Čo potrebujete vedieť pre skvelú prezentáciu?

0
Čo potrebujete vedieť pre skvelú prezentáciu?
pexels.com

Správna a pútavá prezentácia je veľakrát kľúčom k úspechu. Potrebujete zaujať svojich poslucháčov, alebo očariť budúceho klienta? Tomu je venovaný aj online kurz Prezentačné zručnosti o Kurzony, o ktorý môžete aktuálne súťažiť na našom Facebooku. Tento text čerpá práve z kurzu, v ktorom učí šampión v rečnení a líder slovenských Toastmasters, Andrej Mažáry.

Reč tela je pri prezentácii dôležitá

Predstavte si, že prezentujete pred publikom. Vaše publikum dostáva od vás podstatne viac informácií než je len obsah vašej prezentácie. Okrem samotných slov obecenstvo vníma aj verbálny prejav a reč tela. Preto by dobrá rečníčka nemala zabúdať ani na neverbálnu komunikáciu.

Na čo si teda dávať pozor pri reči tela?

Mimika

Mimiku nemusíte špeciálne trénovať. Dôležité je, aby bola v súlade s tým, o čom hovoríte. Ak hovoríte niečo smutné, bolo by zvláštne, keby ste sa tvárili radostne. Odporúčame vám sa v rámci tréningu pozrieť do zrkadla a skontrolovať si počas prejavu svoju mimiku. Všímajte si, čo robíte s obočím, alebo či sa usmievate.

Taktiež nie je dobré mračiť sa – veľakrát na to ľudia zabudnú, alebo si to neuvedomujú, a keď sa pri vysvetľovaní priveľmi sústredia, pôsobia, že sú zamračení.

Gestá

Gestá sú veľmi dôležité. Ľudia sa ich obyčajne boja, pritom už každé dieťa vie úplne prirodzene používať v komunikácii svoje ruky. Počas prezentácie však častokrát nevieme, čo s nimi. Zapamätajte si dve pravidlá.

Ruky by mali byť vyššie, najlepšie na úrovni pása. To je najprirodzenejšia poloha pre diváka. Vyššie ich dávajte len vtedy, ak potrebuje niečo alebo na niekoho ukázať. Vtedy sa obecenstvo pozerá na vaše ruky a nie na vašu tvár.
Druhým pravidlom je, že ruky by mali rozprávať vtedy, keď rozprávajú ústa. Verbálna a neverbálna komunikácia musia byť v súlade. O správnom pohybe rúk si môžete pozrieť aj video na YouTube.

prezentacia
Foto: pixabay.com

Postoj

Keď prezentujete, prvoradý je pevný a sebavedomý postoj. To znamená, mali by ste byť vystretá a ruky mať vedľa seba. Telo a myseľ sú spojené nádoby. Ak ste sebavedomá, prejaví sa to aj na vašom postoji. Ľudia majú radi sebavedomé vystupovanie.
Pevný postoj si udržujte počas prvých pár viet, potom sa môžete pohnúť.

Pohyb

Nehýbte sa nepremyslene. Naopak, váš pohyb by mal byť kontrolovaný a prirodzený. Uvedomujte si, kde chcete stáť a čo chcete robiť. Môžete sa napríklad pohnúť smerom k publiku.
Dobrým tipom je zosúladiť váš pohyb so štruktúrou vašej prezentácie. Napríklad môžete každý slajd alebo celok odprezentovať z iného miesta.

Špeciálny kód zľavy pre akčné ženy

Toto je len niekoľko rád. Ak si chcete pozrieť celý online kurz, tak kliknite na tento odkaz, zaregistrujte sa použitím svojej mailovej adresy a pri pri objednávke zadajte zľavový kupón akcnezeny7142, vďaka ktorému získate na kurz zľavu 30%.

Túto zľavu vám priniesla spolupráca Akčných žien s portálom Kurzona.
Trailer ku kurzu

žiadne príspevky na zobrazenie