Žena v zamestnaní pracovala aj za lenivú kolegyňu. Čo spravila?

0
Žena v zamestnaní pracovala aj za lenivú kolegyňu. Čo spravila?
unsplash.com, Lynn Van den Broeck

Je dôležité udržiavať dobré vzťahy s kolegami. Väčšina z nás totiž trávi väčšiu časť dňa v práci. Práca ide oveľa hladšie, keď máte vy a váš kolega vzájomný rešpekt a porozumenie.

Ale nie všetci kolegovia spolu tak dobre vychádzať. Čo robiť, ak je váš kolega neschopný alebo priam lenivý? Väčšia časť záťaže potom padá na vaše plecia. Používateľ na platforme Reddit s prezývkou GetOffMyUnicorn70 zdieľala svoju stratégiu, ako sa vysporiadať s kolegyňou, ktorá nepreberá zodpovednosť. Verí, že kolegovia by mali byť zodpovední za rovnaké úlohy rovnako.

“Pracujem v kancelárii už takmer dva roky. Mám kolegyňu s rovnakým pracovným zaradením, ale s trochu inou úlohou. Hovorme o nej ako o Lole. V podstate pracujeme spolu ako tím, aj na našich samostatných úlohách, aby sme dokončili spoločné projekty.

Pred pár mesiacmi som odpovedala na telefonát na mojom stole, ktorý bol pre ňu, a išla som sa jej spýtať, aké je jej klapka.”

Ako ich konverzácia dopadla?

G: Máš telefonát. Aké je tvoja klapka?

Lola: To je pre mňa? To je divné.

G: Prečo je to divné?

Lola: Zvyčajne je to pre teba, takže na to neodpovedám.

G: O čom to hovoríš? (Naozaj ma to zarazilo.)

Lola: Keď niekto zavolá jednému z nás, zazvonia nám oba telefóny. Zvyčajne to nie je pre mňa, takže na to neodpovedám.

G: Normálne to tiež nie je pre mňa. Len prijmem správu alebo zavolám správnej osobe. Ako sa o to pave teraz snažím.

Lola k tomu naozaj nemala čo povedať, dostala som jej klapku a potom som jej prepojila hovor.

Už som takmer dva roky brala každý hovor a odkaz, keď bola recepčná preč. Moja kolegyňa po celý čas jednoducho ignorovala telefón a všetko úsilie nechala na mňa.

Pozrela som sa na svoj telefón a pomyslela som si: “Kiežby som ho mohla jednoducho odpojiť.”

Potom mi napadlo, že kábel vychádza z portu na podlahe a pripája sa pod môj telefón. Telefón v podstate sedí na kábli,m ktorý vedie cez dieru pod telefónom na umiestnenie kábla.

Takže som odpojila svoj telefón a položila ho na vrchnú časť kábla, takže to jednoducho vyzeralo, že je zapojený.

Netuším, kto berie telefón teraz, keď je recepčná preč od svojho stola, ale ručím za to, že ten telefón znova nezapojím, pokiaľ na to niekto nepríde, a potom sa jednoducho budem hrať na hlúpu. Veď kto by niečo také urobil naschvál? Je to malá anarchia, ale tak to je.”

pixabay.com

Ľudia by mali poznať svoje pracovné povinnosti a nečakať, že ich prácu za nich urobia kolegovia

Autorka knihy Work Jerks: How to Cope with Difficult Bosses and Colleagues Louise Carnachan ponúka aj iné spôsoby, ako v tejto situácii reagovať.

“Je pochopiteľné, že bezradnosť ju prinútila odpojiť telefón zo vzdoru,” sympatizuje s hrdinkou príbehu trénerka a konzultantka Louise Carnachan. Potom ale dodáva: “Prvým krokom by malo byť pokúsiť sa najskôr porozprávať so svojím kolegom, a ak to nepomôže, zájdite za nadriadeným.

„Ide o to, že odveta bola zameraná na spoločnosť s potenciálom poškodiť podnikanie. Nie je to skvelé riešenie, ak chcete, aby sa im darilo dostatočne na to, aby ste boli zamestnaní. Je nepravdepodobné, že by pasívna agresívna reakcia viedla k akejkoľvek zmene,“ vysvetľuje Louise.

Prvým krokom pri riešení takéhoto problému by mal byť rozhovor s kolegyňou. Louise navrhuje povedať niečo ako: „Keď sme obe pri našich stoloch, musíme sa odteraz striedať, kto odpovedá na hovory.“ Ďalšou možnosťou môže byť výmena odpovedania na telefón za inú povinnosť, ktorú by kolegyňa mohla urobiť za obe.

Hovorí, že človek sa tiež môže rozhodnúť, že mu nestojí za to byť zlým a naozaj to nechať tak a nedusiť sa hnevom. „V podobných situáciách som si často myslela: ‚No, aspoň nie som nadriadená tej osoby.‘ O tom je však oveľa jednoduchšie uvažovať, ak nerobíte prácu za vás oboch.“

Prečítajte si: Prečo je v dnešnej dobe toľko príjemných žien single?

unsplash.com, Julian Hochgesang

Ak rozhovor s kolegyňou nepomôže, Louise potom navrhuje, aby to prebrala s nadriadeným. Úprimne povedané, jeho úlohou bolo monitorovať výkon tej zamestnankyne, takže kde bol? „Nikto tomu nevenoval pozornosť okrem zamestnankyne, ktorá robila veci navyše (a dvíhala telefón),“ poznamenáva Louise.

„Zodpovednosť za zlepšenie výkonu je medzi nadriadeným a zamestnancom. Nespokojný kolega možno bude musieť prehrýzť ostych a ísť sa porozprávať o tom, že sa cíti preťažený.“

Ako sa dá povedať svojmu nadriadenému o kolegovi, ktorý to fláka?

Prístup k tomuto rozhovoru môže vyžadovať určitú prípravu. „Zistite konkrétne, čo presne váš kolega robí alebo nerobí,“ radí Louise. “Nedvíhať telefón je samozrejmé, ale iné situácie si môžu vyžadovať venovať veľkú pozornosť tomu, čo vidíte a počujete.”

Napríklad to môže byť nadmerné trávenie času na sociálnych sieťach namiesto práce. Tiež ignorovanie časti práce, ktora mu nevyhovuje, namiesto práce, ktorá sa mu páči. Alebo je možno niekto nedostatočne kvalifikovaný na to, aby vykonal celú prácu, a za predpokladu, že ju robíte vy.

Louise navrhuje zamyslieť sa nad otázkami ako „Začal tento problém len tak, alebo to bol problém vždy? Zorientoval sa váš kolega alebo správne naučil postup, aby mohol vykonávať prácu?“

Je však tiež dôležité byť k sebe úprimný. “Je ľahké predpokladať, že my sme tí, ktorí robia všetko a nikto iný,” hovorí Louise. „Ak pominieme očividnú situáciu vyhýbania sa telefónom, pokiaľ nemáte výrobnú linku, kde sa dajú spočítať hotové kusy, možno nikdy nebudete vedieť, či ich váhu ťahá druhá osoba.“

„Môžu prispievať spôsobmi, o ktorých si nie ste vedomí, ako je kvalita, iné povinnosti pridelené šéfom atď. Možno pracujete rôznym tempom; rýchla práca môže byť vašou superschopnosťou. Ak neexistujú výrobné ciele, je naozaj ťažké vedieť, kto čo robí počas zmeny – a to platí o mnohých zamestnaniach. Ešte raz, môžete byť radi, že nedohliadate na svojich kolegov!”

Prečítajte si: Kniha Srdce stratégie vám odhalí zákulisie piatich spoločností

tím
pexels.com

Firemná kultúra sa odvíja od manažmentu

Louise Carnachan hovorí, že kultúra tímovej práce začína na vrchole a mala by byť príkladom pre všetkých zamestnancov. „Manažéri musia mať jasno v tom, čo očakávajú od tímovej práce a čo to znamená v praxi. Aké sú povinnosti, čo spolu robíte, či si vyberáte ďalšiu prácu, ak ste tú svoju dokončili, či pomáhate druhým tým, že preberáte časť ich záťaže a naopak, keď je to potrebné.“

Kultúra na pracovisku, kde sa členovia tímu navzájom podporujú a zdieľajú zodpovednosť, môže pomôcť vyhnúť sa takýmto nedorozumeniam.

„Potom by mali hľadať príklady tímovej práce a zavolať si jednotlivých zamestnancov a pochváliť ich. Ak niekto nepracuje tímovo, tiež by to mal manažér riešiť. Väčšina manažérov však tomu nevenuje dostatočnú pozornosť, predpokladajú, že všetko beží tak, ako má, až kým nedôjde k výbuchu. Musia vyjsť zo svojej kancelárie a pozorovať zamestnancov.”

Je dôležité informovať každého nového zamestnanca o tom, ako si tím rozdeľuje pracovné zaťaženie medzi seba. „Pracovné školenie by malo obsahovať špecifiká o tom, ako medzi sebou členovia tímu komunikujú a kedy sa obrátiť na nadriadeného a kedy sa problém pokúsiť vyriešiť sami,“ hovorí konzultantka.

Pri prijímaní do zamestnania je dôležité pamätať na to, že ľudia sú rôzni. Niektorí sú oveľa lepší v práci sami a nechcú byť v tíme. Louise zdôrazňuje, že je dôležité pýtať sa ľudí, ako radi pracujú, či radi pracujú v tíme alebo nie. „Niektorí ľudia sú na tom lepšie ako individuálni prispievatelia,“ poznamenáva.

„Spýtajte sa, ako sa riešia situácie, keď dôjde k nezhode s kolegom, alebo keď sa vám pracovné zaťaženie zdá nerovnomerne rozdelené. Opýtajte sa, čo ich najviac baví na tíme,“ uvádza Louise niekoľko príkladov. “Je oveľa jednoduchšie dobre spolupracovať s ostatnými, keď je to vaša silná stránka a sila.”

Zdroj: boredpanda.com

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu