Vianoce mimo domu a predsa tradične. Dá sa to?

0
Vianoce mimo domu a predsa tradične. Dá sa to?
rebeka meszarosova

Viete si predstaviť tráviť najkrajšie sviatky v roku inak ako doma? Naša čitateľka Rebeka s rodinou sa už pravidelne vyberajú do Tatier. Ako prebieha taký Štedrý deň, keď nemusíte ani pohnúť prstom a štedrovečernú večeru vám naservírujú priamo pred vás? Aké sú plusy a mínusy Vianoc mimo domova? 

Užívať si Vianoce mimo domova už nie je žiadnou novinkou v slovenských domácnostiach. A netýka sa to len mladých ľudí, ktorí si práve počas predĺženého voľna naplánujú výlet do trópov. Mimo domova, a predsa tradične, si môžeme užiť Vianoce aj u nás na Slovensku. Stále populárnejšie je spojiť lyžovačku a nestresovať sa so všetkými prípravami, ktorých má každá poctivá gazdiná pred sebou celý zoznam.

Ako vyzerá taký naozaj Štedrý deň, ktorý si užívate inak ako v kuchyni, a pritom nechýba ani tradičný kapor či zemiakový šalát?

„Takýto štedrý deň je podľa mňa veľmi príjemný a pohodový. Človek sa nemusí nikam ponáhľať a všetky starosti od raňajok až po štedrovečernú večeru za vás rieši niekto iný. Celá rodina je tým pádom v dobrej nálade, lebo sa predíde klasickému zhonu a mama sa pokojne môže venovať všetkým členom rodiny,“ hovorí Rebeka.

Mimo domova a predsa tradične. Dá sa to? A ako je to s vianočnými tradíciami? Ktoré zachovávate?

My sme vcelku moderná rodina, takže asi zachovávame menej tradícií ako inde. Ale dávame peniaze a rybie šupiny pod obrus, rozkrajujeme jablko, jeme oplátky s medom a cesnakom.

Kedy a kde sa rozdávajú darčeky?

Pokiaľ sú všetci zúčastnení dospelí, darčeky sa tradične predávajú deň pred odchodom z domu, ale pokiaľ sú tam aj malé detičky, darčeky sa berú so sebou a dajú sa po večeri na apartmáne.

Foto: pixabay.com

Koľko stoja Vianoce mimo domova?

Myslím si, že pokiaľ sa takýto pobyt objedná dostatočne v predstihu, nie je to nič nehorázne drahé. Ak sa však človek rozhoduje impulzívne na poslednú chvíľu, už je tam aj určitá prirážka. Takže, ak sa rozhodnete včas, je to skoro rovnaké, ako keď si takýto večer obstaráte doma. S tým, že tu za vás niekto navarí a aj napečie. Samozrejme, treba rátať s tým, že cena sa líši aj od ubytovania. Iná bude cena za horskú chatu a iná bude za hotel na svahu, kde si z lyžovačky sadnete priamo k štedrovečernému stolu.

Ako dlho vopred je teda potrebné spraviť si rezerváciu?

My sme to rezervovali tak v marci, aby sme si mohli vybrať izbu podľa predstáv. Ďalšia vec je, že ak sa to rezervuje v dostatočnom predstihu, je tam, myslím, aj určitá zľava.

Sú jednotlivé zariadenia plné návštevníkov?

Áno, hotel bol vždy plný, takže si myslím, že to už nie je tak nezvyčajné ako bolo možno pred 10 rokmi.

Aké sú plusy a mínusy Vianoc mimo domova?

Za mňa je veľký plus komfort a leňošenie. Nemusím variť, ideme sa s rodinou prejsť alebo lyžujeme. Po obede možno sauna a šup do gala. Čo sa mínusov týka, jedine možno presun celej rodiny na iné miesto. Balenie s deťmi je náročné, to vie asi každá mama. Inak naozaj len plusy. Možno si ľudia myslia, že je trávenie času na Vianoce mimo domov je neštandardné, ale paradoxne sú v tomto čase hotely často plné. Väčšinou ideme len ako rodina v najbližšom kruhu, ale viem si predstaviť, že by sa priateľsky týchto rodín na jednom mieste stretlo aj viac.

Prečítajte si aj článok o Vianociach v Dánsku

https://www.instagram.com/penzion_strachan/

Ktoré miesta na Slovensku sú vaše obľúbené?

Čo sa miesta týka, vyhľadávame Vysoké Tatry hlavne kvôli atmosfére Vianoc vďaka snehu. Žijeme v Bratislave, kde si toho snehu na Vianoce veľa nežijeme. Odskúšané máme viaceré miesta, ale jednoznačne u nás vedie Ždiarska Dolina a hotel a penzión Strachan. Vianoce sú tam krásne, personál milý a program bohatý.

Za odpovede ďakujeme krásne Rebeke Meszárošovej, ktorá aktuálne rozbieha svoju hand made značku Star baby. 

Na jednej strane sú tradície, na druhej rýchlosť dnešnej doby a povinnosti dnešnej ženy, ktorá sa musí často nie len postarať o rodinu, vytvárať teplo domova, ale i do posledného momentu pracovať. Viete si aj vy predstaviť vaše Vianoce mimo domu?

žiadne príspevky na zobrazenie