10 tajomstiev, ktoré vám letušky nikdy neprezradia

0
10 tajomstiev, ktoré vám letušky nikdy neprezradia
pexels.com

Veľa z času, ktorý strávite v lietadle, sa deje v zákulisí. Existuje celý svet protokolov, pravidiel, tajomstiev a kódov, o ktorých ani tí najskúsenejší cestovatelia často nič nevedia. Čím viac budete vedieť o leteckej doprave, tým bezpečnejšie sa budete cítiť.

10. Tieto núdzové kyslíkové masky dodávajú zásoby, ktoré trvajú iba 15 minút

Všetci sme už počuli varovania, ktoré predchádzajú každému letu, aby ste si najskôr obliekli masku a potom pomohli dieťaťu. Nikto vám však nepovie, že prúdenie kyslíka bude trvať iba 12 až 15 minút. Predtým, ako začnete panikáriť, vedzte, že väčšina pilotov v priebehu tohto času dopraví lietadlo do nižšej nadmorskej výšky. Najväčšie riziko je však v prvých 30 sekundách: Tak dlho musíte mať na sebe masku, aby ste nestratíli vedomie.

9. Ak niekto zomrie počas letu, musí zostať na svojom mieste

Keďže niektoré lety počas pandémie fungujú so zníženou kapacitou, v tejto núdzovej udalosti môže byť k dispozícii sedadlo navyše. Pokiaľ však cestujúci zomrie, keď je lietadlo vo vzduchu, štandardom je, že letušky pripútajú túto osobu na svoje miesto až do pristátia za predpokladu, že podľa BBC nie je k dispozícii žiadne prázdne sedadlo.

8. Zvončeky, ktoré znejú počas letu, sú tajným kódom

Letušky používajú zvonenie na to, aby si navzájom signalizovali množstvo vecí, od nízkych zásob občerstvenia po zvýšenie turbulencií. Zvonkohry majú niekedy väčší význam a upozorňujú letušky na núdzovú situáciu alebo zmenu trasy letu.

pixabay.com

7. Headsety a slúchadlá nie sú nové

V leteckom priemysle je tajomstvom, že náhlavné súpravy a slúchadlá do uší sa recyklujú po každom lete – dokonca aj tie, ktoré sa dodávajú v plastových vreckách, ktoré musíte otvoriť. Letecké spoločnosti ich jednoducho zozbierajú, vyčistia a dajú každý pár opäť do obehu.

Prečítajte si: 10 vecí, za ktoré vás môžu vyhodiť z lietadla

6. Letušky nenávidia nalievanie diétnej coly

Žiadny iný nápoj nesýti toľko ako táto cola light. Diétna cola potrebuje viac času na to, aby sa bubliny usadili. Trvá to tak dlho, že počas doby, keď sa nalieva jedna diétna kola, môže letuška nalievať ďalšie tri nápoje.

5. Na požiadanie vám dajú celú plechovku

Pri rutinnom nalievaní nápoja vám letuška naplní iba polovicu až tri štvrtiny plastového pohára, ale neexistuje pravidlo, že nemôžete mať viac. Ak požiadate o celú plechovku, deväť z desiatich letušik vám vyhovie, uvádza HuffPost.

4. Váš palubný lístok obsahuje veľa tajných, neuveriteľne osobných informácií

Čítanie kódov na palubnom lístku je komplikovanejšie. Najzaujímavejšou a najtajnejšou časťou vášho lístka je šesťmiestny alfanumerický segment kódovaného textu s názvom PNR alebo Passenger Name Reference. Obsahuje vaše časté číslo letu a budúce cestovné plány. Niekto by mohol tieto informácie použiť na prístup k vášmu účtu, dokonca aj na zmenu kódu PIN, aby sa zabránilo vášmu budúcemu prístupu, uvádza CNN.

3. Číslo letu má tiež kódované informácie

Niektoré údaje z palubného lístku sú zrejmé, napríklad prvé dve písmena kódu letu znamenajú kód leteckej spoločnosti, u ktorej ste si rezervovali letenku. Napríklad AA pre American Airlines alebo NK pre Spirit Airlines. Posledná číslica kódu letu signalizuje smer letu, pričom nepárne lety smerujú na juh a západ a párne lety smerujú na sever a východ, uvádza Gizmodo.

Prečítajte si: Ako vyraziť na dovolenku a nestratiť sa v spleti leteniek a formulárov?

2. Lietadlo nie je najrizikovejšou časťou vašej cesty v ére COVID

Pri konštantnej cirkulácii cez dva HEPA filtre je vzduch vo vnútri lietadla čistejší, ako by ste mohli očakávať. Každé dve až tri minúty sa osviežuje vonkajším vzduchom. Z tohto dôvodu lietadlá nie sú zodpovedné za mnohé rozšírené infekcie.

1. Lietadlá sú teraz čistejšie, ako si myslíte

Pred ochorením COVID boli stoly podnosov v lietadle vyčistené iba raz za mesiac a boli povestné choroboplodnými zárodkami. Teraz prichádzajú upratovacie čaty, aby postriekali každé sedadlo, stenu a prieduch dezinfekčným prostriedkom, uvádza New York Times. Tiež utierajú podnosy, operadlá sedadiel a lakťové opierky. Ako často, to závisí od leteckej spoločnosti. Niektorí operátori, ako napríklad Delta, sa zaviazali, že ich po každom lete zničia.

Zdroj: bestlifeonline.com, pexels.com

žiadne príspevky na zobrazenie