NAČÍTAVAM

Type to search

BLOG MAGAZÍN ODPORÚČANÉ VZŤAHY

Exkluzívne: Odhalenie podvodníka na internete – tento muž môže osloviť aj vás!

REDAKCIA
Share

Zoznamovali ste sa niekedy na internete? Ak áno, tieto riadky patria predovšetkým vám. Ak je žena sama, môže sa stať, že akceptuje priateľstvo ponúkané na Facebooku aj od cudzinca, najmä ak sa skrýva za príťažlivým zovňajškom.

Veď čo sa môže stať? Chatujete predsa v bezpečí domova a kedykoľvek môžete svoju komunikáciu prerušiť. Do vzťahu však nemusíte investovať len svoje city.

Začnete sa rozprávať a konverzácia sa stáva čoraz intenzívnejšia. Ak si s niekým vymieňate správy každý deň, vzniká medzi vami puto. To je v poriadku a niekedy to môže byť dokonca žiadúce, ak ide o úprimný vzťah.

Reálny príbeh – najprv priateľ potom hrozba

Naša redaktorka to vyskúšala na vlastnej koži s cieľom nájsť dôkaz o podvodníkoch na internete.

PODPORTE združenie Akčné ženy a podnikanie žien na SlovenskuVzhľadom na GDPR sme tvár a meno rozmazali

“Američan John mi poslal friend request už druhý raz za posledný mesiac. Prišlo mi to od začiatku podozrivé. Príliš všeobecné meno, keď som rozklikla profil, takmer žiadne informácie, a navyše uvádzal, že je vdovec a generál americkej armády. Takéto očividné klamstvo ma nahnevalo, a tak som začala komunikáciu s tým, že do pár dní odhalím, čo je za tým, s cieľom napísať skutočný príbeh,” hovorí.

Naša redaktorka si s ním začala písať. Takmer okamžite jej navrhol, aby s komunikáciou prešli na platformu Hangout. To býva klasický krok pri podvodníkoch, tzv. scammeroch. V prípade, že im Facebook zablokuje účet, už majú podchytenú konverzáciu niekde inde.

“Keďže išlo o celkom pohľadného muža, najprv som si myslela, že ide o typický prípad krádeže identity. Požiadala som ho, aby mi poslal fotky v uniforme. Predpokladala som, že ich stiahol niekde na internete a použila som službu Google na vyhľadávanie obrázkov. Toto sa ukázalo ako neúspešné. Jeho fotku som nikde inde nenašla.”

Vzhľadom na GDPR sme museli tvár zatrieť

Ak chcete zistiť totožnosť nejakej osoby, skúste čím skôr navrhnúť video chat. Väčšinou sa za podvodníkmi skrývajú Nigérijčania, ktorí si “vypožičiavajú” fotografie skutočných vojakov z internetu. Toto mohol byť iný prípad. Dotyčný nemal problém navrhnúť aj video chat. Často sa však vyskytujú aj vymyslené videá, preto vedia scammeri spraviť krátky chat, ktorý je nekvalitný a neinteraktívny. To však pri šume za pár sekúnd nezistíte. Či už išlo o jeho skutočnú tvár alebo nie, vymyslený bol celý príbeh okolo.

Prečítajte si aj: 8 tipov, ako prísť na podvodníka na Facebooku

Neuveriteľný príbeh vdovca

“Začínala to byť fraška. Tvrdil, že je na misii v Iraku v Karkuku (pozn. red.: v angličtine Kirkuk). Že je vdovec a má 12 ročnú dcéru, ktorá študuje v Anglicku. O manželku prišiel pred dvoma rokmi pri autonehode. Hovoril, že keď mal desať rokov, zomreli obaja jeho rodičia a vyrastal v sirotinci. Najväčší nezmysel bolo tvrdenie, že jeho mama bola Slovenka, pritom po slovensky nevedel ani ceknúť,” opisuje naša redaktorka.

“I want to tell you one thing. I am not a bad person I just want us to be friends. That is all.”

Reálna fotografie z Army Change of Command 2018, foto: Ordinary Seaman Camden Scott, Directorate of Army Public Affairs

John jej stále tvrdil, že chce byť iba jej priateľom a že nemá žiadne postranné úmysly. Samozrejme, keby to pokračovalo ďalej,

“I am honest person”

A že keď skončí jeho služba, plánuje sa presťahovať na Slovensko, pretože v Amerike zažil samé zlé veci. Nereálny príbeh, však?

“Chcela som ho nachytať na nejaké očividné klamstvo. Napríklad som sa ho spýtala na to, aký je u neho čas. Na to však odpovedal správne, ale to si ľahko mohol vygoogliť. Potom som sa zamerala na jeho fotografie, pretože som tušila, že ide o podvrh.”

Naša redaktorka si všimla, že uniforma, ktorú mal John oblečenú nie je americká, ale kanadská. Ale hľadala ďalej, aby našla originálnu fotografiu, z ktorej John urobil koláž.

“Browsovala som na internete a prezerala som si fotografie s reálnym generálom na fotografii, Marcom Milleyom. Potom som si všimla fotografiu, ktorá mala podobné pozadie ako fotografia, ktorú mi poslal John. Napadlo mi, že originálna fotografia bude z rovnakého podujatia. Išlo o fotografiu s generálom Paulom Wynnykom. Potom už len stačilo zadať mená oboch generálov a Google mi zobrazil originál.”

John si prisvojil telo aj uniformu skutočného kanadského generála Jeana-Marca Lanthiera.

“I like it when everyone around me is happy, it is one thing that keeps me moving forward, I dislike liars, racist, cheaters, gossips, oppression.”

Pôvodná fotografia s reálnymi generálmi, foto: Ordinary Seaman Camden Scott, Directorate of Army Public Affairs

Koniec internetového priateľstva

“Ako prvé som oslovila admina skupiny, kde bol John zaregistrovaný, pretože som vedela, že bude vo svojich aktivitách pokračovať a oslovovať ďalšie Slovenky. Chcela som týmto podvodom zabrániť. Administrátor stránky mi vyšiel v ústrety a dokonca priznal, že už dlho proti týmto cudzincom bojujú a vymazávajú ich profily.”

Na Facebooku taktiež nájdete veľa skupín, kde sa zverejňujú falošné profily podvodníkov. Najväčšia je asi Military Romance Scams. Nájdete tam nespočetne veľa falošných profilov a fotografií.

Dôležité je neakceptovať friend request na Facebooku, lebo tak sa scammeri dostanú aj k vašim priateľom a ľahšie im niekto uverí, keď uvidí, že majú spoločného známeho.

Ako skončil príbeh Johna a našej redaktorky?

“Johnovi som o svojom zistení nič nepovedala. Nechcela som mu prezradiť chybu, ktorú urobil a podľa ktorej ho môžu ženy odhaliť. Len som mu oznámila, že si s ním už ďalej nebudem písať, pretože som vydatá. Napriek tomu to skúšal aj naďalej a opisoval mi, ako o mne rozpráva svojej dcére. Dokonca sa pýtal, či mi môže jeho dcéra napísať. Nakoniec sa spýtal, či mu neverím. Povedala som mu priamo, že jeho príbeh je dosť nepravdepodobný a že cítim, že tam niečo nesedí. Vyzvala som ho, aby mi povedal pravdu. Myslela som si, že sa nakoniec prizná. Namiesto toho ma začal obviňovať, že klamem, že mi neverí a nech si dávam pozor…”

“You better stop thinking what you don’t know before you will get yourself into trouble.”

“Po týchto vyhrážkach som si ho následne zablokovala na Hangoute.”

Ak chcete podporiť fungovanie Akčných žien, môžete poslať príspevok na náš PayPal.

Tagy
REDAKCIA
REDAKCIA

Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

 • 1

You Might also Like

2 komentáre

 1. Tolgyesi Rózsa 29 mája, 2020

  Denno denne bombardujú podvodníci o priateľstvo v zbierke ich mám zopár aby som mohla pridať na stránky ženám ako ponaučenie. Ale veľa žien to neakceptuje a naletí

  Odpovedať
  1. REDAKCIA
   REDAKCIA 29 mája, 2020

   skvelé, môžete to pridať do komentárov na Facebooku

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X