Na svete existujú dva typy ľudí: tí, ktorí majú radi, keď vystupujú na verejnosti, a tí, ktorí už len pri myšlienke na to pocítia obavy. Priznám sa, že patrím do tej druhej skupiny a hovoriť pred ľuďmi mi je mimoriadne nepríjemné a ďaleko za mojou komfortnou zónou. Časom som sa naučila tento pocit aspoň trochu potlačiť.
Strach z prejavu je úplne normálny jav, ktorý sa vyskytuje u mnohých ľudí. Je dôležité, aby ste pochopili, čo je tréma, aby ste ju mohli prekonať. Vraví sa, že je dobré ju prijať a akceptovať, ale ako ju aspoň zmierniť, aby vás neovládla?
1. Majte hlboké znalosti o svojej téme
Nič tak nezastaví trému ako to, keď budete dobre pripravený. Poznajte dobre obsah, ktorý budete hovoriť, naučte sa svoju reč naspamäť, alebo si ju aspoň dvakrát nahlas zopakujte. A čo je najdôležitejšie, získajte informácie aj o vašom publiku. Ak viete, o čom hovoríte, nemáte dôvod byť nervózni. Pochopenie problematiky vám umožní hovoriť prirodzene, a teda dôvernejšie. Taktiež, ak sa vyskytne technická prekážka alebo problém, nevyvedie vás to z miery, pretože ste si istý svojím obsahom.
2. Prax, prax, prax
Znalosť vašich tém pomáha, ale nemusí zákonite vyriešiť problém s trémou. Musíte praktizovať toľko, koľko sa len dá, a to ešte pred vašim dôležitým verejným vystúpením. Naozaj poznať obsah a praktizovať (najlepšie pred živým publikom) sú dve nevyhnutné zložky na to, aby ste si vybudovali sebadôveru.
Na začiatok si môžete skúsiť nahrávať sa na mobil. Potom si to pustite a všimnite si, kde robíte chyby alebo na čom sa zasekávate. Druhým krokom môže byť vyskúšanie lajfky, t.j. živého online vysielania buď na Facebooku alebo Instagrame. Ďalším krokom je usporiadanie workshopu.
Alebo si dajte čiastkové ciele – tréma sa odbúrava aj tým, že ste na nejakej konferencii ako hosť a spýtate sa niečo prednášajúceho. Alebo že oslovíte niekoho neznámeho a predstavíte mu svoje podnikanie.
3. Vedome sa upokojujte
Musíte si uvedomiť, že aj napriek tomu, že fáza strachu existuje len “vo vašej hlave“, tréma sa prejavuje aj fyzicky. Najlepšou ofenzívou je zmena negatívnych myšlienok na pozitívne. Nenechajte sa znepokojovať myšlienkou: “Čo keď zabudnem obsah?”
Zmeňte to na pozitívnu afirmáciu, ako: “Čo keby som bola skvelá?” Môže to znieť zjednodušene alebo príliš ľahko, ale takéto pozitívne potvrdenie seba samej bude znamenať istú cestu pri znižovaní strachu pri prezentácii na verejnosti.
4. Pripravte sa na najhoršie
Ak sa nemôžete upokojiť s pozitívnymi afirmáciami, možno je čas, aby ste pomysleli na najhorší scenár. Akonáhle to urobíte, uvedomíte si, že najhorší scenár v skutočnosti nie je až taký strašný. V najhoršom sa napríklad zakoktáte. Alebo na chvíľu stratíte niť. V podstate sa nič hrozného nestane, to sa predsa stáva aj profesionálom v televízii.
Aby ste tomu predišli, môžete si nachystať ťahák, alebo budete sledovať niť, ktorú máte na slajdoch. Niektorí sa obávajú toho, že sa ich poslucháči opýtajú otázku, na ktorú nebudú vedieť odpovedať. Vtedy úprimne priznajte, že ste sa tou špecifickou otázkou až tak podrobne nezaoberali a že si ju overíte, a napríklad na ňu odpoviete dodatočne po prednáške mailom. Ak si prejdete takto všetky vaše nočné mory, môže vám to pomôcť upokojiť nervy.
5. Vizualizujte si výsledok
Nazvite si to, ako chcete: reflexia, vizualizácia, meditácia. Je jedno, ako to pomenujete, hlavne to urobte. Doprajte si čas, aby ste si spravili vizualizáciu samej seba, ako zvládate dokonalú prezentáciu a verejné vystúpenie – naplnenú humorom, hrejivým teplom, dôverou a vašim inteligentným vystúpením. Čím viac si predstavujete, že ste skvelá, tým je pravdepodobnejšie, že to dosiahnete.
6. Nie je to všetko o vás
Aj keď budete mať pocit, že sa všetci budú smiať, kritizovať alebo posudzovať, nie je to tak. Prekonajte pocit, že svet bude visieť na každej vašej chybe. Zamerajte sa na váš prejav, publikum, a na to, čo sa od vás zaslúži dozvedieť. Tým sa zmierňuje tlak zodpovednosti, ktorý sa vo vás nahromadil. Dávate do toho svoj čas, skúsenosti, prípravy, takže ak robíte maximum, verte, že vaša prednáška určite ľuďom niečo prinesie.
A pripravte sa na to, že väčšinou sa vždy nájde aspoň jeden človek, ktorý bude kritizovať a komu nebudete sympatický. Dôležité je, aby si boli vedomý, že ste do toho dali všetko, potom si nemáte čo vyčítať. A aj keby ste spravili nejakú chybu, tak o týždeň si to už nikto nebude pamätať.
7. Keď sa veci kazia
Skôr, alebo neskôr, sa niečo pokazí. Váš projektor alebo mikrofón môže prestať fungovať. Ak už dobre poznáte obsah svojej prednášky, potom je pravdepodobné, že nebudete až tak v strese. Ak sa stane, že váš mikrofón zažne haprovať, nesmiete sa stresovať, pokračujte ďalej hlasnejšie. Je pravdepodobné, že technici už pracujú na tom, aby problém vyriešili. A nabudúce sa aspoň nemusíte obávať toho istého problému.
Prečítajte si aj článok o tom, ako na skvelú prezentáciu
8. Upokojte sa, neuponáhľajte to
Neponáhľajte sa so svojou prezentáciu. Začnite pomaly a doprajte si čas, aby ste dosiahli príjemné tempo. Potrebujete čas, aby ste si zvykli na publikum, a publikum potrebuje čas, aby si zvyklo na vás. Ak ste v strese, pravdepodobne začnete rýchlo rozprávať, alebo sa podvedome snažíte čo najrýchlejšie si svoju prezentáciu odbiť, čo nie je dobré.
9. Zamerajte sa na prvých 5 minút
Predstavte si, že celá vaša prezentácia trvá len päť minút. Takáto predstava bude pre vás menej stresujúca. Zamerajte sa na to, že musíte preklenúť prvých päť minút a už budete pokojnejšia. Zvyšok pôjde z kopca. Ideálne, keď si dopredu pripravíte presne to, čo chcete povedať, nejaký úvod o sebe, čo robíte a čomu sa venujete. Opakujte si ho dovtedy, dokým nenadobudnete sebaistotu.
Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako docieliť, aby ste mali vzťah s publikom (a vďaka tomu sa budete cítiť aj menej úzkostlivo), je prevzatie iniciatívy v okamihu pozdravu. Začnite tak, že svojmu publiku v úvode adresujete pozdrav. Investujte do tohto okamihu čo najviac pozitívnej energie a dajte poslucháčom vedieť, že naozaj máte radosť, že ste tam. Pridajte aj priateľský úsmev, nahráte si tým body k dobru. Publikum vás totiž bude posudzovať podľa prvej minúty.
Prečítajte si: 20 afirmácií, ktoré skutočne fungujú
10. Nikdy sa ospravedlňujte za to, že ste nervózni
Tri štvrtiny času si nikto nevšimne, že ste nervózni. Prečo to publiku zbytočne hovoriť? Môžete cítiť, že sa vás zmocňuje strach a vnímať triašku, ale vaše publikum o tom vôbec nemusí vedieť. Preto sa radšej o tom nezmieňujte. Keď na to upozorníte, aj vaše publikum spozornie, a bude sa obávať, či z vašej prezentácie dostanú dostatočné množstvo informácií.
Po jednom z posledných workshopov som dostala spätnú väzbu, že som vôbec nevyzerala strémovane a že som pôsobila v pohode. Prekvapilo ma, že hoci som mala trému, vôbec to nebolo na mne poznať.
11. Nespomínajte svoje chyby
Ste pripravení, predstavujete si, že sa budete cítiť dobre počas svojho prejavu alebo prezentácie. Zrazu si na javisku uvedomíte, že ste pomiešali poradie tém alebo ste zabudli na nejaký dôležitý bod.
Ale pamätajte si, že vy ste jediná, kto o tom vie. Vaše publikum nie. Takže ho rozhodne neinformujte o chybe, o ktorej ani nevedeli, že existuje. Ak mu to prezradíte, niektorí ľudia by mohli začať hľadať ďalšie diery a chyby, čo nakoniec úplne odvedie ich pozornosť od účelu vašej prezentácie.
12. Príďte dostatočne vopred
Je zrejmé, že ak prídete neskoro, len to zvýši váš pocit neistoty a úzkosti. Príďte skoro a aklimatizujte sa v miestnosti. Môžete si prezrieť pódium alebo auditórium, a tak si postupne zvyknete na prostredie.
Taktiež si môžete vopred pripraviť vodu, projektor, alebo natrénovať svoj vstup do miestnosti, či si rozvrhnúť, kde si položíte svoje veci.
13. Natiahnite sa
Ak ste nervózni, pravdepodobne bude vaše telo stuhnuté a vaše svaly pevné. Pätnásť minút pred verejným vystúpením a príchodom na javisko urobte niekoľko strečingových pohybov. To uvoľní napäté svaly a zrelaxuje vaše telo.
Taktiež úsmev má schopnosť uvoľniť vaše svaly v tvári. Takže príjemným úsmevom hneď zabijete dve muchy jednou ranou – budete pôsobiť sympatickejšie a zároveň vám pookreje tvár a zjemní sa váš výraz.
14. Dýchanie
Nervozita je vždy sprevádzaná rýchlymi, krátkymi dychmi, a ak to nebudete riešiť, vyhodí vás to z rovnováhy. Predtým, než pôjdete na pódium, urobte niekoľko pomalých, hlbokých nádychov a výdychov, aby sa vám potom na pódiu vaše dýchanie uvoľnilo.
15. Dvojitá kontrola všetkého
Máte laptop alebo poznámky? Skontrolujte, či všetko funguje. Keď pôjdete na pódium a zrazu si uvedomíte, že ste zabudli svoje poznámky, je už príliš neskoro. Samozrejme, že budete potom nervózna. Poznajte svoj prejav alebo prezentáciu tak dobre, že ak sa to stane, môžete pokračovať bez ťažkostí.