Vlasy – 6 zaujímavostí o korune krásy, ktoré ste možno nevedeli

0
Vlasy – 6 zaujímavostí o korune krásy, ktoré ste možno nevedeli

Vlasy – pozoruhodná koruna krásy a od istého času aj symbol nezvratného plynutia času. Môžu byť krátke, dlhé, zvlnené aj rovné, upravené, ale aj mastné… Prečítajte si niekoľko zaujímavosti o vlasoch a budete o vlas múdrejší.

Vlasy – jeden z najznámejších muzikálov všetkých čias

Hair: The American Tribal Love-Rock Musical je názov kultového muzikálu zo 60-tych rokov minulého storočia. Na Slovensku je toto dielo mapujúce kultúru hippies známe jednoducho ako Vlasy. Svojho času išlo o dosť odvážny počin, veď v muzikáli sa objavujú nahé scény, užívanie nelegálnych drog, hanobenie americkej vlajky a sem-tam sa vzduchom mihne aj nejaké to nevhodné slovíčko.

Najbežnejšou farbou sa stáva…

Kozmetický priemysel pokročil do takej miery, že dnes už nie je problém docieliť prakticky akúkoľvek farbu vlasov; najmä vtedy, ak navštívite naozaj kvalitný vlasový salón. Prirodzene sa však ľudia rodia najčastejšie s tmavými, konkrétne čiernymi vlasmi. Naopak, najvzácnejším prirodzeným odtieňom vlasov je ryšavá, ktorá sa vyskytuje len u zhruba 1 % populácie. Pomerne vzácna však je aj blonďavá farba, vyskytujúca sa u približne 2 % ľudí na celom svete.

Ako rýchlo rastú?

Vlasy patria medzi najrýchlejšie dorastajúce „časti“ ľudského tela. Za jeden deň narastú v priemere o 0,3 až 0,5 milimetra, za mesiac je to už úctyhodných 1 až 1,5 centimetra a ak by ste sa nestrihali celý rok, vaše vlasy by sa predĺži o približne 13 centimetrov. Ďalšie centimetre môžu vlasy získať vtedy, ak sú mokré či vlhké – za tohto stavu sa dokážu zväčšiť až o 30 % svojej pôvodnej dĺžky (sú teda neuveriteľne pružné).

Vlasy ako spomienka na blízkych

Viktoriánska éra sa vyznačovala rôznymi zvláštnymi zvykmi. Verili by ste, že ľudia tej doby používali vlasy ako súčasť šperkov? Po smrti blízkej osoby bolo zvykom použiť vlasy zosnulého na výrobu brošní, príveskov a rôznych iných doplnkov – jednalo sa o spomienkový predmet a istý spôsob vyjadrenia úcty.

Čo majú spoločné muži a ženy? Vlasy!

Hovorí sa, že muži sú z Marsu a ženy z Venuše. Áno, tie rozdiely medzi mužom a ženou sú viac než zjavné… V prípade vlasov to ale neplatí! Medzi mužskými a ženskými vlasmi nie je, pokiaľ sa jedná o štruktúru a rastový cyklus, vôbec žiadny rozdiel. Avšak aj v tomto prípade platí, že nie sú vlasy ako vlasy. Prameň vlasov Elvisa Presleyho sa v aukcii údajne predal za sumu 15 000 dolárov.

Koľko vlasov mi ešte ostáva?

Zamysleli ste sa niekedy nad tým koľko vlasov máte na hlave? Výsledok vás možno prekvapí. Na hlave človeka sa nachádza v priemere 100 000 až 150 000 pramienkov vlasov. Denne pritom prídeme o približne 50 až 150 pramienkov. Tieto straty sú však celkom prirodzené a netreba sa ich veľmi obávať; zvlášť pri pomyslení, že keď vlasy vypadnú, zvyčajne aj znova dorastú – môže sa tak stať až 20-krát za život.

žiadne príspevky na zobrazenie