Veronika Ostrihoňová prehovorila, prečo rodila v Brne: Ženy chcú len rešpekt, empatiu

Známa moderátorka Veronika Cifrová Ostrihoňová má veľký dôvod na radosť. Priviedla na svet syna Šimona. Jej manžel Matej Cifra, alias Sajfa, na sociálnych sieťach taktiež neskrýval nadšenie.

Pôrod podľa predstáv

Veronika však rodila v Brne. Mnohých ľudí zaujímalo, prečo sa tak rozhodla. Dôvod bol v skutočnosti veľmi jednoduchý. “Šimi sa narodil vo fakultnej nemocnici Brno na Obilním trhu. Zažili sme úžasný pôrod, podľa našich predstáv, bez akýchkoľvek zásahov, v prítmí, pokoji, s famóznym vedením pôrodnej asistentky Markéty a duly Majky,” uviedla dvojnásobná mamička.

Šťastne dodala, že prístup personálu nebol empatický len počas pôrodu, ale aj po ňom. Nemocnicu si vybrala mesiac pred pôrodom a dodnes to neľutuje. “Ak sa mi počas pobytu v Brne niečo opäť ukázalo, tak, že to je len a len o prístupe. Je to štandardná nemocnica, Šimi mal postieľku, v ktorej, ako povedal Matej, vozili ešte Masaryka,” uviedla.

Netreba luxus

Nepotrebovala nemocnicu ako z nejakého časopisu, ale kvalitný profesionálny prístup a empatiu. “Luxus ale spočíval v správaní sa a prístupe personálu – v ktorom bolo dosť slovenského. Rovnako ako rodičiek, ktoré sme stretávali od príjmu až po odchod. Ak tu u nás niekto hovorí, že ženy chcú plastové okná a zlaté kľučky, nech sa spamätá. Ženy chcú len rešpekt, empatiu a základné dodržiavanie odporúčaní WHO,” odkázala Veronika.

Spolu so Sajfom rozprávali so Slovenkami, ktoré pracujú v danej nemocnici. Aj by sa chceli vrátiť na Slovensko, no má to jeden háčik. “Neuznajú im pred atestáciou u nás ani len odpraxované roky v Česku. A nie je to podľa nich ani o peniazoch. To napokon dokazuje aj prieskum strany Spolu z r. 2019, ktorý ukázal, že platy sú až na piatom mieste dôvodov, prečo naši lekári a lekárky odchádzajú do zahraničia. Je to omnoho komplexnejšie,” vysvetlila Veronika.

“Z miesta sa ale nepohneme, ak budeme z témy porodníctva stále robiť ženský problém, a zľahčovať ho. A to teraz hovorím o vedení štátu – lebo toto už nie je otázka, ktorú vedia vyriešiť nemocnice, či personál samé od seba. Zatiaľ svetielko na konci tunela nevidím. Ale som vecná optimistka, tak verím, že príde,” uzavrela.