Exkluzívne: Odhalenie podvodníka na internete – tento muž môže osloviť aj vás!

16
Exkluzívne: Odhalenie podvodníka na internete – tento muž môže osloviť aj vás!

Zoznamovali ste sa niekedy na internete? Ak áno, tieto riadky patria predovšetkým vám. Ak je žena sama, môže sa stať, že akceptuje priateľstvo ponúkané na Facebooku aj od cudzinca, najmä ak sa skrýva za príťažlivým zovňajškom.

Veď čo sa môže stať? Chatujete predsa v bezpečí domova a kedykoľvek môžete svoju komunikáciu prerušiť. Do vzťahu však nemusíte investovať len svoje city.

Začnete sa rozprávať a konverzácia sa stáva čoraz intenzívnejšia. Ak si s niekým vymieňate správy každý deň, vzniká medzi vami puto. To je v poriadku a niekedy to môže byť dokonca žiadúce, ak ide o úprimný vzťah.

Reálny príbeh – najprv priateľ potom hrozba

Naša redaktorka to vyskúšala na vlastnej koži s cieľom nájsť dôkaz o podvodníkoch na internete.

Vzhľadom na GDPR sme tvár a meno rozmazali

„Američan John mi poslal friend request už druhý raz za posledný mesiac. Prišlo mi to od začiatku podozrivé. Príliš všeobecné meno, keď som rozklikla profil, takmer žiadne informácie, a navyše uvádzal, že je vdovec a generál americkej armády. Takéto očividné klamstvo ma nahnevalo, a tak som začala komunikáciu s tým, že do pár dní odhalím, čo je za tým, s cieľom napísať skutočný príbeh,“ hovorí.

Naša redaktorka si s ním začala písať. Takmer okamžite jej navrhol, aby s komunikáciou prešli na platformu Hangout. To býva klasický krok pri podvodníkoch, tzv. scammeroch. V prípade, že im Facebook zablokuje účet, už majú podchytenú konverzáciu niekde inde, napr. na Hangout alebo WhatsApp.

„Keďže išlo o celkom pohľadného muža, najprv som si myslela, že ide o typický prípad krádeže identity. Požiadala som ho, aby mi poslal fotky v uniforme. Predpokladala som, že ich stiahol niekde na internete a použila som službu Google na vyhľadávanie obrázkov. Toto sa ukázalo ako neúspešné. Jeho fotku som nikde inde nenašla.“

Vzhľadom na GDPR sme museli tvár zatrieť

Ak chcete zistiť totožnosť nejakej osoby, skúste čím skôr navrhnúť video chat. Väčšinou sa za podvodníkmi skrývajú Nigérijčania, ktorí si „vypožičiavajú“ fotografie skutočných vojakov z internetu. Toto mohol byť iný prípad. Dotyčný nemal problém navrhnúť aj video rozhovor. Často sa však vyskytujú aj vymyslené videá, preto vedia scammeri spraviť krátke video, ktoré je nekvalitné a neinteraktívne (čiže on vám tam síce niečo aj hovorí, ale ak sa ho niečo spýtate, neodpovie). To však pri šume za pár sekúnd nezistíte. Či už išlo o jeho skutočnú tvár alebo nie, vymyslený bol celý príbeh okolo.

Prečítajte si aj: 8 tipov, ako prísť na podvodníka na Facebooku

Neuveriteľný príbeh vdovca

„Začínala to byť fraška. Tvrdil, že je na misii v Iraku v Karkuku (pozn. red.: v angličtine Kirkuk). Že je vdovec a má 12 ročnú dcéru, ktorá študuje v Anglicku. O manželku prišiel pred dvoma rokmi pri autonehode. Hovoril, že keď mal desať rokov, zomreli obaja jeho rodičia a vyrastal v sirotinci. Najväčší nezmysel bolo tvrdenie, že jeho mama bola Slovenka, pritom po slovensky nevedel ani ceknúť,“ opisuje naša redaktorka.

„I want to tell you one thing. I am not a bad person I just want us to be friends. That is all.“

Reálna fotografie z Army Change of Command 2018, foto: Ordinary Seaman Camden Scott, Directorate of Army Public Affairs

John jej stále tvrdil, že chce byť iba jej priateľom a že nemá žiadne postranné úmysly. ˇŽe chce byť len jej priateľom.

„I am honest person“

A že keď skončí jeho služba, plánuje sa presťahovať na Slovensko, pretože v Amerike zažil samé zlé veci. Nereálny príbeh, však?

„Chcela som ho nachytať na nejaké očividné klamstvo. Napríklad som sa ho spýtala na to, aký je u nich čas. Na to však odpovedal správne, ale to si ľahko mohol vygoogliť. Potom som sa zamerala na jeho fotografie, pretože som tušila, že ide o podvrh.“

Naša redaktorka si všimla, že uniforma, ktorú mal John oblečenú, nie je americká, ale kanadská. Ale hľadala ďalej, aby našla originálnu fotografiu, z ktorej John urobil koláž.

„Browsovala som na internete a prezerala som si fotografie s reálnym generálom na fotografii, Marcom Milleyom. Potom som si všimla fotografiu, ktorá mala podobné pozadie ako fotografia, ktorú mi poslal John. Napadlo mi, že originálna fotografia bude z rovnakého podujatia. Išlo o fotografiu s generálom Paulom Wynnykom. Potom už len stačilo zadať mená oboch generálov a Google mi zobrazil originál.“

John si prisvojil telo aj uniformu skutočného kanadského generála Jeana-Marca Lanthiera.

A tvár si zase ukradol od ďalšej obete, ktorá o tom ani nemusela tušiť.

„I like it when everyone around me is happy, it is one thing that keeps me moving forward, I dislike liars, racist, cheaters, gossips, oppression.“

Pôvodná fotografia s reálnymi generálmi, foto: Ordinary Seaman Camden Scott, Directorate of Army Public Affairs

Koniec internetového priateľstva

„Ako prvé som oslovila admina skupiny, kde bol John zaregistrovaný, pretože som vedela, že bude vo svojich aktivitách pokračovať a oslovovať ďalšie Slovenky. Chcela som týmto podvodom zabrániť. Administrátor stránky mi vyšiel v ústrety a dokonca priznal, že už dlho proti týmto cudzincom bojujú a vymazávajú ich profily.“

Na Facebooku taktiež nájdete veľa skupín, kde sa zverejňujú falošné profily podvodníkov. Najväčšia je asi Military Romance Scams. Nájdete tam nespočetne veľa falošných profilov a fotografií. Taktiež, ak je vojak, mal by mať mailovú adresu s koncovkou .mil ako military. Informuje o tom oficiálna stránka americkej armády.

Dôležité je neakceptovať žiadosť o priateľstvo – friend request – na Facebooku, lebo tak sa scammeri dostanú aj k vašim priateľom a ľahšie im niekto uverí, keď uvidí, že majú spoločného známeho.

Ako skončil príbeh Johna a našej redaktorky?

„Johnovi som o svojom zistení nič nepovedala. Nechcela som mu prezradiť chybu, ktorú urobil a podľa ktorej ho môžu ženy odhaliť. Len som mu oznámila, že si s ním už ďalej nebudem písať, pretože som vydatá. Napriek tomu to skúšal aj naďalej a opisoval mi, ako o mne rozpráva svojej dcére. Dokonca sa pýtal, či mi môže jeho dcéra napísať. Nakoniec sa spýtal, či mu neverím. Povedala som mu priamo, že jeho príbeh je dosť nepravdepodobný a že cítim, že tam niečo nesedí. Vyzvala som ho, aby mi povedal pravdu. Myslela som si, že sa nakoniec prizná. Namiesto toho ma začal obviňovať, že klamem, že mi neverí a nech si dávam pozor…“

„You better stop thinking what you don’t know before you will get yourself into trouble.“

„Po týchto vyhrážkach som si ho následne zablokovala na Hangoute.“

Ak chcete podporiť fungovanie Akčných žien, môžete poslať príspevok na náš PayPal.

žiadne príspevky na zobrazenie

16 KOMENTÁRE

  1. Dobrý vecer mne písal Americký vojak ktorý sa voľ Johnsona a vraj má 12 ročnú dcéru, najprv mi kecal ako má miluje a bla bla bla, ako chce žiť so mnou, neskôr sa začal na peniaze vtedy som spozornela. Poslal som mu len fotku svojej rodiny nič viac. Vymazala som ho na pokeci aj hangoute. Dúfam že tu fotku nezneužije. Ja len ľutujem jeho dcéru ktorá nemá sajnu o tom otec je podvodnik. Ale to tu bolo aj pred niekoľkými rokmi že vojak 75 ročnú babku.

  2. Dobrý deň.Piše mi nejaký seržant menom Bennet Williems Ken,vraj je na misií v Afganistane.Piše mi cez Watsapp.Neziada odomna peniaze,len chcel,aby som napisala ich generálnemu veliteľovi, že ma chce za ženu,a že som jeho žena,aby som mala ja pristup k jeho účtu,vraj tam na misií dostávajú peniaze raz za pol roka.Neviem čo mám robiť píše ako ma ľúbi,a tak,posiela aj fotografie,tak neviem či je to podvod.Mozte mi prosím poradiť? Za správu dakujem.Zozmamili sme sa na Pokeci.

    • Ziadost o peniaze si nechavaju na poslednu chvilu. Ze im zrazu zrusili letenku alebo zablokovali ucet a pod. Nikto si predsa nebude brat niekoho, koho osobne nepozna. Ak je to skutocny clovek a ma pravdive fotografie, nech s vami uskutocni realny online hovor trvajuci aspon 10 minut. Ak je vojak, musi mat email s koncovkou .mil , navyse, vojaci maju peniaze! Fotografie stiahol z hocijakeho webu od ineho cloveka, ktory o tom ani nemusi vediet, ide o ukradnutu identitu.

  3. Pozdravujem Vás
    Kontaktujem Vás , lebo mám podobný zážitok a rada by som si overila,kto je reálne osoba na fotografii, príp.ako sa dopátram k jeho pravému menu.
    Viete mi s tým pomôcť , prip.poradiť ako na to,keďže určite ide o ukradnutú identitu .Kam by som Vám mohla zaslať fotky spomínaného muža?