Ako vyraziť na dovolenku na vlastnú päsť a nestratiť sa v spleti leteniek a formulárov?

0
Ako vyraziť na dovolenku na vlastnú päsť a nestratiť sa v spleti leteniek a formulárov?
pixabay.com

Chcete ísť na dovolenku na vlastnú päsť a vybrať si destináciu, po ktorej už dlhšie túžite? Vždy to bolo pomerne jednoduché, len tento rok nám to trochu skomplikoval covid.

Priznám sa, aj ja som mala zo začiatku obavy, ako na to. Letecky som cestovala naposledy pred 6 rokmi a to bola rodinná dovolenka s vtedy ešte len tromi deťmi. Všetko vtedy zabezpečila cestovná kancelária a odlet bol z Bratislavy. Kedysi som cestovala častejšie, ale príchodom detí sa to, prirodzene, zmenilo.

Teraz som sa ocitla v situácii ako by som bola úplným nováčikom. Ale mala som možnosť niekam ísť na 5 dní bez detí, a tomu sa nedalo odolať, však?

Spôsob cestovania zmenil koronavírus, a veľa informácií, ktoré som hľadala, som nenašla, tak preto som sa rozhodla napísať tento článok. Počas vypĺňania formulárov som mala neustále čudný pocit, že mi niečo chýba:).

Prvý krok – kúpa letenky

Je dobré riešiť to aspoň tri mesiace pred cestou, lebo ceny sa stále menia. Stačilo, že som pár dní váhala a suma sa zvyšovala. Mojou vysnenou destináciou bolo Španielsko, chcela som navštíviť nejaké krásne mesto pri mori. V Barcelone, Santanderi a Malage som už bola, a tak som zvolila Valenciu, ako tretie najväčšie mesto. A keďže vo dvojici sa cestuje lepšie, zavolala som kamoška Kike, či by nešla. Ako správna akčná žena si to doma rýchlo zariadila a súhlasila.

 

pixabay.com

Ešte v máji som nám zabezpečila letenky cez Pelikán. S rezerváciou leteniek nebol žiaden problém, proces je intuitívny. Akurát ma prekvapilo, že letenka do Valencie síce nebola drahá vychádzala okolo 50 eur, ale batožina áno. Letecká spoločnosť Ryanair na tom evidentne chcela zarobiť. Príručná batožina mala mať rozmery len 20x25x40 cm, čo bolo málo aj pre väčšiu kabelku. Ak chcete väčšiu príručnú batožinu, priplatíte si 20 eur tam a 20 eur na cestu späť. Ak chcete mať 10-kilovú batožinu do lietadla, zaplatíte až 70 eur. My sme mali práve tento variant.

Čo je letenka a ako spraviť check in skôr?

Do mailu vám príde potvrdenie a v prílohe rozpis letu. Na dokumente je však upozornenie, že toto nie je letenka a ani palubný lístok. Ok, tak čo je potom letenka? V e-maili písali, že je treba urobiť online check in na stránke Ryanair. Keď som sa tam prihlásila na základe prihlasovacích údajov, ktoré mi poslal Pelikán, check in sa mi nedal spraviť, bolo tam upozornenie, že bude k dispozícii až deň pred odletom. No výborne.

Všetko som teda vyplňovala a tlačila deň pred odletom. Napadlo mi, ako budem robiť povinný check in na ceste naspäť, keď sa to nedá? Kde to vytlačím? Potom som si všimla možnosť rezervovania sedadla. Keď si rezervujete sedadlo, a samozrejme, si ho musíte aj zaplatiť, tak sa vám dá spraviť check in skôr ako 24 hodín pred odletom. A tak som to tak spravila. Najlacnejšie miesta stáli 8 eur, zabookovala som ich, zaplatila a mohla som si to aj vytlačiť, aby to bolo nachystané na cestu naspäť.

Ako som našla ubytovanie

Ešte v máji, hneď po kúpe letenky som zarezervovala ubytovanie cez booking.com, kde boli aj referencie, aj užitočné informácie o polohe ubytovania. Vyhral to hotel Namaste Rooms so skvelou polohou v centre, kde nás vyšla izba pre dve osoby na cca 25 eur na noc, čo boli skvelé. Zabezpečili sme si 4 noci.

Covid formuláre

Potom prišlo vypĺňanie formulárov. Prvý bol „na letisko„. Najlepšie bolo, že sa tam pýtali, že kto je vodič, jeho mail a poznávaciu značku auta, a nebola šanca to obísť. Nevedela som, čo napísať, keďže na letisko do Viedne sme cestovali Slovak Lines. Tak som namiesto mena vodiča napísala názov spoločnosti a ako ŠPZ som zvolila náhodné čísla.

V dokumente sa tiež písalo, že si ho máme vytlačiť. Nikde však nebola táto možnosť a keď som dokument odoslala, nič sa nedialo. Takže som ho znovu vyplnila a chcela som vytlačiť aktuálnu stranu priamo z obrazovky. Načítavala sa mi len prvá strana. Tak som dala printscreen obrazovky a hodila do skicára, z ktorého som to potom vytlačila.

Zaujîmalo má tiež, či mi stačí potvrdenie o očkovaní, alebo potrebujem aj negatívny test. V podmienkach Ryanair sa odvolali na destináciu. Čiže Španielsko. Tam písali, že buď budem mať potvrdenie o očkovaní alebo test alebo potvrdenie o prekonanom covide. Overila som si to ešte u kamaráta zo Španielska a ten mi to potvrdil.

Cez Ryanair som sa dostala aj na španielsku stránku pre tzv. individual FCS form, najnovšie to upravujú podmienky na tomto webe. Preklikala som sa na ich web a vyplnila formulár. Dostala som potom na mail QR kód a prelink na ďalší formulár. Bol to asi trojstranový dokument o všetkom možnom. O tom, kde budem bývať, aká je adresa a aké číslo budem mať moje sedadlo v lietadle. To som sa však mala dozvedieť až po online check-ine. Takže s vypĺňaním som musela počkať na deň pred odletom. Ešteže máme doma tlačiareň.

Všetky linky na oficiálne stránky s podmienkami vstupu do jednotlivých krajín nájdete tu.

Na letisku vo Schwechate

Pred letiskom nás vysadil autobus, tak sme pokračovali rovno do budovy. Najprv nás zmiatlo, že sme na tabuli pred nami nevedeli nájsť náš odlet, ale potom nás trklo, že veď asi pozeráme prílety – arrivals. Už som zabudla, kde sú vlastne odlety, na budove je totiž napísané len prílety. Stačí však ísť v tej istej budove nahor, kde sú terminály. Potom sme našli aj tabuľu s našim letom, kde sme sa dozvedeli aj náš terminál č.1 a okienka, kam sme sa mali postaviť pre Ryanair.

Postavili sme sa do radu a čakali sme na vybavenie. Stačilo ukázať boarding pass a občiansky. Váha mojej batožiny našťastie nepresiahla 10 kg. Kristínina bola tiež v pohode.

Potom sme už išli ku odletovým bránam. Číslo gate si pozriete tiež na tabuli.

Problém

Keď sme však prišli pred turnikety, všimli sme si, že všetci prikladajú mobil, aby ich to pustilo ďalej. Obe sme priložili očkovací preukaz v domnení, že práve tento dokument je potrebný. Ak to nešlo, prišiel k nám pracovník letiska, bol nervózny a keď som sa ho pýtala, aký dokument potrebujeme, ani nevedel poriadne hovoriť po anglicky a rovno nás poslal dole k terminálu, že Ryanair nám dá nejaký lístok.

Mysleli sme si, že nám dajú nejakú náhradu alebo čo, nechápali sme, v čom je problém. Vrátili sme sa k pani, čo nám brala batožinu a vysvetlili sme, čo je problém. Ona že veď nič nepotrebujeme, iba palubný lístok, čo sme jej teda ukázali, že máme.

Keď sme sa vrátili k turniketom, vytiahli sme boarding pass a v pohode sme prešli. Nechápali sme jednanie toho chlapíka, lebo veď stačilo povedať, že treba priložiť boarding pass a nie že nás bez akejkoľvek komunikácie poslal hneď preč. Potom už nasledovala osobná kontrola a kontrola príručnej batožiny. Ja som sa musela aj vyzuť, lebo som mala topánky s platformou.

lietadlo
pixabay.com

Po prílete nám kontrolovali ešte formulár, ktorý som vypĺňala na španielskej stránke. Tak som bola rada, že máme všetko a šťastne sme sa preštrikovali hromadou vybavovačiek.

Niekedy neviete, čo všetko sa od vás žiada, a aj keď máte všetky potrebné dokumenty, môžete natrafiť na blbca, ktorý nie je ochotný vám niečo vysvetliť.

A ako nám bolo v Španielsku? To sa dočítate v pokračovaní:)

Zhrnutie – čo všetko potrebujete?

  • pas alebo občiansky preukaz
  • palubný lístok – boarding pass
  • formulár na letisko (nikto to od nás nechcel, ale pre istotu)
  • očkovací preukaz (green pass) alebo PCR/AG test
  • vstupný formulár krajiny, kam idete (link vyššie)
  • cestou naspäť sa registrovať na ehranica.sk

Foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie