Zradené srdcia: Podvodník na Tinderi okradol mnoho žien

0
Zradené srdcia: Podvodník na Tinderi okradol mnoho žien

Vo sfére online zoznamovania, kde vznikajú vzťahy jednoduchým dotykom prsta, a konverzácie sa odvíjajú prostredníctvom správ, sa skrýva podhubie podvodu.

Film o podvodníkovi na Tinderi (The Tinder Swindler) na Netflixe slúži ako varovanie pred nebezpečenstvom, ktoré môže nastať, keď sa hľadanie lásky pretne s prefíkanými schémami podvodníka na Tinderi.

The Tinder Swindler je britský skutočný kriminálny dokument, ktorý režírovala Felicity Morris. Dokument rozpráva príbeh izraelského podvodníka Simona Levieva (pôvodným menom Shimon Hayut), ktorý sa pomocou zoznamovacej aplikácie Tinder skontaktoval s viacerými ženami. Tie potom emocionálne zmanipuloval, aby finančne podporil svoj okázalý životný štýl pod zámienkou, že potrebuje peniaze na útek pred „nepriateľmi“.

https://www.instagram.com/simonleviev7/

Virtuálny začiatok

Mladé ženy sa vydali na cestu online zoznamovania s nádejou, že nájde skutočnú lásku. Zoznámili sa so Simonom, šarmantným a zdanlivo solventným mužom, z ktorého profilu vyžarovalo sebavedomie a charizma.

Izraelčan Shimon Hayut cestoval po Európe a prezentoval sa ako syn rusko-izraelského diamantového magnáta Leva Levieva. Pomocou zoznamovacej aplikácie Tinder kontaktoval ženy pod menom Simon Leviev a oklamal ich, aby mu požičali peniaze, ktoré nikdy nesplatil.

Získaval si ženy bohatými darmi a bral ich na večeru v súkromných lietadlách za peniaze, ktoré si požičal od iných žien, ktoré predtým podviedol.

Simonova sieť lží presahovala slová, precízne pripravil charizmatickú osobnosť, ktorá oslovila ženské túžby. Rozprával im vymyslené príbehy o svojich úspešných podnikateľských zámeroch – všetko to vierohodne podal tak, aby si získal ich srdce a dôveru.

Prečítajte si: Exkluzívne – Odhalenie podvodníka na internete

https://www.instagram.com/simonleviev7/

Fiktívne napadnutie a kríza, ktorá si žiadala okamžité peniaze

Keď sa ich vzťah rozvinul, predstieral, že sa stal terčom svojich „nepriateľov“. Kždej žene často posielal rovnaké šokujúce správy a fotografie, ktoré naznačovali, že bol práve napadnutý nožom, ale že ho jeho bodyguard zachránil a bol zranený.

Potom požiadal svoje obete, aby mu finančne pomohli. Vymyslel si, že z dôvodu porušenia „bezpečnosti“ mu banka údajne zabránila používať kreditné karity a bankové účty. Ženy mu uverili, pretože predtým sa prezentoval ako bohatý muž a keby sa nedostal do úzkych, nemal dôvod od nich pýtať peniaze. Simona stretli na živo, a dôveriovali mu, pretože s ním mali skutočný vzťah. Tieto ženy si často brali bankové pôžičky a nové kreditné karty, aby mu pomohli. Peniaze získané podvodom potom použil na prilákanie nových obetí.

Neskôr predstieral, že im vrátil peniaze – posielal im sfalšované dokumenty s falošnými bankovými prevodmi. A nakoniec prerušil kontakt s obeťami. Niekedy zašiel tak ďaleko, že sa im vyhrážal a použil manipuláciu, aby od svojich obetí dostal viac peňazí.

Odhaduje sa, že podvodmi získal 10 miliónov dolárov od žien z celého sveta.

Rozvíjajúci sa podvod

Simonove skutočné úmysly však ani zďaleka neboli skutočné. Bez toho, aby to Sarah vedela, zosnoval premyslenú schému, ako využiť jej emocionálnu zraniteľnosť a finančné zdroje. Postupom času Simon utkal príbeh o finančných ťažkostiach a tvrdil, že sa ocitol v sérii nešťastných udalostí, ktoré ho prinútili vyhľadať finančnú pomoc.

Empatická a starostlivá Sarah uverila Simonovým príbehom o utrpení a začala mu posielať peniaze, aby mu pomohla dostať sa z jeho údajných ťažkostí. Viedla ju skutočná túžba zmierniť jeho utrpenie a pokračovať v krásnom vzťahu, ktorý spolu zdieľali.

https://www.instagram.com/simonleviev7/

Srdcervúce odhalenie

Pravda za Simonovou falošnou fasádou sa nakoniec odhalila, rozbila svet niekoľkých žien a emocionálne ich zdevastovala. Simonova identita, jeho príbehy o nešťastí a jeho prepracovaný príbeh bol majstrovký herecký výkon. To všetko bola starostlivo vytvorená fikcia navrhnutá tak, aby využila ich emócie a využila štedrosť žien.

Obzvlásť kruté je, Simonove vzťahy sa neodohrávali len v online priestore – on si so ženami vytváral skutočné vzťahy. Takže ženy mali naozaj pocit, že s niekým prežívajú reálny romantický vzťah. Simon dokázal udržiavať niekoľko vzťahov súčasne, vďaka tomu, že sa tváril ako zaneprázdnený businesman, ktorý často cestuje, a tak im nebolo podozrivé, že ho vidia raz za pár týždňov.

Keď ženy začali čeliť drsnej realite, emocionálna daň bola obrovská. Zápasili s pocitmi zrady a hanby, a uvedomili si, že osoba, o ktorej si mysleli, že ich miluje, nikdy v skutočnosti neexistovala.

Prečítajte si: 8 tipov ako odhaliť podvodníka na internete

Šokujúci záver príbehu

https://www.instagram.com/simonleviev7/

Epilóg zobrazený pred záverečnými titulkami uvádza, že Hayut zostáva aktívnym členom na Tinderi. Po vydaní filmu však Tinder natrvalo zakázal Hayutovi pôsobiť na svojej platforme. Match Group, materská spoločnosť Tinderu, zakázala Hayutovi aj ďalšie zoznamovacie aplikácie: Hinge, Match.com, Plenty of Fish a OkCupid. Tri obete spustili 5. februára 2022 kampaň na zbierku GoFundMe na kompenzáciu svojich dlhov

V roku 2015 bol Leviev odsúdený na dva roky väzenia vo Fínsku a v roku 2019 na 15 mesiacov väzenia v Izraeli. Od roku 2019 je stále vo viacerých krajinách hľadaný za podvod. Momentálne je voľný a môže páchať ďalšie škody.

Hayut mal vzťah s izraelskou modelkou Kate Konlin, obaja boli spolu aj po vydaní dokumentu Netflix. Odvtedy sa však títo dvaja rozišli a Kate obvinila Hayuta, že si od nej požičiaval peniaze a emocionálne ju týral podobnými taktikami, aké použil na svoje ďalšie obete.

Príbeh podvodníka z Tinderu slúži ako varovný príbeh pre každého, kto sa pohybuje v nepredvídateľných vodách online zoznamovania. Zdôrazňuje, že pri vytváraní vzťahov v digitálnej sfére je dôležité zachovať si zdravý skepticizmus a všetko si náležite overovať.

Zdroj: Netflix, wikipedia.org

žiadne príspevky na zobrazenie