Zakladateľ značky TAMOKO: Odporúčanie na základe skúsenosti je úprimnejšie ako manipulatívna reklama

Máte jazvy po akné alebo sa vám ťažko hojí pokožka po tetovaní alebo permanentnom make-upe? Skúšali ste už slovenskú značku TAMOKO? Porozprával nám o nej zakladateľ, Marián Klein.

Založili ste značku Tamoko, skúste ju našim čitateľkám predstaviť.

Víziou značky TAMOKO je ponúkať riešenia na hranici medzi kozmetikou a dermatológiou. Naším konceptom je použitie prírodných účinných látok prevažne z nášho zemepisného pásma v kombinácii s jedinečnými účinkami konopy siatej.

Sústredíme sa ďaleko za estetické zameranie kozmetiky. Chceme priniesť reálny účinok, ktorý nemaskuje problém, ale napomáha koži nastoliť rovnováhu a prejaviť sa v plnom zdraví.

Ako vznikol názov Tamoko?

Hneď od začiatku sme sa zamerali na jednu z najnáročnejších kozmetických oblastí a tou je tetovanie. Dali sme preto hlavy dokopy s odborníkmi na tvorbu značky a hľadali výstižný a pri tom nenásilný názov. Tradičný maorský výraz pre tetovanie je Tā moko. Inšpirovali sme sa zvukom, upravili (skoro nebadane) písmenká a Tamoko bolo na svete.

Vyrábate špeciálny krém na báze bylín. Na aké účely je vhodný a pre koho je určený?

TAMOKO tattoo aftercare, ako názov napovedá, je špecializovaný na ošetrenie kože po tetovaní, permanentnom make upe a mikropigmentácii pokožky hlavy (hair tattoo). Aby svoju úlohu splnil, musí prenikať do hĺbky, upokojovať podráždenie, hydratovať a podporovať hojivé procesy v koži.

Samozrejme, keďže má napomôcť zaceliť tetovanú pokožku, tak aj iné podobné stavy, ako škrabance a odreniny, sme ním už úspešne ošetrovali. Napríklad je výborný pre ženy po holení a depilácii (ak práve nie sú citlivé na niektorú zo zložiek).

Kód na zľavu 25% je:
87NZEEPG

Miera poškodenia kože tetovaním je prirovnávaná k druhému stupňu popálenín a nám sa potvrdil pozitívny účinok krému TAMOKO aj na spálenie po slnení a drobné popáleniny. Tiež významne pomáha pri prejavoch akné a podráždeniach pokožky tváre.

Nechceme z neho robiť všeliek, no je pochopiteľné, že na podobný typ problému ponúka podobne významné výsledky. A keďže pomáha koži rozbitej tetovacími ihlami, tak je vhodný aj pri menšej vonkajšej záťaži, ako chlad, sucho či mechanické poškodenie. Dali sme si spraviť aj mikroštúdiu na kožnej klinike, kde sa krém TAMOKO javil ako účinný u klientov s psoriázou, akné a niektorými druhmi ekzému.

Máte aj vy nejaké osobné skúsenosti s týmto krémom?

Samozrejme, počas vývoja sme ho masívne testovali na sebe aj na svojich blízkych. Naše staršie dcéry ním hojili tetovania, moja žena si ním ošetruje sezónny atopický ekzém. Menším deťom v našich rodinách sme ošetrovali odreniny a škrabance. Našim najstarším členom rodiny zabral na lupienku.

Tamoko sa vyrába z konope. Aké účinky má táto rastlina?

Konope obsahuje látky, ktoré sú veľmi dobre zmapované a dlho známe, no aj také, ktoré sú príznačné práve pre túto rastlinu a vyskytujú sa v podstate iba v konope. Tie známe sú omega 3 a 6 nenasýtené mastné kyseliny, chlorofyl, flavonoidy a terpény (vonné látky). Ich pôsobenie je široké od vyživovania a hydratovania, cez protizápalové a dezinfekčné účinky až po ochrannú a premasťujúcu funkciu.

No a tie špeciálne látky, sú kanabinoidy. Hovorí sa o nich stále viac a patria medzi najviac skúmané látky posledných rokov. To, čo sa smie publikovať, lebo už o tom hovoria aj vedecké správy, naznačuje, že nastoľujú rovnováhu v tkanivách. K tomu patrí potláčanie zápalových procesov, zlepšovanie vlastných ozdravných síl organizmu, regenerácia tkanív.

Prihlásiť sa na testovanie krému sa môžete prostredníctvom tohto dotazníka.

Aké ďalšie účinné zložky obsahuje tento krém?

 • Olivový olej – obsahuje prírodný vitamín E, dokonale vyživuje pokožku.
 • Ricínový olej – urýchľuje hojenie rán, uľavuje od bolesti a upokojuje podráždenú pokožku, má silné antibakteriálne účinky.
 • Pantenol – má protizápalové, antibakteriálne, regeneračné a upokojujúce účinky. Zlepšuje hydratáciu pokožky, zanecháva ju vyhladenú, znižuje svrbenie pokožky.
 • Vitamín E – silný antioxidant, zabraňuje predčasnému starnutiu pokožky a šupinateniu
 • Vitamín C – podporuje tvorbu kolagénu, zúčastňuje sa množstva reakcií v tele.
 • Nechtík lekársky – má upokojujúce, hojivé, liečivé, regeneračné a anti-aging účinky, znižuje opuchy, pomáha obnoviť kožné tkanivo a tvorbu kolagénu, zastavuje krvácanie.
 • Praslička roľná – zastavuje krvácanie, hojí a regeneruje sliznice a cievy, upokojuje prekrvenú sliznicu, uľavuje pri hnisavých ranách, kožných vyrážkach a pod.
 • Aloe vera – dôkladne hydratuje, napomáha regenerácii, upokojuje, zvláčňuje, chladí, funguje ako antioxidant, vytvára na pokožke ochranný film, regeneruje pokožku.
 • Šišiak bajkalský – má pozitívny vplyv na pôsobenie voľných radikálov, protizápalové, cytostatické, protialergické a antidermatózne účinky.
 • Sladké drievko – vyživuje, posilňuje, upokojuje a zvlhčuje, pôsobí proti začervenaniu i akné. Je vhodné na kožné problémy, ako je dermatitída, lupienka a rosacea.
 • Pagaštan konský – zlepšuje stav cievnych stien, znižuje opuch, zlepšuje prekrvenie, účinkuje protizápalovo.
 • Levanduľa urýchľuje dobu hojenia, podporuje tvorbu nových buniek, je protizápalová.

Dôležité je aj to, aký nosič používame. Pre tých, ktorí nie sú zbehlí v kozmetike, nosič je vlastne samotná hmota kozmetického prípravku, v ktorej sú zamiešané aktívne látky. My používame tzv. bázu tekutého kryštálu, osvedčenú mnohými rokmi v dermatológii.

Táto báza je vytvorená tak, aby sa čo najviac priblížila štruktúre pokožky.

Pevné časti (ceramidy) sú spojené pružnými lipidovými spojmi. Preto sa to volá tekutý kryštál: má pevnú aj tekutú štruktúru. Takáto hmota omnoho lepšie chráni pokožku, uvoľňuje aktívne látky postupne a dlhodobo, nedovolí nadmerné vysúšanie a udržuje pokožku vyživenú a pružnú. Vytvára na koži hodvábny film, pričom nelepí ani neupcháva póry, ale umožňuje pokožke dýchať.

Ide o vegánsky výrobok, čo presne to znamená?

Znamená to, že jednotlivé zložky nemajú živočíšny pôvod a krém je vhodný pre ľudí, ktorí sa rozhodli žiť v podľa morálnych zásad neubližovania ostatným živým tvorom.

Kde sa tento produkt vyrába a kto za ním stojí?

Vyrába sa na Slovensku a v tíme ľudí, ktorí sú do jeho tvorby zapojení sú špecialisti na spracovanie rastlín a výťažkov z ich ako aj dlhoroční odborníci na funkčnú kozmetiku (kedysi pod povoleným názvom lekárska kozmetika).

Ako je to s legislatívou pri pestovaní a spracovaní konope? Máte nejaké obmedzenia?

My pracujeme len s povolenými odrodami konope, ktoré spĺňajú prísne požiadavky na úrovni našej aj európskej legislatívy. Tieto obmedzenia (hlavne naše slovenské) sú síce veľmi náročné, ale na druhej strane tým významne chránia spotrebiteľa.

Chystáte sa rozšíriť vaše porfólio aj o nejaké ďalšie produkty?

Určite áno. Doterajšie reakcie zákazníkov nám potvrdzujú, že sme sa vydali správnou cestou, čím myslím prinášať produkty, ktoré naozaj fungujú a sú poctivé k užívateľovi. Jednak chceme rozšíriť rad tatérskych produktov, no radi by sme tu boli aj pre širší okruh zákazníkov. Budeme sa držať svojej zásady, že to, čo predáme, má reálne pomáhať a prinášať úžitok.

V spolupráci s Akčnými ženami chystáte testovanie krému Tamoko. Aké ženy sa môžu do testovania prihlásiť?

Z možnosti testovať v spolupráci s Akčnými ženami máme veľkú radosť. Privítame záujemkyne, ktoré majú skúsenosť s inými kozmetickými produktmi, radi sa delia o svoje názory a sú zvedavé na náš prístup k funkčnej kozmetike.

Jednak by sme radi spolupracovali so ženami, ktoré majú blízko k permanentnému make upu či tetovaniu. Aby sme dostali úprimnú a na skúsenosti založenú spätnú väzbu. Veríme, že odporúčanie na základe skúsenosti je úprimnejšie a správnejšie ako akákoľvek “vyčačkaná” či manipulatívna reklama.

Prihlásiť sa na testovanie sa môžete prostredníctvom tohto dotazníka.

No a druhý cieľ máme dozvedieť sa o ďalších pozitívnych účinkoch nášho krému. Chceli by sme vedieť, ako pôsobí na rozličné typy pleti a rôzne situácie. Robíme s ním už skoro tri roky a je možné, že trpíme „profesionálnou slepotou“. A tu nám nezaujatý pohľad akčnej ženy môže otvoriť oči, dať odporúčania na novú oblasť použitia, alebo dokonca na zlepšenie nášho produktu. Koniec koncov, ten krém robíme pre zákazníčky a zákazníkov, tak chceme, aby mali možnosť dostať to, čo najviac potrebujú.