Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

DIZAJN MAGAZÍN TIPY

10 kurióznych múzeí s najnezvyčajnejšími expozíciami

Zdieľať

Múzejné expozície sa dajú vytvoriť z čohokoľvek. V niektorých prípadoch to dopadne rozporuplnými reakciami, pod čo sa podpisujú kuriózne, pre niekoho až provokatívne zbierky. Príkladom je aj 10 múzeí s tými najnezvyčajnejšími expozíciami, aké vo svete nájdeme.

Múzeum marihuany (Las Vegas, USA)

O poriadnu dávku kontroverzie sa postará každé nové múzeum, ktoré sa venuje tematike drog. Výnimkou nie je ani Múzeum marihuany, ktoré v roku 2018 otvorili v „Meste hriechu“. Na rozdiel od podobných múzeí v Amsterdame a v Barcelone, ktoré sa venujú aj dejinám konope a využitiu rastliny na lekárske a textilné účely, toto múzeum slúži skôr na oslavu marihuany.

Foto: independent.co.uk

Múzeum vagín (Londýn, Veľká Británia)

Okrem drog patria medzi najviac tabuizované múzeá tie, ktoré sa zaoberajú sexualitou. Medzi takými nechýba ani Múzeum vagín v Londýne. Ide vôbec o prvé múzeum tohto druhu, ktoré malo podľa riaditeľky a iniciátorky kontroverzného nápadu zaplniť medzeru na svetovej mape múzeí s genitáliami.

Foto: nytimes.com

Islandské falologické múzeum (Reykjavík, Island)

Po otvorení vyššie uvedenej inštitúcie bola mapa múzeí s genitáliami kompletná. Už v roku 1997 totiž v Reykjavíku sprístupnili Islandské falologické múzeum. To sa ale nevenuje iba mužským penisom. Súčasťou pestrej kolekcie s niekoľkými stovkami exponátov sú aj falusy vyše 90 živočíšnych druhov.

Foto: magsonthemove.com

Parazitologické múzeum Meguro (Tokio, Japonsko)

Na Zemi žijú tisícky mikroorganizmov, ktoré sa živia parazitovaním na ľuďoch či zvieratách. Väčšina je pre ľudské oko neviditeľná, no v netradičnom Parazitologickom múzeu Meguro ich možno vidieť vo zväčšenej podobe. Medzi exponátmi nechýbajú ani najznámejšie druhy v životnej veľkosti. Hneď pri vstupe vás privíta niekoľkometrová pásomnica.

Foto: tokyocheapo.com

Múzeum kanalizácie (Paríž, Francúzsko)

Jedno z najneobvyklejších parížskych múzeí nie je nič pre slabé žalúdky. Tamojšie Múzeum kanalizácie má totiž ďaleko od útulných kultúrnych priestorov. Zriadené bolo rovno v kanáli pod zemou, čo je dôvodom, pre ktorý to v múzeu riadne zapácha. Expozičná časť je ale dlhá iba 500 metrov, takže prehliadka sa dá zvládnuť napriek všadeprítomnému zápachu.

Foto: touristtube.com

Múzeum mučenia (Amsterdam, Holandsko)

Exponáty nástrojov na mučenie nájdeme bežne v hradoch, v zámkoch alebo v múzeách, ktoré sú zamerané na históriu. Amsterdamské Torture Museum to ale poňalo trochu inak. Zoznam exponátov dopĺňajú tie najkrutejšie nástroje ako gilotína, stolička s ostňami, drvič hlavy alebo drvič prstov, ktoré majú zároveň poukázať na stále platný trest smrti vo vybraných krajinách.

Foto: ciaotutti.fr

7 žien, ktoré patrili medzi najkrutejšie v dejinách

Múzeum záchodov (Naí Dillí, India)

Hneď niekoľko múzeí s rovnakým zameraním nájdeme aj v prípade expozícií, ktoré sa venujú toaletám, ich histórii a výrobným procesom. Múzeum záchodov v indickom Naí Dillí je však ukážkou toho, ako sa môže stať z obyčajného záchoda vrcholové umelecké dielo. V zbierke je množstvo farebných a vzorovaných modelov vyrobených prevažne z keramiky.

Foto: Anshika Varma

Múzeum škaredého umenia (Boston, USA)

Vo svete fungujú stovky múzeí a galérií, ktoré sa snažia ukázať návštevníkom tie najkrajšie diela. Jedno z bostonských múzeí na to ide presne naopak. Ako už napovedá samotný názov, Múzeum škaredého umenia prezentuje tie najškaredšie obrazy, aké sa podarilo zozbierať. V súčasnosti ich tam je okolo 500, no každý z nich musí byť originálny a extrémne škaredý.

Foto: bostonglobe.com

Múzeum vlasov (Avanos, Turecko)

Približne 16 000 prameňov vlasov na jednom mieste, to je možné vidieť iba v Turecku. Práve tam sa nachádza špeciálne Múzeum vlasov, ktoré zriadil istý miestny hrnčiar v malej jaskyni. Múzeum sa stále rozširuje, nakoľko návštevníci môžu doplniť expozíciu nalepením vlastných odstrihnutých pramienkov na stenu.

Foto: nytimes.com

Múzeum mobilov (Dobšiná, Slovensko)

Desiatku kurióznych múzeí môžeme ukončiť doma. Medzi tie najnezvyčajnejšie patrí určite Múzeum mobilov v Dobšinej. To prezentuje súkromnú zbierku s viac ako 1500 mobilnými telefónmi rôznych značiek z vybraných období, čím sa expozícia stáva jedinečnou nielen na Slovensku.

Foto: theculturetrip.com

Prečítajte si aj: 8 hotelov s kurióznym dizajnom budovy

Zdroj: www.nationalgeographic.com, www.insider.com, www.travelchannel.com

Tagy

Aj toto by sa vám mohlo páčiť

Zanechaj nám svoj komentár

X