Za viac ako desať rokov prešli smartfóny cestu z luxusnej novinky na každodennú nevyhnutnosť. U mnohých nahradili hodinky, iPody, fotoaparáty a taktiež môžu fungovať ako počítač a televízor. Ako sme mohli žiť bez nich?
Ale zatiaľ čo náš smartphone sa stal pre väčšinu z nás niečo ako doplnok, je veľa vecí, ktoré o nich ešte nevieme. Tieto zariadenia majú niekoľko prekvapivých dejín a skvelých trikov, ktoré dokážu urobiť. Tu je 10 prekvapujúcich faktov o vašom telefóne.
1. Prvé zariadenie bolo iPad
Kým iPad prišiel roky potom, čo iPhone zaujal svet, tablet bol vlastne originálnym projektom, na ktorom Apple pracoval, keď prišiel na myšlienku jeho použitia v telefóne. Steve Jobs v jednom rozhovore vysvetlil: „Mal som túto predstavu o sklenenom displeji, multitouch displeji, na ktorý by ste mohli napísať. Pýtal som sa na to našich ľudí. A o šesť mesiacov neskôr sa vrátili s týmto úžasným displejom. Pomyslel som si: „Bože, s tým môžeme vyrobiť telefón,“ odložili sme tablet a šli sme pracovať na telefóne.
2. Váš Android pomáha sledovať návštevnosť na Google
Mapy Google čerpajú z údajov od používateľov systému Android, aby pomohli zmerať rýchlosť premávky na cestách. Využívajú systém GPS v každom smartfóne, aby pomohli získať predstavu o tom, ako rýchlo sa autá pohybujú. Ak máte pocit, že je to desivé, spoločnosť Google uisťuje používateľov, že „aj keď je vozidlo, ktoré má telefón, anonymné, nechceme, aby niekto vedel zistiť, odkiaľ toto anonymné vozidlo prišlo alebo kam šlo – takže nájdeme začiatok a koniec každej cesty a tieto údaje sa natrvalo vymažú, takže k nim prestane mať prístup ani spoločnosť Google.“
3. V reklamách sú telefóny iPhone vždy nastavené na čas 9:41
Prezrite si ľubovoľnú reklamu na billboarde, reklame alebo tlači, ktorá obsahuje obrazovku iPhone s časom na nej (alebo iPad alebo Mac), a všimnete si, že je vždy 9:41. Podľa bývalého šéfa spoločnosti iOS spoločnosti Scott Forstall sa dôvod spája s okamihom, keď sú produkty predstavené na slávnych Apple Keynotes: „Keynotes navrhujeme tak, aby k veľkému odhaleniu produktu došlo približne 40 minút po prezentácii,“ povedal Forstall. „Keď sa na obrazovke objaví veľký obraz produktu, chceme, aby sa zobrazený čas priblížil skutočnému času sledovania publika. Vieme však, že presne o 40 minút sa nám to pravdepodobne nepodarí.“
4. Spoločnosť Samsung vyrobí viac telefónov iPhone ako z vlastných telefónov
Konkurent spoločnosti Apple, spoločnosť Samsung, v skutočnosti vyrába niekoľko častí do iPhone, vrátane čipov NAND flash, DRAM a – naposledy mimoriadne drahého OLED displeja v telefóne iPhone X. Podľa časopisu Wall Street Journal spoločnosť Samsung získava 110 dolárov za každý z predaných telefónov v hodnote tisíc dolárov, čo je určite viac, ako mu prináša vlastný produkt Galaxy S8.
5. Na telefónoch iPhone môžete fotografovať pomocou kábla slúchadiel
Aj keď káble pre slúchadlá budú čoskoro minulosťou, ak máte ešte stále pár vintage slúchadiel, môžete pomocou tohto kábla zachytiť obrázok. Je to ideálny trik, keď si chcete vziať selfie z trocha väčšej vzdialenosti.
Prečítajte si: 12 trikov so smartfónom, ktoré možno nepoznáte
6. Verzie pre systém Android sú pomenované po sladkostiach
Po verziách Android 1.0 a 1.1 mala každá nasledujúca verzia chutné meno, nižšie sú uvedené názvy rôznych verzií systému Android:
Cupcake – Android 1.5
Donut – Android 1.6
Gingerbread – Android 2.3
Honeycomb – Android 3.0
Ice Cream Sandwich – Android 4.0
Jelly Bean – Android 4.1 – 4.3.1
KitKat – Android 4.4 – 4.4.4
Lollipop – Android 5.0 – 5.1.1
Marshmallow – Android 6.0 – 6.0.1
Nougat – Android 7.0 – 7.1
7. V Nougate je mačka
Google rád zaraďuje prekvapenia do každého vydania svojho systému Android a nechýba to ani vo verzii Nougat. Ak prejdete na stránku nastavení a klepnete na položku „O telefóne“, získate šancu prilákať mačku pomocou rýb, kuracieho mäsa alebo iných dobrôt. Keď uspejete, dostanete upozornenie, že „mačka je tu“. Ak na to kliknete, objaví sa ikona mačky.
8. Smartfóny môžu vidieť pulzovanie krvi
Kto potrebuje lekárske vybavenie, keď máte smartphone? Aplikácie ako napr. Okamžitá srdcová frekvencia dokážu prečítať vašu srdcovú frekvenciu cez pokožku. Držíte prst pred kamerou a aplikácia dokáže zistiť najmenšie posuny vo farbe pokožky ako krvné pumpy cez prst na ruke.
9. Smartfóny môžu rozpoznať infračervené žiarenie
Ak snímate infračervený lúč priamo do fotoaparátu v telefóne, na displeji telefónu sa zachytí fialový lúč. Je to spôsobené skutočnosťou, že väčšina digitálnych fotoaparátov sníma svetelné frekvencie, ktoré by ľudské oko nedokázalo zachytiť.
10. Smartfóny dokážu čítať čiarové kódy
Keď smartfóny čítajú kódy QR, dokážu čítať aj tradičné čiarové kódy. Vďaka tomu je ľahké robiť všetko od porovnávania cien až po správu inventára, najmä ak získate pomoc od niektorej z mnohých aplikácií na čítanie čiarových kódov, ktoré sú k dispozícii.
Foto: pixabay.com