10 potravín s priaznivým vplyvom na pleť

0
10 potravín s priaznivým vplyvom na pleť

Vedecké štúdie opakovane potvrdzujú vplyv potravín na zdravie pokožky. Aj keď autori týchto výskumov sa nie vždy zhodujú, vo väčšine prípadov sa zoznam potravín, ktoré sa môžu pochváliť najpriaznivejším vplyvom na zdravie a krásu pleti, nemení.

Dermatologičky aj expertky na nutričnú výživu sa zmieňujú o niekoľkých možnostiach, ako dostať do jedálnička potraviny schopné prispievať ku krajšej a zdravšej pleti. Zároveň však prízvukujú potrebu zohľadniť tvorbu takéhoto zoznamu na základe individuálnych nárokov. Jednotlivé potraviny totiž môžu mať na každého iný vplyv. Konzumácia uvedenej desiatky však nič nepokazí, práve naopak.

Foto: www.pixabay.com

1. Rastlinné oleje

Nie náhodou sa vybrané druhy rastlinných olejov pridávajú aj do niektorých kozmetických  produktov. Najmä za studena lisované sezamové, ľanové alebo ricínové oleje obsahujú látky prospešné nielen pleti, ale tiež vlasom či nechtom. S ich konzumáciou ale opatrne. Niektoré druhy olejov patria medzi najväčšie kalorické bomby.  

2. Červená paprika

V prípade červenej papriky sa kalórií báť nemusíme. Navyše, jej konzumáciou dodáme telu karotenoidy, ktoré priaznivo pôsobia na omladenie pokožky. Tá má potom lepšiu pružnosť, ktorá prispieva k predchádzaniu vzniku vrások. Paprika je zároveň zdrojom vitamínov, ktoré sú pre zdravie pokožky takisto kľúčové.

3. Listová zelenina

Medzi zeleninou je viacero potravín schopných zlepšovať stav pleti. Patrí k nim aj listová zelenina, ktorej konzumácia za účelom starostlivosti o pleť sa dá skĺbiť s redukčnou diétou. Takto sa zvnútra prečistí pokožka aj tráviaci systém zároveň. Plusom je, že jesť sa môže aj v tepelne upravenom stave, pri ktorom si zachováva nemalú časť vitamínov. 

4. Horká čokoláda

Cukrovinky sú dobre známym nepriateľom zdravej pleti. Milovníčky sladkostí si ale bez obáv môžu dopriať horkú čokoládu. V tomto prípade by malo ísť o kvalitný produkt s čo najvyšším obsahom kakaa. S týmto receptom prišli už Indiáni, ktorí poznali priaznivé účinky kakaa pred niekoľkými storočiami.

5. Zelený čaj

Horká čokoláda je vraj účinná aj v tekutom stave. V porovnaní so zeleným čajom však stále zaostáva. Čajové lístky sú totiž skvelým antioxidantom, ktorý čistí a regeneruje celú pokožku. Blahodarne pôsobí aj na uvoľnenie nervového napätia, ktoré má takisto nepriaznivý dopad na svieži a mladistvý vzhľad pleti.

6. Červené víno

Z nápojov má priaznivý vplyv na pleť aj červené víno. V tomto prípade je obzvlášť dôležitá striedma konzumácia, inak by priniesla skôr negatívny efekt. Pohár kvalitného červeného raz za čas dodá telu flavonoidy, medzi ktorými nechýba resveratrol. Ten je známy schopnosťou ničiť toxíny, ktoré urýchľujú starnutie buniek v koži.

7. Granátové jablko

Bohatým zdrojom flavonoidov pomáhajúcich pribrzdiť starnutie pokožky sú takisto granátové jablká. Tie vyvolávajú v organizme skvelú regeneračnú schopnosť, čím sa ich priaznivý vplyv zďaleka nekončí. Známe sú aj vysokým obsahom vitamínov a najmä jedinečnou chuťou, pre ktoré s ich konzumáciou nie je žiadny problém.

8. Lesné plody

Kombinácia vysokého obsahu nutričných látok s lahodnou chuťou, ktorá vedie ku krajšej a zdravšej pleti, hrá prím aj pri lesných plodoch. Jahody, maliny, černice alebo čučoriedky, každé z týchto ovocí je skvelým doplnkom výživy s množstvom vlákniny a antioxidantov.Foto: www.pixabay.com

9. Losos

Aj kvalitná ryba môže mať priaznivý vplyv na zdravie pleti. Týka sa to najmä lososa, ktorý obsahuje množstvo omega-3 mastných kyselín. Tie sa starajú o podporu protizápalových procesov v tele, čo môže viesť k riešeniu problémov s akné či inými kožnými problémami.

10. Semienka

Nielen omega-3 mastné kyseliny, ale celú radu minerálov a iných nutričných látok ukrývajú obyčajné tekvicové, ľanové alebo slnečnicové semienka. Čo je najlepšie, pridávať sa môžu do akéhokoľvek jedla, čo ponúka možnosť konzumovať ich na pravidelnej dennej báze.

Konzumácia uvedených potravín nie je zárukou zdravej a peknej pleti. V hre je mnoho iných faktorov, najmä kompletný jedálny lístok a vnútorná pohoda. Ich pravidelná konzumácia ale výrazne prispieva k prevencii a udržiavaniu zdravého stavu pokožky.

Prečítajte si aj: 6 mýtov o zdravej strave

Foto na titulke: www.pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu