8 tipov ako prísť na podvodníka na Facebooku

1
8 tipov ako prísť na podvodníka na Facebooku
unsplash.com

Na Facebooku a Instagrame prebiehajú podvodné súťaže a lotérie, falošné účty celebrít a dokonca dvojník Marka Zuckerberga. Existuje tiež schéma, v ktorej sa podvodníci vydávajú za vojaka americkej armády, aby podviedli zraniteľné ženy a obrali ich o úspory.

Ak ženu osloví neznámy muž, nemusí ísť hneď o podvod. Môže ísť o dobrý úmysel o zoznámenie. Ak však zbadáte niekoľko z týchto podozrivých indícií, je dobré zamyslieť sa, či vám takáto romanca stojí za to.

Ako to funguje?

Podvodníci kradnú fotografie z profilov na Facebooku a Instagramu reálnych ľudí z armády a používajú ich na vytváranie podvodných účtov. Aby našli obete, začlenia sa do nejakej tematickej skupiny na Facebooku, napríklad s témou varenia. A pokiaľ ide o ciele, hľadajú často slobodné ženy a vdovy. Potom zasielajú správy stovkám žien, dúfajúc, že si ​​ich niekto akceptuje za priateľa.

V žiadnom prípade neakceptujte jeho request! Môže s atak dostať k ďalším potenciálnym obetiam, ktoré máte za kamarátky. O to viac mu uveria, keď uvidia, že ho poznáte.

Keď začnú s vami komunikovať, presunú konverzáciu z Facebooku na službu Google Hangouts alebo WhatsApp, služby, ktoré sú vo vlastníctve spoločností Google a Facebook, aby mali na vás kontakt v prípade, že im Facebook zruší ich účty.

Po celé mesiace alebo týždne sa ženy snažia zvádzať sladkými rečami a prísľubmi budúcnosti. Nakoniec žiadajú peniaze. Keď obete posielajú finančné prostriedky, často tak robia bezhotovostným prevodom alebo darčekovými kartami iTunes a Amazon, ktoré podvodníci predávajú so zľavou na čiernom trhu.

Ako sa internetové podvody zmenili s vývojom Facebooku?

Internetoví podvodníci prišli s dial-up modemom pred rokmi a pôsobili v chatovacej miestnosti a cez e-mailové schránky. Facebook a Instagram teraz poskytujú podvodníkom oveľa väčší dosah a zdroje, čo im umožňuje presvedčivejšie vydávať sa za iných a presnejšie zacieliť na obete.

foto: pixabay.com

Kto stojí za podvodmi?

Úradníci americkej armády a F.B.I. uviedli, že mnohí vinníci sú mladí muži z Afriky. Keď noviny The Times sledovali stopu jedného podvodu, viedla až do Nigérie, kde šesť ľudí v rozhovoroch uviedlo, že cez internet klamali ženám zo západných krajín, pretože si tak zarobili oveľa viac ako pri čestnej práci, ktorú bolo podľa nich ťažké nájsť.

V Nigérii majú podvodníci  stály prístup na internet a zdokonaľujú sa v angličtine. Existuje tiež veľa ochotných učiteľov. V skupinách na Facebooku a WhatsApp si zamieňajú nahrávky z online rozhovorov s obeťami.

„Som vojenský dôstojník zo 62. práporu,“ uviedol jeden z podvodníkov. Scenáre filmov tiež pomáhajú pri vymýšľaní identít. Filmy ako Brave Heart a snímky, v ktorých účinkuje Anthony Hopkins, napríklad Vzdialený most.

cernoch ruky
Často sa za príjemným profilom skrýva jeden z „Yahoo boys“, foto: pixabay.com


Mnoho mužov z Nigérie pre The Times povedalo, že sa kvôli svedomiu plánujú vzdať podvodov. Niektorí dokonca hovorili, že si k svojim obetiam vytvorili vzťah.

Prečítajte si príbeh ženy, ktorá prišla o stovky eur pri romantickom online vzťahu

Typické znaky podvodníka a na čo si dávať pozor

 • dotyčný má narýchlo vytvorený profil na Facebooku, iba jednu – dve fotografie a obyčajne nemá ani priateľov,
 • jeho meno je dosť všeobecné, používajú krstné mená zároveň aj ako priezviská – John, Elliot, Lucas, David, Simon, Samuel, Smith, James a ich kombinácie,
 • z Facebooku sa často presunú na inú platformu (napr. Hangout), aby s vami komunikovali tam,
 • dosť skoro vám začnú písať lichôtky typu – si nádherná, inteligentná, malo by sa s tebou zaobchádzať ako s kráľovnou…,
 • neodradí ich ani to, keď zistia, že ste vydatá, a tvária sa, že sa chcú iba priateliť,
 • rozprávajú o pohnutom osude – často ide o vdovca, ktorý má jednu dcéru, o sirotu…,
 • ak od vás žiada o peniaze, nič neposielajte, to však nastane až vtedy, keď si s vami vytvorí vzťah,
 • dávajte si pozor na každého, kto sa s vami reálne nestretne – každý, kto skutočne hľadá vzťah, sa bude chcieť s vami čím skôr stretnúť osobne a nie len písať.

Ako zistiť, že ide o podvodníka?

 • čo najskôr zorganizujte online hovor, aby ste videli, ako skutočne vyzerá. Toto odhalí 90% podvodníkov. Ak je na video chate skutočne muž z fotografie, ešte stále nemáte istotu, že je
  koláž z reálnej fotografie vojaka
  to vojak, vedia si vytvoriť aj falošné video (napríklad, že nahrajú niekoho iného) – uistite sa, že pri online hovore vám odpovedá na otázky, väčšinou ide o krátku polminútovú nahrávku,
 • vypýtajte si jeho fotografiu v uniforme, najlepšie viacero a porovnajte si, či má všade rovnaké výložky – pozrite si ranking, ako vyzerajú jednotlivé hodnosti v americkej armáde. Foto ešte nie je dôkaz, môže vám poslať upravenú foto v uniforme – stalo sa, že muži spravili koláž a namiesto hlavy vojaka umiestnili svoju hlavu,
 • stiahnite jeho fotografiu a porovnajte ju z fotografiami na Google – dajte vyhľadanie podľa obrázka a nahrajte jeho fotku. Ak ju odniekaľ stiahol, pravdepodobne sa ešte niekde na nete zobrazí,
 • ak máte Google Analytics, viete ho aj lokalizovať pri návšteve vášho webu,
 • choďte do podrobností – pýtajte sa na rodičov, zázemie, kde vyrastal, na akú školu chodil (istý podvodník sa odhalil tým, že povedal, že jeho matka bola Slovenka, ale po slovensky nevedel ani jedno slovo),
 • keď vám začne sľubovať, že za vami príde, zistite, kedy to bude, ak to bude príliš neurčité a nepravdepodobné, ruky preč!
 • ak je jeho stretnutie s vami podmienené sumou za letenku alebo iná finančná zámienka, je jasné, že ide o scam,
 • získajte jeho adresu, alebo telefónne číslo, že mu chcete poslať pohľadnicu, vždy lepšie prísť o niekoľko eur ako o srdce – list sa vám pravdepodobne vráti.

Pripravili sme aj článok o reálnom príbehu, kde sme odhalili podvodníka, ktorý oslovuje aj slovenské ženy!

Zdroj: The Times, www.scamhatersunited.com, unsplash.com, pixabay.com

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

1 komentár

 1. Mne sa stalo to isté mám ešte stale jeho sprá.vy ten.istý štýl komunikacie len použil meno generala Douglasa M. Frasera

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu