Zelenskyj po prvý raz rozhodol o udelení titulu Hrdina Ukrajiny žene

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po prvý raz v dejinách svojej krajiny rozhodol o udelení titulu Hrdina Ukrajiny žene. Oznámil to vo svojom najnovšom príhovore k občanom, ktorý bol zverejnený v nedeľu na stránke president.gov.ua.

Ukrajinská lekárka Inna Mykolajevna Derusova zomrela, keď zachraňovala životy ukrajinských vojakov. Je prvou ženou, ktorej udelili titul „Hrdinka Ukrajiny“

Titul Hrdina Ukrajiny je najvyšším štátnym vyznamenaním. Udeľuje sa za výnimočný hrdinský čin alebo pracovný výkon. Zelenskyj ho in memoriam udelil seržantke a vrchnej vojenskej lekárke Inne Mykolajevne Derusovej, ktorá od začiatku ruskej invázie slúžila v meste Ochtyrka v Sumskej oblasti.

Prezident Zelenskyj vyznamenal celkovo 106 vojakov ozbrojených síl Ukrajiny, z toho 17 in memoriam.

Statočné ženy: Jedna nazvala Putina liliputom, druhá rázne vyjadrila odpor a tretiu brali policajti

pixabay.com

Zachránila viac ako desať vojakov

„Od 24. februára plnila vrchná bojová zdravotníčka úlohy v meste Okhtyrka, Sumy. Zachránila viac ako 10 vojakov, pričom riskovala vlastný život. Zahynula pri delostreleckom ostreľovaní ruskými jednotkami, ktoré pomáhali raneným. Je prvou ženou – hrdinkou Ukrajiny, ktorá bola ocenená týmto titulom posmrtne,“ povedal Zelenskyj.

Prezident vyznamenal celkovo 106 vojakov ozbrojených síl Ukrajiny, z toho 17 in memoriam. V prejave ďalej uviedol, že je vďačný za medzinárodnú podporu a požiadal spojencov o ďalšiu pomoc.

„Stále opakujem našim spojencom a priateľom v zahraničí: musia robiť viac pre našu krajinu, pre Ukrajincov a Ukrajinu. Pretože to nerobia len pre Ukrajinu, ale pre celú Európu,“ povedal Zelenskyj.

„Zlo, ktoré sa cielene zameriava na mierumilovné mestá a sanitky a vyhadzuje do vzduchu nemocnice, sa nezastaví len pri jednej krajine, ak bude mať silu pokračovať,“ dodal.

Tu nájdete celú reč v anglickomjazyku.

Zdroj: tvnoviny.sk/zahranicne, www.walesonline.co.uk/news

Foto: hindustannewshub.com, navbharrattimes.indiatimes.com/photo