V Banskobystrickom kraji vyrazia do regiónov očkovacie autobusy pre seniorov, ministerstvo poverí aj ďalšie župy

15.4.2021 (Webnoviny.sk) – Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) poverí vyššie územné celky koordináciou mobilného očkovania proti ochoreniu COVID-19 zameraného na vyššie vekové skupiny.

Na štvrtkovom brífingu o tom informoval podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ondrej Lunter s tým, že v Banskobystrickom kraji sa začne pilotné testovanie mobilných očkovacích jednotiek posledný aprílový týždeň. Prvé mobilné jednotky vyrazia do okresov Banská Štiavnica a Revúca v pondelok 26. apríla.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

„Dnes máme pripravené kapacity na to, že keď budeme mať dostatočné kapacity vakcín, tak do dvoch mesiacov vieme zaočkovať všetkých obyvateľov Slovenska. Verím, že vďaka tomuto povereniu sa významne a veľmi rýchlo zlepšíme v ukazovateli zaočkovanosti obyvateľov nad 70 rokov,“ uviedol vicežupan a dodal, že MZ SR bude tieto aktivity plne finančne hradiť. „Zároveň ministerstvo ubezpečilo, že zabezpečí vakcínu, ktorou budeme môcť očkovať ľudí v tomto veku,“ doplnil Lunter.

Otestujú dva prístupy

BBSK má pripravenú stratégiu, v rámci ktorej posledný aprílový týždeň vyšle dve mobilné očkovacie jednotky priamo do terénu. „Budeme pilotne testovať dva prístupy. Zvolíme si okres Banská Štiavnica, ktorý dodnes nemá očkovacie centrum, a okres Revúca, jeho južnú najvzdialenejšiu časť od Banskej Bystrice, a budeme testovať, ktorý prístup je efektívnejší,“ popisuje podpredseda.

Jeden prístup bude taký, že jednotky prídu do každej obce s mobilnou jednotkou do priestorov, ktoré zabezpečia starostovia. „Druhý model bude spočívať vo vytypovaní takzvaných strediskových obcí a v spolupráci so starostami zabezpečíme, aby aj z okolitých obcí prišli obyvatelia na očkovanie do strediskovej obce,“ popisuje Lunter a dodáva, že obidva prístupy po týždni vyhodnotia z pohľadu nákladovosti a dosiahnutia cieľa zaočkovanosti čo najväčšieho počtu ľudí nad 60 rokov. Ten, ktorý bude efektívnejší použije župa pre celý kraj.

Tímy budú chodiť aj do domácností

„Naším cieľom je mať v polovici mája šesť takýchto mobilných očkovacích jednotiek a v polovici júna desať, tak, aby sme do začiatku letných prázdnin mohli skonštatovať, že sme vo veku nad 60 rokov zaočkovali všetkých obyvateľov nad úroveň 70 percent,“ objasnil vicežupan s tým, že okrem autobusov, ktoré budú chodiť po jednotlivých obciach, bude župa vysielať aj mobilné očkovacie tímy, ktoré budú chodiť priamo do domácností imobilných ľudí.

Kraj zabezpečí mobilné očkovacie jednotky a očkovací tím. Od starostov bude potrebná súčinnosť v zabezpečení priestorov a zabezpečení informovanosti obyvateľov o očkovaní. Okrem starostov budú oslovení aj predstavitelia cirkví, aby obyvateľov informovali. Od MZ SR bude kraj potrebovať presné dáta o tom, aký je stav zaočkovanosti obyvateľov každej jednej obce.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku, vakcína
Zdroj: Webnoviny.sk – V Banskobystrickom kraji vyrazia do regiónov očkovacie autobusy pre seniorov, ministerstvo poverí aj ďalšie župy © SITA Všetky práva vyhradené.