10 tipov ako nepokaziť prezentáciu

0
10 tipov ako nepokaziť prezentáciu
Foto: pixabay.com

Či už ste zamestnancom alebo rozbiehate vlastný biznis, skôr či neskôr sa ocitnete v situácii, kedy potrebujete prezentovať svoju prácu. Dokonca už na školách sa môžete stretnúť s tým, že budete potrebovať prezentačné schopnosti na predstavenie nejakého vlastného projektu.

Na vysokej škole je takýmto dôležitým medzníkom najmä obhajoba diplomovej práce. Ak ste stáli pred komisiou, určite si spomínate na ten pocit – nervozita, chvenie v žalúdku, stres… Ak ste takéto pocity nemali, tak vám asi väčšina ľudí závidí. Ako sa tomuto aspoň zčasti vyhnúť? Pozrime sa teda na to…

Ako sa na prezentáciu pripraviť a na čo nezabudnúť?

1. dostatočná príprava – ak budete mať dobre vypracovanú tému a pripravíte si do rezervy veľa materiálu, a budete mať osnovu, ktorej sa budete držať, máte pevný bod, o ktorý sa dá oprieť, pomôže vám to v sebaistote. Aj keď by ste stratili niť, vždy sa môžete chytiť ďalšieho bodu a pokračovať.

2. skúška na nečisto – pred prezentáciou si vyskúšajte povedať celú prednášku akokeby ste stáli pred publikom. Uvidíte, koľko času vám to zaberie a nestane sa vám, že dvojhodinovú prezentáciu poviete za hodinu a pol, a potom nebudete vedieť, čo s voľným časom, alebo naopak, pripravíte si 50 strán a po 2 hodinách odprezentujete iba 30.

3. nepodceňujte výzor – ak prídete horšie oblečený ano vaše publikum, veľmi ich neohúrite. Taktiež nejaká základná upráva zovňajšku by nemala chýbať – vyžehlené a čisté oblečenie, umyté vlasy…

4. časová rezerva – na prezentáciu nikdy nechoďte na poslednú chvíľu, a už vôbec nie neskoro. Vždy sa dostavte s predstihom, aby ste si skontrolovali technické zariadenie a vybavenie miestnosti – počítač, mikrofón, premietačku. Vždy sa na poslednú chvíľu môže objaviť nejaký zádrheľ. Ja si vždy ako záložný plán beriem nielen USB kľúč, ale aj na papieri vytlačené hárky formátu A3. Pripravte si aj pohár vody, aby ste sa mohli občas napiť.

5. nenudiť na začiatok – skúste si získať publikum nejakým vtipom alebo otázkou, ktorá vyvolá ich zvedavosť. Môžete začať aj nejakým reálnym príbehom alebo nejakou známou osobnosťou. Ak prednášam o stylingu, niekedy začínam s tým, prečo je dôležité dobre vyzerať – a uvediem príklad, že aj politici ako Kennedy alebo Macron dokázali nejaké to percento vo voľbách získať svojím šarmom a aj správnym oblečením.

6. prezentácia musí byť dobre viditeľná a názorná, text veľkým písmom čiernym na bielom, obrázky radšej väčšie a po jednom – dvoch na ploche, ako viacero nasekaných na jednom slajde.

Prečítajte si aj: Ako na selfbranding? Tipy pre malé podnikateľky.

inovacie, prezentacia, biznis, workshop
Foto: pixabay.com

7. očný kontakt – snažte sa udržiavať očný kontakt. Nájdite si niekoho známeho alebo sympatického, kto vás sleduje s pozitívnymi očakávaniami, a pri prezentácii sa na neho pozerajte. Keď budete pozerať iba do stropu alebo iba na slajdy, ktoré sa premietajú na stenu, a otočíte sa publiku chrbtom, stratíte s ním potrebnú interakciu.

8. nečítať z papiera – ak budete celú dobu monotónne čítať a pozerať do papiera, určite vás po 10 minútach už nikto nebude počúvať. Samozrejme, niektoré údaje je dobré mať vopred prichystané na papieri, keď sa napríklad potrebujete oprieť o presné čísla, a tak sa bez občasného pozerania sa do ťaháku asi nezaobídete. Taktiež – niektoré veci môžete mať napísané priamo v prezentácii, ľudia si lepšie zapamätajú vizuálne veci, a vy aspoň nemusíte myslieť na všetko. A zbytočné je taktiež čítať siahodlhé texty z prezentácie, ktoré si môžu prečítať aj sami, a to oveľa skôr, ako ich vy prečítate nahlas.

9. kontrola publika – občas sa skúste pozrieť aj na ostatných, ako reagujú, či nestratili niť, či sa nehrajú s mobilom, alebo či nezaspávajú. Vtedy je dobré na chvíľu reč prerušiť a opýtať sa, či sa nepotrebujú na nejakej veci zastaviť a prekonzultovať ju, alebo či sa nechcú niečo opýtať. Majte v zálohe pripravený nejaký príbeh, skúsenosť z praxe alebo pikošku, ktorú budú zvedavo počúvať, a vytiahnite ju, keď budete vidieť, že strácajú pozornosť.

10. nepôsobte defenzívne – pri prezentácii radšej stojte, budete tak pôsobiť istejšie. Pri otázkach sa nezaseknite, ak neviete odpoveď, priamo povedzte, že momentálne sa touto problematikou nezaoberáte, ale ak dotyčný nechá kontakt, pozriete si to a pošlete mu odpoveď emailom. Nemusíte pôsobiť tak, že viete všetko, ale ani zbytočne defenzívne. Ak niekto vyrušuje, pokojne ho napomeňte alebo ho vyzvite, že ak má otázku, nech sa opýta. A neospravedlňujte sa za niečo, za čo nemôžete.

Niekde som čítala, že ak prezentujúci urobí drobnú chybu počas prezentácie, je publikom vnímaný oveľa lepšie ako ten, ktorý žiadnu chybu nespravil. Lebo im je sympatickejší ako človek, ktorý je ako oni – z mäsa a kostí, a nie neomylný a chladnokrvný stroj. A posledný tip na záver – nenútený úsmev vždy zaberie:)

žiadne príspevky na zobrazenie