britských nakladateľstiev a už sa dočkal prekladu do vyše tridsiatich svetových jazykov. Získal prestížnu škótsku cenu Caledonia Novel Award 2018 a filmové a televízne práva už zakúpila spoločnosť Buccaneer Media.

Knihu vydalo vydavateľstvo Albatros Media.

žiadne príspevky na zobrazenie