10 kurióznych múzeí s najnezvyčajnejšími expozíciami

0
10 kurióznych múzeí s najnezvyčajnejšími expozíciami
pixabay.com

Múzejné expozície sa dajú vytvoriť z čohokoľvek. V niektorých prípadoch to dopadne rozporuplnými reakciami, pod čo sa podpisujú kuriózne, pre niekoho až provokatívne zbierky. Príkladom je aj 10 múzeí s tými najnezvyčajnejšími expozíciami, aké vo svete nájdeme.

Múzeum marihuany (Las Vegas, USA)

O poriadnu dávku kontroverzie sa postará každé nové múzeum, ktoré sa venuje tematike drog. Výnimkou nie je ani Múzeum marihuany, ktoré v roku 2018 otvorili v „Meste hriechu“. Na rozdiel od podobných múzeí v Amsterdame a v Barcelone, ktoré sa venujú aj dejinám konope a využitiu rastliny na lekárske a textilné účely, toto múzeum slúži skôr na oslavu marihuany.

Múzeum vagín (Londýn, Veľká Británia)

Okrem drog patria medzi najviac tabuizované múzeá tie, ktoré sa zaoberajú sexualitou. Medzi takými nechýba ani Múzeum vagín v Londýne. Ide vôbec o prvé múzeum tohto druhu, ktoré malo podľa riaditeľky a iniciátorky kontroverzného nápadu zaplniť medzeru na svetovej mape múzeí s genitáliami.

Islandské falologické múzeum (Reykjavík, Island)

Po otvorení vyššie uvedenej inštitúcie bola mapa múzeí s genitáliami kompletná. Už v roku 1997 totiž v Reykjavíku sprístupnili Islandské falologické múzeum. To sa ale nevenuje iba mužským penisom. Súčasťou pestrej kolekcie s niekoľkými stovkami exponátov sú aj falusy vyše 90 živočíšnych druhov.

Parazitologické múzeum Meguro (Tokio, Japonsko)

Na Zemi žijú tisícky mikroorganizmov, ktoré sa živia parazitovaním na ľuďoch či zvieratách. Väčšina je pre ľudské oko neviditeľná, no v netradičnom Parazitologickom múzeu Meguro ich možno vidieť vo zväčšenej podobe. Medzi exponátmi nechýbajú ani najznámejšie druhy v životnej veľkosti. Hneď pri vstupe vás privíta niekoľkometrová pásomnica.

Múzeum kanalizácie (Paríž, Francúzsko)

Jedno z najneobvyklejších parížskych múzeí nie je nič pre slabé žalúdky. Tamojšie Múzeum kanalizácie má totiž ďaleko od útulných kultúrnych priestorov. Zriadené bolo rovno v kanáli pod zemou, čo je dôvodom, pre ktorý to v múzeu riadne zapácha. Expozičná časť je ale dlhá iba 500 metrov, takže prehliadka sa dá zvládnuť napriek všadeprítomnému zápachu.

Múzeum mučenia (Amsterdam, Holandsko)

Exponáty nástrojov na mučenie nájdeme bežne v hradoch, v zámkoch alebo v múzeách, ktoré sú zamerané na históriu. Amsterdamské Torture Museum to ale poňalo trochu inak. Zoznam exponátov dopĺňajú tie najkrutejšie nástroje ako gilotína, stolička s ostňami, drvič hlavy alebo drvič prstov, ktoré majú zároveň poukázať na stále platný trest smrti vo vybraných krajinách.

7 žien, ktoré patrili medzi najkrutejšie v dejinách

Múzeum záchodov (Naí Dillí, India)

Hneď niekoľko múzeí s rovnakým zameraním nájdeme aj v prípade expozícií, ktoré sa venujú toaletám, ich histórii a výrobným procesom. Múzeum záchodov v indickom Naí Dillí je však ukážkou toho, ako sa môže stať z obyčajného záchoda vrcholové umelecké dielo. V zbierke je množstvo farebných a vzorovaných modelov vyrobených prevažne z keramiky.

Múzeum škaredého umenia (Boston, USA)

Vo svete fungujú stovky múzeí a galérií, ktoré sa snažia ukázať návštevníkom tie najkrajšie diela. Jedno z bostonských múzeí na to ide presne naopak. Ako už napovedá samotný názov, Múzeum škaredého umenia prezentuje tie najškaredšie obrazy, aké sa podarilo zozbierať. V súčasnosti ich tam je okolo 500, no každý z nich musí byť originálny a extrémne škaredý.

Múzeum vlasov (Avanos, Turecko)

Približne 16 000 prameňov vlasov na jednom mieste, to je možné vidieť iba v Turecku. Práve tam sa nachádza špeciálne Múzeum vlasov, ktoré zriadil istý miestny hrnčiar v malej jaskyni. Múzeum sa stále rozširuje, nakoľko návštevníci môžu doplniť expozíciu nalepením vlastných odstrihnutých pramienkov na stenu.

Múzeum mobilov (Dobšiná, Slovensko)

Desiatku kurióznych múzeí môžeme ukončiť doma. Medzi tie najnezvyčajnejšie patrí určite Múzeum mobilov v Dobšinej. To prezentuje súkromnú zbierku s viac ako 1500 mobilnými telefónmi rôznych značiek z vybraných období, čím sa expozícia stáva jedinečnou nielen na Slovensku.

Prečítajte si aj: 8 hotelov s kurióznym dizajnom budovy

Foto na titulke: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie