Zo zákulisia zrodenia knihy – časť 9: Vypovedala mi ilustrátorka, zachránil ma Antarondol!

0
Zo zákulisia zrodenia knihy – časť 9: Vypovedala mi ilustrátorka, zachránil ma Antarondol!

Rozmýšľate o písaní knihy? Tento seriál vás prevedie zákutiami, čím všetkým si začínajúci autor prechádza, kým svoju vysnívanú knihu konečne drží v rukách.

V poslednej časti som sa venovala marketingovej spolupráci autorov, aká dôležitá je vzájomá pomoc a podpora.

Písal sa september 2020. Chýbalo mi ešte 10 ilustrácií a Talianka bola schopná spraviť len jednu za mesiac. Týmto tempom to bude trvať ešte rok, vzdychla som si. 

Nedávno som počúvala meditáciu o tom, že nemáme obviňovať druhých. Komplikácie či nepríjemnosti môžu súvisieť s nejakou energiou, ktorú máme ešte nevyriešenú. Hm, ako by to mohlo súvisieť s ilustrátorkou? zamyslela som sa. Spolupráca s ňou bolo trápenie, komunikácia viazla a cítila som sa demotivovaná. S hlbokým nádychom som si teda povedala, že ju nebudem obviňovať, ale skúsim sa naladiť na to, že sa ilustrácie nejak zdarne dokončia. 

Prúser, vypadla mi ilustrátorka!

Na druhý deň mi prišla od nej správa. “Nebudem môcť ďalej pokračovať, nájdite si niekoho iného…” Vzbĺkla vo mne zlosť: “Akože nebude pokračovať, zobrala peniaze za ¾ knihy a teraz ju nedokončí?” Oblial ma studený pot. Čo mám teraz robiť, nikto nevie napodobniť jej štýl, som nahratá. Deväť mesiacov čakania a stovky EUR vyhodených von oknom… 

Ale iná časť mňa si akoby nepripustila, že je to totálny prúser. Zlá správa sa nedostala až do môjho srdca. Bol to zvláštny dvojitý pocit. Riešenie situácie som však netušila. 

O dve hodiny mi prišiel email od jedného grafika-ilustrátora, ktorého som požiadala, aby spravil photo-shop z dvoch obrázkov. V správe stálo: Nie je to len čisto photo-shop, niečo som tam musel aj domaľovať. Otvorím obrázok a s nadšením pozerám, ako sa mu podaril. Wow, úžasné.

A tak som začala spolupracovať s Antarondolom (Anton Lenčéš). Vysvetlil mi, že napodobniť štýl iného ilustrátora je zložité, ak nevie, ktoré štetce boli použité. Digitálnych štetcov existujú stovky a konkrétna kombinácia dáva dielam typický punz daného umelca. Opýtala som sa teda Talianky, že či je ochotná prezradiť kombináciu štetcov. Nevedela som, ako zareaguje na takú požiadavku. Kupodivu ochotne prezradila svoje know-how. So zoznamom štetcov začal Anton napodobňovať jej štýl. Zobral to ako profesionálnu výzvu, hoci sám uprednostňuje úplne iný štýl. 

Zachránil ma Antarondol

Vďaka Antonovi sa začali veci hýbať dopredu. Nemohla som si vynachváliť jeho rýchlu komunikáciu, zapracovanie požiadaviek, profesionálny prístup aj talent. Zachránil moju knihu ako princ na bielom koni. Znovu som mala radosť pokračovať v diele. V novembri som odovzdala obrázky do vydavateľstva. Tamojší grafik náležite ocenil ich kvalitu a povedal, že bude radosť s nimi ďalej pracovať. 

Keď sa spätne na to pozerám, v ten istý deň, keď mi vypovedala ilustrátorka, prišla ku mne odpoveď ako z neba. Ako je to možné? Že by som snáď zmenila energiu z tvrdohlavého tlačenia na pílu na jemnejšiu energiu, ktorá plynie bez námahy? Znovu som si pripomenula, že tá pravá cesta sa vyznačuje pocitom ľahkosti a plynutia. 

S radosťou idú veci ľahko

Keď som mala radosť z projektu, začala som písať aj tieto články a aj vďaka tomu som začala spolupracovať s Katkou Brňákovou, ktorá mi zase pomáha s vydaním knihy. Aj táto spolupráca sa rozvinula akoby sama od seba, bez námahy, keď naše vízie s ľahkosťou zapadli k sebe.

V tom čase ma oslovila Alexandra Vrábelová, či si ma môže najať na PR ku svojej pripravovanej knihe Tajomstvo Opery. Objasnila som, že nie som PR agentúra, ale je pravda, že pomáham aj iným autorkám sa zviditeľniť a dostať do časopisov. Robím to s víziou vzájomnej podpory autorov. Je príjemné byť v kontakte s ďalšími tvorivými ženami a vzájomne sa podporovať. So Sašou sme sa medzitým skamarátili. Jej knižka vyšla tesne pred Vianocami a začiatkom januára sa o jej príbehu dočítame aj v Novom čase pre ženy. 

Výzva predo mnou

Prichádza vzrušujúce obdobie dokončenia knihy po grafickej stránke a jej samotné vydanie, na ktoré sa už veľmi teším. Medzitým pripravujem aj projekt marketingovej spolupráce autorov. Viac prezradím nabudúce v 10. časti seriálu. O mojej knihe Som skvelé dieťa: 7 pilierov detského sebavedomia, sa dočítate tu www.sebavedomie.com

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu