Zbláznila si sa? Na Instagrame sa neporovnávaj s ostatnými!

0
Zbláznila si sa? Na Instagrame sa neporovnávaj s ostatnými!

Medzi moje prvé aktívne snahy niečo na sebe zmeniť a posunúť sa ďalej bolo schudnúť a spevniť svoje telo. Myslela som si, že postovaním svojej premeny na Instagram si dodám odvahu a sebavedomie a budem šťastná. Dobrá myšlienka, zlá realizácia.

V jeden premotivovaný večer som si vytvorila anonymný účet, aby nikto nevedel, že som to ja. Aké trápne, že Naty ide chudnúť a ide to zdieľať na Instagram. Čo čert nechcel, hneď prvú fotku som postla zároveň na IG aj na FB, a bolo po anonymite. Ospravedlňovala som sa pred kamošmi a zároveň aj pred sebou, že je to sranda a nič to neznamená.

Cítila som sa naozaj zahanbene, pritom hneď prvé ohlasy boli pozitívne. Prečo som sa tak hanbila? Pretože som od začiatku nevyzerala ako tá fitness girl s pekáčom buchiet na bruchu? Táto moja predstava asi vznikla, keď som začala sledovať enormné množstvo sexy dievčat, ktoré mali vypracované telá ako bohyne. Keby som vedela čo to urobí s mojou psychikou, vyhla by som sa tomu.

Prečítajte si aj článok o tom, prečo nie je dobré porovnávať sa v podnikaní

https://www.instagram.com/p/BpsL31NnIzE/

Nie je všetko zlato čo sa blyští

Videla som len to pozlátko, státisíce followerov, veľa lajkov, veľa komentov, drahé autá, luxusné dovolenky a fantastický život. Videla som upravené fotky, krásne videá, kopu načančaných dievčat pri azúrovom mori. To som chcela mať, tam som chcela byť, mať také fotky, robiť také videá, žiť taký život. Začala som žiť v akejsi ilúzii a v neustálom porovnávaní sa s druhými. Zabudla som, z akého hlavného dôvodu som si urobila instagramový účet. Zabudla som na to, že mojím cieľom bolo zhodiť pár kíl, a popri tom dokumentovať svoju premenu.

Hanbila som sa za každý post, lebo nebol taký, ako majú fitnessky z 1,3 miliónmi followerov. Hanbila som sa za svoje telo, lebo nebolo také, ako na tých fotkách, ktoré som obdivovala. Kvalita fotiek bola otrasná, texty k nim ešte horšie a o videách ani nehovorím. Neustále som sa porovnávala s inými, lepšími a krajšími profilmi.

Až nastal zlom

Pokračovala som asi dva tri mesiace, až kým neprišiel zlom a ja som prestala cvičiť, pridávať fotky na Instagram a zrútila som sa. Bola som nepríjemná na svojho partnera, rodinu a priateľov. Ostatní mohli za to, že ja nemám taký fantastický a šťastný život ako všetci, čo sa prezentujú na Instagrame. Ako smiešne to znie, keď to vidím napísané na papieri – až mi je do plaču.

Vyvrcholením bolo vymazanie všetkých fotiek, ktoré som kedy postla na Instagram.  Nech nikto nevidí, ako som sa o niečo pokúšala a zlyhala som. Tvárila som sa, že sa to nikdy nestalo a ten profil nikdy nebol môj. Tak vám pridám aspoň na ukážku niečo, aby ste mali predstavu, za čo som sa tak strašne hanbila.

Instagram koláž
Instagram koláž

Ako vnímam Instagram dnes?

Viem, že je tam veľa účtov, ktoré majú milióny sledovateľov. Viem, že majú celý tím okolo seba, ktorý im tie krásne fotky pripravuje. Viem, že tie vypracované telá sú roky driny v posilke a odopierania si hamburgerov. Viem, že tie profily nevznikli včera a sú výsledkom práce niekoľkých rokov. Porozprávala som sa so svojím sebavedomím a idem ďalej. 

Takže fitness IG účty už nie sú len o závisti a krásnom tele, travel blogy nie sú len o azúrových plážach. Vnímam to hodnotnejšie a s veľkým nadhľadom. Myslím, že aj prácou na sebe a uvedomovaním si, kým som a kým chcem byť je môj prístup iný. Zároveň si uvedomujem, že sa netreba porovnávať s inými, treba sa porovnávať sám so sebou, a pracovať na svojom progrese.

Svoju krátku Instagram fitness premenu beriem ako dobrú životnú lekciu. S odstupom času vidím, že som bola vo svojej najlepšej forme a hlavne nemala som sa za čo hanbiť. Mala som sa vykašľať na všetkých. Mala som postovať svoje jednoduché fotky, dokumentovať progres a byť šťastná, že sa posúvam ďalej. Najdôležitejšie je ako sa cítiš, či si zdravá a nie to či máš tehličky na bruchu, no nie ?

“Neporovnávaj sa s niekoho súčasnosťou. Porovnávaj sa s tým, kým si bol včera a kým môžeš byť zajtra.“

Ako si na tom ty ? Koho sleduješ na Instagrame? Uvedomuješ si ako ťa ovplyvňuje ? V dobrom, či zlom? Daj mi vedieť na Facebooku alebo na Instagrame.

Foto na titulke: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie