Čím trpí pleť pod rúškom?

0
Čím trpí pleť pod rúškom?
Foto: unsplash.com, Kalos Skincare

Za posledné mesiace sa neodmysliteľnou súčasťou nášho života stalo rúško. Musíme ho nosiť v interiéri, no po novom už aj v exteriéri. Niet divu, že je naša pokožka namáhaná, podráždená a vysušená. Ochranná pomôcka zvaná rúško jej totiž dá poriadne zabrať. Ako sa teda starať o pleť v čase, keď ju „zdobí“ rúško?

Dôraz na rúško

Pleť pod rúškom nedýcha, ľahko sa zaparí a výsledkom sú začervenané miesta, či vyrážky. Každý človek má iný typ pokožky a podľa toho sa správa aj pokožka pod rúškom. Spolu s vyrážkami sa môže u ľudí s citlivou pokožkou vyskytnúť na tvári nielen akné, ale aj nepríjemné svrbenie, či iné kožné problémy. Počas nosenia rúška treba dbať jednak na starostlivosť o pokožku, ale aj čistotu samotného rúška.

Práve na ňom sa počas dňa usádza množstvo nečistôt, zvyšky make-upu, či rôzne baktérie. Podľa odborníkov by sme rúško mali meniť každé 2-3 hodiny, inak stráca svoju ochrannú funkciu. Ak sa chcete zbaviť problémov s pokožkou, meňte rúško za čisté aj častejšie. Pozor si dávajte aj na prací prostriedok, v ktorom rúška periete. Je možné, že práve prací prostriedok je dôvodom, že vás pokožka svrbí, je začervenaná, či podráždená. Dôraz klaďte aj na materiál, z ktorého je rúško vyrobené. Ideálnym materiálom je bavlna, ktorá je dostatočne priedušná. Naopak vyhnúť by ste sa mali rôznym syntetickým materiálom.

foto: unsplash.com

Dokonalé odlíčenie

Rúško je živnou pôdou pre baktérie a keďže pokožka pod ním nemá dostatočný prísun vzduchu, za chvíľu sa môže podráždiť. Pleť je preto dôležité pred spaním dôkladne odlíčiť, aj keď na nej nemáte žiaden make-up. Počas dňa sa totiž na nej hromadia baktérie a odumreté bunky. Začnite použitím micelárnej vody, ktorá z tváre šetrne odstráni zvyšky make-upu.

Po vyčistení pleti je dôležitá aj hĺbková hydratácia, keďže sa pokožka pod rúškom vysušuje. Použiť môžete hydratačné sérum a nakoniec hydratačný krém. Zabudnite na krémy s hutnou konzistenciou, pretože práve tie zanášanú póry. Ideálne sú krémy s obsahom kyseliny hyaurónovej, ktoré hydratujú aj hlbšie štruktúry kože. Z času na čas si doprajte aj luxus v podobe masky na tvár, či peelingu.

Výber make-upu

Ak sa počas dňa nezaobídete bez make-upu, voľte taký, ktorý pleť nezaťaží. Make-up by mal mať ľahkú konzistenciu a nemal by zanášať póry, keďže pleť je pod rúškom náchylnejšia na zápal. V prípade, že máte na tvári nepekné vyrážky, alebo začervenané svrbivé miesta, skúste make-up na niekoľko dní úplne vylúčiť. Len tak zistíte, či kožné problémy nemá na svedomí práve nesprávny výber make-upu.

foto: unsplash.com

Zamerané na pery                          

Rúško nevysúša len našu pokožku, ale aj pery. Tie si taktiež vyžadujú zvýšenú starostlivosť a predovšetkým hydratáciu. Rúž preto nahraďte balzamom s obsahom vitamínu E a panthenolom. Balzamy na pery ochránia pokožku pier pred vysušením a bolestivým popraskaním. Pri extrémnej suchej pokožke pier môžete siahnuť aj po vazelíne, ktorá už za pár sekúnd dodá perám úľavu.

žiadne príspevky na zobrazenie