20 skvelých afirmácií, ktoré skutočne fungujú

0
20 skvelých afirmácií, ktoré skutočne fungujú
usmev

Iste, všetci sa cítime hlúpo, keď stojíme pred zrkadlom a hovoríme veci ako „Ja som neporaziteľná“. Väčšina nedávnych výskumov však naznačuje, že pozitívne afirmácie môžu skutočne znížiť stres, depresiu a úzkosť.

Prelomová štúdia z roku 2001 v časopise Journal of American College Health napríklad odhalila, že vyslovenie afirmácií môže pomôcť zvýšiť nízke sebavedomie.

Inými slovami, ak sa robia správne a dostatočne často, pozitívne afirmácie môžu bojovať proti účinkom a toxicite negatívneho myslenia. Ste dosť zvedavý na to, aby ste to skúsili? Vyskúšajte týchto 20 super účinných afirmácií, ktoré dokážu otočiť celý váš svet.

1. „Som šťastná.“

Afirmácie by sa nemali vnímať ako prostriedok na uskutočnenie niečoho nerealistického. Nezáleží na tom, koľko po sebe idúcich rán poviete „som miliardár“ v zrkadle; ak to nie je pravda, nestane sa to magicky jednoduchým vyslovením.

Ako vysvetľuje životný tréner Ryan Cooper na svojom kanáli YouTube, afirmácie podľa definície potvrdzujú už existujúce pravdy. Takže pokiaľ ide o afirmácie, začnite malými vecami, o ktorých na určitej úrovni viete, že sú pravdivé – napríklad: „Som úspešný“, „Som krásny“ alebo „Som šťastný“.

2. „Som silná.“

Možno poznáte dojímavú prednášku TED sociálnej psychologičky Amy Cuddyovej o silných účinkoch reči tela. Počas prejavu tvrdila, že „silové pózovanie“ – postoj sebadôvery, aj keď sa necítime sebavedomo – môže zvýšiť pocit sebadôvery a môže mať vplyv na naše šance na úspech. Spojte túto pózu s frázou „Som silný“ a budete mať pocit, že dokážete zdolať čokoľvek.

Pred ďalším veľkým stretnutím, rozhovorom alebo dokonca pred večerom s priateľmi sa postavte ako Superman alebo Wonder Woman pred zrkadlo a pripomeňte si, že ste mocní. Kráčajte s ramenami dozadu a hlavou vztýčenou a vaša sebadôvera bude hmatateľná.

3. „Som najlepšia.“

Podľa psychoterapeuta Ronalda Alexandra, Ph.D., opakovanie „silných slov“ ako „som najlepší“ vám môže pomôcť „zvíťaziť nad negatívnym myslením“. Keď vám niekto iný pripomenie, že ste pozoruhodní a vážení, môže vám to tiež pomôcť „zmeniť vašu náladu, stav mysle a prejaviť zmenu, po ktorej túžite vo svojom živote,“ píše.

Prečítajte si: Čo prezrádza reč tela? Ako porozumieť neverbálnym signálom?

unsplash.com

4. „Som skúsená profesionálka.“

Bojujete s pretrvávajúcimi negatívnymi myšlienkami o sebe? Afirmácie môžu byť neuveriteľne účinné, pokiaľ ide o sebapotvrdenie. Tím, ktorý stojí za webovou stránkou pre riadenie kariéry Mind Tools, poznamenáva, že zapísanie negatívnej myšlienky a následné napísanie potvrdenia, ktoré jej priamo odporuje, môže zabrániť tomu, aby sa z negatívnej myšlienky stalo samonaplňujúce sa proroctvo.

„Ak si zvyčajne myslíte: ‚Nie som dostatočne talentovaná na to, aby som napredovala vo svojej kariére‘, otočte to a napíšte pozitívnu afirmáciu, napríklad ‚Som zručná a skúsená profesionálka‘,“ navrhujú.

5. „Dokážem to a spravím to.“

Ak použijete svoje karty správne, trocha odhodlania môže byť inšpiráciou a motiváciou, ktorú potrebujete, aby ste veci dotiahli do konca. Nemôžete stále čakať, kým sa niečo stane pravdou – takže namiesto toho, aby ste dúfali, že sa veci vyvinú najlepšie, povedzte si, že môžete a budete.

6. „Nemôžem zlyhať. Môžem len napredovať.“

Akokoľvek to môže znieť ako klišé, chyby sú len odrazovým mostíkom k niečomu väčšiemu. Ako raz povedal zakladateľ Ford Motor Company Henry Ford: „Neúspech je jednoducho príležitosť začať, tentoraz inteligentnejšie.“ Po zdanlivo neprekonateľnej porážke zopakujte toto tvrdenie a pripomeňte si, že keď sa jedny dvere zatvoria, otvoria sa ďalšie.

7. „Je to ich chyba, nie moje zlyhanie.“

Nositeľ Nobelovej ceny Richard P. Feynman vo svojej knihe Iste si robíte srandu, pán Feynman!, „Nenesiete žiadnu zodpovednosť žiť podľa toho, čo si iní ľudia myslia, že by ste mali dosiahnuť. Nemám žiadnu zodpovednosť za to, aby som bol taký, ako oni očakávajú. Je to ich chyba, nie moje zlyhanie.“ Zamerajte sa na to, čo môžete ovládať, a zistíte, že budete oveľa menej úzkostliví.

8. „Vyberám si radosť.“

Toto posilňujúce vyhlásenie vo vás vyvolá odhodlanie vidieť svet inou optikou. Môj otec mi v detstve vždy hovoril: „Najväčšia sila, ktorú v živote máme, je schopnosť rozhodnúť sa.“ Môžete si vybrať, ako sa cítite a ako budete reagovať na svoje okolie, takže sa chopte svojho dňa a vyberte si pozitívny pohľad.

unsplash.com

9. „Vždy sa učím a rastiem.“

Jednou z najväčších vecí na živote je, že vždy existujú príležitosti a potenciál na skutočný rast. A vzhľadom na to, že vždy je čo rásť, mali by ste nájsť útechu v tom, že nemusíte byť dokonalí. Ak sa na svoje nedokonalosti budete pozerať skôr ako na prirodzenú súčasť života než na záťaž, pomôže vám to vidieť sa v oveľa pozitívnejšom svetle.

10. „Som iná. A to je skvelé.“

Porovnávať sa s ostatnými je toxické. Príliš často sa snažíme merať svoju vlastnú hodnotu na základe zdanlivo dokonalých životov, ktoré majú všetci ostatní. Každý je iný z dobrého dôvodu. Je čas prestať sa porovnávať a byť len sebou.

11. „Dokážem robiť ťažké veci.“

Je to jednoduché tvrdenie, iste, ale niekedy sú tie najzreteľnejšie výroky aj tie najpôsobivejšie. Najmä vtedy, keď je pred nami veľká výzva alebo zmena, vám táto pripomienka môže dodať sebadôveru, že ste tou najlepšou verziou samého seba. Keď už začnete, do cieľa je to len krok za krokom.

12. „Urobil som pokrok.“

Dostať sa do cieľa je fantastický pocit, ale aj malé víťazstvá na ceste sú rovnako dôležité. Takže oslavujte svoje úspechy a potvrdzujte svoje úspechy, bez ohľadu na to, aké malé sa môžu zdať. Ako hovorí S.J. Scott, autor svojpomocnej stránky Develop Good Habits, navrhuje: „Začnite v malom a postupne sa prepracujte nahor, čím získate sebadôveru.“

13. „Ešte tam nie som, ale už sa tam chystám.“

Silný pocit úspechu podnieti skutočný pocit spokojnosti. Je dôležité dúfať v budúcnosť a nájsť vzrušenie pri pohľade dopredu, ale rovnako dôležité je užívať si výhľad (a pokrok) na ceste.

14. „Moja projekcia je moje vnímanie.“

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že vaše vnímanie seba samého môže ovplyvniť to, ako sa ostatní vidia? Je to pravda: Spôsob, akým sa správate, ovplyvňuje nielen to, ako vás vidia ostatní, ale aj to, ako sa pozerajú na seba. Gabrielle Bernstein vo svojej knihe Judgment Detox zdôrazňuje dôležitosť práve tejto myšlienky. Pamätajte: Nie ste jediní, kto pracuje na svojej sebahodnote, a preto sa vedome snažte prejavovať pozitivitu a povznášajúci postoj, čím idete príkladom pre ostatných.

15. „Zabudnem na minulosť.“

Zatiaľ čo zdôrazňovanie úspechov z minulosti môže byť silným motivátorom, zameranie sa na vaše minulé nedostatky poslúži iba na utlmenie vášho odhodlania. Uvedomte si, že to, čo sa stalo, sa stalo. Môžete zmeniť len to, čo je pred vami.

unsplash.com

16. „Milujem na sebe ___.“

Aj keď je pravda, že negatívne myšlienky môžu byť asi stokrát silnejšie ako pozitívne, stále je možné nahradiť negatívnu myšlienku dvomi, tromi, piatimi alebo dokonca desiatimi pozitívnymi. Začnite tým, že si pochválite vlasy, oči alebo dokonca svoj outfit. Urobte si priebežný zoznam komplimentov a pozrite si ho vždy, keď potrebujete rozptýliť nejakú negativitu.

17. „Som autentická.“

Jedna z vecí, nad ktorými máte najväčšiu kontrolu, je vaša autenticita. Nikto ti to nemôže vziať; nikto to nemôže tvarovať za vás; je to niečo, čo môžeš potvrdiť len ty. Takže, keď budete mať nabudúce pocit, že sa váš život vymkol kontrole, pripomeňte si svoju vlastnú originalitu.

18. „Mám moc urobiť trvalú zmenu.“

Podľa sebaposilňovacej blogerky Kelsey Aida by afirmácie, ktoré používate, mali byť „posilňujúce, inšpirujúce a transformačné“. Pravdepodobne neuvidíte zmenu zo dňa na deň, ale s opakovaným zameraním sa na to dobré a hmatateľné zistíte, že sa zlepší vaša sebadôvera a sebaobraz.

19. „Mám cieľ.“

Váš zámer nemusí presahovať čas a priestor a môže sa meniť a vyvíjať tak, ako to robíte vy. Pomáha však mať účel (a pripomenúť si ho), pretože snaha o dosiahnutie cieľa môže ovplyvniť váš potenciál a schopnosť pozitívne ovplyvniť.

20. „Môj život sa práve začína.“

Doktorka Carmen Harra, psychologička a odborníčka na vzťahy, napísala pre HuffPost, že jedným z najúčinnejších spôsobov, ako vidieť každý deň ako novú príležitosť, je nakopnúť svoje rána a povedať: „Môj život sa práve začína.“ A naozaj, s týmito afirmáciami je to naozaj tak.

Zdroj: bestlifeonline.com, foto: unsplash.com

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu