Vytvárajú priestor na odpočinok, poskytujú útočisko pred ruchom, stávajú sa pľúcami celého mesta. Navyše, každý z nich by sa mohol pochváliť pomyselným titulom „jeden z najkrajších mestských parkov na svete“.
Parkov s takýmto významným štatútom je vo svete niekoľko. Mnohé z nich sa ukrývajú práve v rušných zastavaných metropolách, čím je ich význam ako oddychového miesta plného živej zelene ešte väčší. V niektorých dokonca na chvíľu zabudnete, že ste uprostred mesta, ktorým sa preháňajú tisícky áut a na každom kroku je hromada betónu.
New York (USA) – Central Park
Niekoľkomiliónové mesto plné reklám, žltých taxíkov a železobetónových mrakodrapov má takýchto zelených útočísk viacero. Najviac pozornosti si však získava Central Park, ktorý píše svoju históriu už od roku 1859. Najväčší mestský park v USA navštívi ročne okolo 25 miliónov ľudí, ktorých čaká jazda v koči, sochy známych osobností či romantické jazierka.Foto: www.pixabay.com
Dublin (Írsko) – Phoenix Park
Obrovskou rozlohou sa môže pochváliť aj Phoenix Park situovaný v hlavnom meste Írska. Park, ktorého súčasťou je zoo, niekoľko pamätníkov či palác využívaný írskymi prezidentmi, je údajne najväčší v celej Európe. Zadná časť parku sa napája na voľnú prírodu, takže počas jazdy na bicykli, ktorá je v areáli extrémne obľúbená, vás čaká aj pohľad na divoké jelene.
Londýn (Veľká Británia) – Hyde Park
Najznámejší park na Britských ostrovoch je ako živá galéria zriadená uprostred priestrannej záhrady. Okrem veľkého jazera, trávnatých plôch na piknik a alejí so vzácnymi drevinami upúta aj množstvom sôch a iných umeleckých inštalácií. O prezentáciu umenia sa starajú aj pouliční umelci, pre ktorých je Hyde Park od jari do jesene druhým domovom.Foto: www.pixabay.com
Madrid (Španielsko) – Park Retiro
Čas strávený v najväčšom madridskom parku je zárukou poriadnej porcie čerstvého vzduchu. V areáli Retiro je vysadených takmer 20 000 stromov, pomedzi ktoré vedú cestičky vhodné na bicyklovanie, korčuľovanie či pešiu prechádzku. Počas leta sa dá v parku plaviť na loďke, ktorou sa dostanete k honosnému pamätníku kráľa Alfonsa XII.Foto: www.pixabay.com
Pretoria (JAR) – Burgers Park
4-hektárový park pomenovaný po jednom z juhoafrických prezidentov pôvodne slúžil ako botanická záhrada. Už niekoľko rokov je však verejným oddychovým areálom, pričom ako jeden z mála mestských parkov v JAR získal štatút národnej pamiatky. Dôvodov, prečo Burgers Park navštíviť, je viacero. Návštevníkov láka hlavne tieň pod vysokými palmami.
Bangkok (Thajsko) – Lumpini Park
Park vybudovaný v srdci thajskej metropoly je v posledných rokoch skôr športovým areálom. Zelené plochy v okolí menšieho jazera slúžia na aerobik a verejné tréningy Tai Chi. Okolo vodnej plochy, na ktorej sa dá počas hlavnej sezóny člnkovať, vedú aj bežecké trate. Lumpini Park, ktorý bol vôbec prvým verejným parkom v meste, sa tak teší vysokej návštevnosti.Foto: www.pixabay.com
Buenos Aires (Argentína) – Jardín Japonés
Argentínska kultúra má od tej japonskej ďaleko. V Jardín Japonés však zabudnete, v ktorej časti planéty ste sa ocitli. Japonské záhrady v Buenos Aires dýchajú rovnakou atmosférou ako v „krajine vychádzajúceho slnka“. Nie náhodou. Na zriadenie jedného z najväčších parkov tohto druhu mimo územia Japonska dohliadala japonsko-argentínska kultúrna nadácia.
Za najkrajšími parkmi nemusíte cestovať stovky až tisícky kilometrov. Nádherné areály plné histórie, živej prírody a romantickej atmosféry, ktoré nešetria krásou a eleganciou, nájdete aj v okolitých krajinách. V Prahe vás očaria Vojanovy Sady neďaleko Karlovho mosta. Viedeň láka do zábavného parku Prater, ktorý ponúka vyše 200 atrakcií. Vo Varšave neobchádzajte Kráľovské kúpele s atraktívnym palácom na ostrovčeku uprostred tichého jazera.
Prečítajte si aj: Ako skrášliť verejne dostupné priestranstvá?
Foto na titulke: www.pixabay.com