Bez ohľadu na to, koľkokrát ste skontrolovali, či máte všetko v poriadku, meškanie letu je mimo vašich rúk. Vaše lietadlo môže meškať z rôznych dôvodov, od zlého počasia až po nedostatok personálu.
A niektorí dopravcovia sú jednoducho náchylnejší na meškanie ako iní. Ale bez ohľadu na to, s akou leteckou spoločnosťou letíte, existuje jedna vec, ktorú by ste nikdy nemali robiť, keď váš let mešká. Čítajte ďalej a zistite, akej bežnej chybe by ste sa mali vyhnúť, keď budete nabudúce cestovať.
Nepríďte neskôr, ako je pôvodný čas vášho letu, a to ani v prípade, že lietadlo mešká
Meškanie letu vás môže podnietiť k tomu, aby ste sa dostali na letisko neskôr, ale odborníci na cestovanie to dôrazne neodporúčajú. Maria LaDuca, majiteľka luxusnej cestovnej kancelárie The Agency Chic, hovorí, že pri lietaní by ste mali „vždy prísť k bráne (gate) pred plánovaným časom odletu, bez ohľadu na to, či dôjde k meškaniu“. Mnohé letecké spoločnosti uvádzajú rovnaké usmernenia na svojich webových stránkach.
„Ak váš let mešká, dostavte sa, prosím, na letisko a odbavte sa podľa pôvodne plánovaného času odletu,“ uvádza American Airlines na svojej webovej stránke. “Check-in sa bude naďalej zatvárať v obvyklom čase. Ak prídete po zatvorení check-inu, nebudete môcť letieť.”
Prečítajte si: Vyhnite sa zbytočným poplatkom na letisku. Ako sa zbaliť do príručnej batožiny?
Odborníci tvrdia, že odhady meškania letov sa vždy môžu zmeniť
Dôvod, prečo chcete prísť na letisko pred pôvodným časom letu, je ten, že „meškanie letu zvyčajne nie je spoľahlivým odhadom,“ hovorí Becky Moore, odborníčka na cestovanie. Lety sa môžu oneskoriť z rôznych dôvodov a rýchlosť riešenia týchto problémov sa môže značne líšiť.
Podľa Marie LaDuca môže dôjsť k meškaniu leteckých spoločností z mnohých dôvodov, vrátane zlého počasia a mechanických problémov, spolu s fyzickým meškaním lietadla a personálu z iného letiska. Letecké spoločnosti uvedú odhadovaný čas na základe toho, ako dlho veria, že tieto problémy budú potrebné na vyriešenie, ale tieto problémy je možné vždy vyriešiť skôr, ako sa očakávalo.
„Nikdy neviete, kedy sa môže meškanie skrátiť,“ upozorňuje Eva Lerma, cestovná poradkyňa a spoluzakladateľka MyTravelTripod a dodáva, že letecké spoločnosti si vyhradzujú právo posunúť alebo zrušiť meškanie, ak sa situácia zmení.
Mali by ste prísť o dve hodiny skôr, ako je plánovaný čas odletu
Či už ide o meškanie alebo nie, odborníci tvrdia, že by ste mali prísť na letisko niekoľko hodín pred pôvodným časom odletu. „Na letisko by ste sa mali dostaviť aspoň dve hodiny pred pôvodne plánovaným letom, a to aj v prípade meškania,“ odporúča Eva Lerma. Pri medzinárodných letoch niektoré letecké spoločnosti, napríklad American Airlines, odporúčajú rezervovať si ďalšiu hodinu a priletieť tri hodiny pred plánovaným časom odletu.
“Príďte čo najskôr,” odporúča Becky Moore. “Podľa webovej stránky Úradu pre bezpečnosť dopravy (TSA) cestujúci nesmú nastúpiť do lietadla neskôr ako 30 minút po plánovanom čase odletu lietadla.”
Prečítajte si: Aké sú najhoršie miesta v lietadle podľa leteckých expertov?
Počas prázdnin by ste si mali dopriať ešte viac času na letisku
Ak tento rok cestujete na dovolenku, odborníci tvrdia, že dodržiavanie tohto časového harmonogramu príletu na letisko je práve teraz „kritické“. Možno by ste mali zvážiť, či si pridelíte viac ako dve alebo tri hodiny. Kombinácia vysokého dopytu po cestovaní, nedostatku personálu leteckých spoločností a dlhých bezpečnostných radov môže predĺžiť čas medzi príchodom na letisko a príchodom k bráne.
“Cestujúci by to nemali skracovať, inak by mohli definitívne zmeškať svoj let. Chceme sa vyhnúť akémukoľvek nahromadeniu vecí na kontrolnom stanovišti TSA pre pasažierov,” povedal Thomas R. Stoudt, výkonný riaditeľ Letiska Lehigh-Northampton Authority v Pensylvánskom Lehigh Valley.
Nedostatok pilotov už môže nastať, keďže spoločnosť Delta Air Lines musela nedávno prerušiť lety pre nedostatok dostupných pilotov. A počas prázdnin bol dopyt po cestovaní dobre zdokumentovaný. Podľa TSA tento rok cez letiská cez víkend vďakyvzdania cestovali dva milióny ľudí. Vianoce dopadli podobne.
„Ľudia nebudú chcieť byť doma na sviatky už druhý rok po sebe,“ povedal pre The Washington Post Narendra Khatri, riaditeľ cestovnej poisťovne. “Očakávajte, že okolo Dní vďakyvzdania a Vianoc či letných prázdnin budú letiská a lety preplnené viac ako kedykoľvek predtým. To znamená viac meškaní letov, zrušení a dlhých medzipristátí.”
Zdroj: bestlifeonline.com, pexels.com