Natália Varga: „Nebojte sa riskovať“

0
Natália Varga: „Nebojte sa riskovať“
Foto: eatgreen.sk

Natália Varga študovala v Bruseli manažment, ale vrátila sa na Slovensko do rodnej Hnúšte, a už vtedy vedela, že chce byť podnikateľkou. Spolu s manželom založila originálny obchod, kde ponúka ekologické a rozložiteľné produkty – poháriky a misky.

Čo ste pôvodne študovali a kam sa uberali vaše kroky po škole?

Po gymnáziu som si nejak intuitívne vybrala štúdium manažmentu. Bakalára som doštudovala na Fakulte manažmentu UK v Bratislave, ale moje túlavé topánky ma zaviedli do Bruselu, kde som ukončila magisterské štúdium tiež v odbore manažment. Počas celého môjho vysokoškolského štúdia som sa utvrdila v tom, že podnikať a byť tou manažérkou/podnikateľkou je to, čo naozaj chcem. Samozrejme som si myslela, že najprv sa zamestnám v nejakej veľkej korporácii, naberiem skúsenosti, a tak možno začnem svoje podnikanie. Nuž, tomu zabránil náš starší synček, ktorý “zmaril” moje a manželove plány odísť za prácou do Švajčiarska a rozhodli sme sa usadiť v mojom rodnom meste Hnúšťa, a rozbehnúť niečo spolu. Začali sme naozaj v malom a otvorili sme si butik s detským oblečením a potrebami, čo bolo pre mňa ako budúcu mamičku veľmi aktuálne. Takže som sa starala o náš malý obchodík, až kým sa drobček Miško nenarodil a toho času bolo potom menej. Zároveň môj manžel Erik vážne ochorel a museli sme zatvoriť. No ďalšia príležitosť prišla o cca rok neskôr, kedy sme sa rozhodli ešte s jedným kamarátom otvoriť pizzeriu s donáškou, a o rok na to kaviareň s rýchlym občerstvením. Vtedy som naozaj pochopila, čo prináša podnikanie, koľko prekážok a výziev to prináša, kopu vybavovačiek a chodenia po úradoch. Ale aj to patrí k tomu. Výsledok tvrdej práce nám dodával energiu a motiváciu pre ďalšie fungovanie firmy. Až sme sa nakoniec rozhodli plne venovať len projektu EatGreen.

Ako vznikol nápad založiť e-shop EAT GREEN?

Okrem toho, že nás oboch s manželom bavilo podnikanie a naozaj si rozumieme aj ako biznis partneri, mali sme potrebu pracovať s niečím, čo nás uživí, a zároveň bude nápomocné ľuďom a prírode. Keďže sme sa už aj pred tým zaujímali o ekológiu a problematiku plastov, tak sme začali hľadať nejaké riešenia. A boli sme ohromení, koľko prírodných alternatív na trhu bolo pred vyše dvoma rokmi, keď nám tento nápad skrsol v hlavách. Niektoré produkty sme našli napríklad na kickstarter.com, kde sme podporili projekt LEAF – taniere vyrobené z listov, no a aj vďaka tomu sme výhradní dovozca týchto unikátnych produktov. A tak sme začali modelovať myšlienku EatGreen, ktorý má za cieľ ukázať širokej verejnosti plnohodnotné náhrady za (nie len) jednorázové plasty ale celkovo potrebu zníženia tvorby odpadu.

Čo všetko máte vo vašom obchode na starosti?

Keďže momentálne som primárne mama, tak sa ma môj skvelý parťák snaží odbremeniť činnosťami ako je balenie objednávok a podobné kvázi manuálne práce. Avšak, keď je odcestovaný, tak mama či nemama balím aj balíky, niekedy aj s našimi chlapcami (rozumej nosím v jednej ruke krabice a na boku zakvačené dieťa), takže o zábavu je postarané. Ale prácu si prerozdeľujeme spoločne, a starám sa aj o fakturáciu, komunikáciu so zákazníkmi a dodávateľmi, spravovanie sociálnych sietí, ale tiež sa snažím nájsť tú správnu cestu, akou by sa tento projekt mal uberať. Avšak, sme v tom dvaja, a veľa spolu diskutujeme o ďalších krokoch nášho projektu.

pohare, pohariky, eatgreen
Foto: eatgreen.sk

Aké produkty vo vašom e-shope ponúkate a v čom sú unikátne?

Zamerali sme sa na produkty, ktoré sú z prírodných materiálov, a aj po zahodení sa v prírode rozložia. V ponuke sú teda gastroriady z cukrovej trstiny a kukuričného škrobu v rôznych veľkostiach, naozaj originálne a oku lahodiace palmové tanieriky a misky, pričom každá jedna je originálna. Po použití sa môžu kľudne vyhodiť do záhradného kompostu. Taktiež ponúkame už spomínané zelené taniere LEAF z listov a veľmi obľúbené bambusové poháre Ecoffee.

O aké produkty je najväčší záujem?

Práve posledne zmiené poháre Ecoffee sa stali naším “bestsellerom”, pretože sú naozaj dizajnovo zaujímavou eko vychytávkou. Samotný pohár je zmesou bambusu, kukuričného škrobu a živice, a viečko s objímkou sú taktiež tvorené z kukurice a kaučuku. Máme okolo 70 druhov pohárov, či už jednofarebných alebo naozaj krásne vzorovaných. Každý si vždy nájde ten svoj, ktorý ho vystihuje, a ako vždy vravím, “chytí za srdce”. Ľuďom sa páčia, a často je kúpa tohto pohára pre nich prvým krokom ako začať žiť viac ekologicky a motivuje ich to k znižovaniu spotreby jednorázových pohárov. Tento pohár vydrží naozaj roky a stáva sa praktickým spoločníkom svojich majiteľov ;)

Je možné vaše výrobky personalizovať a urobiť potlač na mieru?

Ako sme priniesli Ecoffee poháriky na náš trh, našim zákazníkom sa osvedčili až tak, že sme  pre nich vytvorili možnosť navrhnúť si poháre podľa seba. Je možná potlač na pohár, ale aj na silikón. Objednávky s vlastným brandingom pribúdajú. Sú to hlavne kaviarne, kde sa bambusové poháre skutočne hodia ako doplnkový tovar a možnosť personalizovať ich im dáva možnosť zviditeľniť sa.

Prečítajte si aj rozhovor so zakladateľkou CORK-it, ktorá ponúka ekologické kabelky z kôry.

ekoriad, misky, nadoby, eatgreen
Foto: eatgreen.sk

Ponúkate svoje výobky aj do zahraničia? Pôsobíte aj v Českej republike?

Áno, pre všetky značky, ktoré ponúkame, sme aj výhradní dovozcovia okrem Slovenska aj pre Českú republiku. Mám pocit, že naši českí susedia sú téme ekológie a zero waste ešte viac otvorení.

Okrem toho, že máte svoj project, ste zároveň mamou 2 detí. Ako si zadeľujete svoj čas?

Niekedy je ťažké si vôbec nejako naplánovať čas. Mladší syn Adam má len rok, čiže ešte stále ma potrebuje skoro 24/7 a je dosť živý, starší 4,5 ročný tiež potrebuje dosť pozornosti, pretože stále nasáva nové poznatky a musí predsa s niekým diskutovať o témach ako sú dinosaury a transformery. Väčšinou je to čistý free style a počas dňa čo-to spravím, a čo nie, tak pracujem v kľude večer, po tom, ako chalanov uložím spať. Vtedy si poviem; “vďaka ti, ó, káva, že môžem ešte pár hodín pracovať”. Ale keďže sú našou súčasťou, sprevádzajú nás aj na festivaloch, kam chodíme stánkovať a ukazovať ľuďom naše produkty. Takže aj pracujeme, aj sa bavíme, ale hlavne sme všetci spolu.

Čo považujete za svoj doteraz najväčší úspech?

Ono tie úspechy nejak prichádzajú samé a teším sa z úplných maličkostí. Či už v rodinnom alebo pracovnom živote. Ľudia v poslednom čase nevedia nájsť zmysel života, niečo čo ich napĺňa, alebo prácu, ktorá ich baví. My sme to našli a to je asi pre mňa ten najväčší úspech. Prácu, ktorá má zmysel a robí našu Zem krajšou a zároveň zdieľať ju s milovanou osobou.

Aké máte ďalšie plány do budúcnosti?

Plánov je celé more, ale pre nás je dôležité sústrediť sa na prítomnosť, a keďže sme ešte stále v začiatkoch, tak je potrebné postaviť pevné základy pre náš projekt EatGreen, a ďalej to už bude prichádzať aj samo. Už teraz sa črtajú rôzne spolupráce a vidíme, že ľudí naklonených tejto myšlienke je čoraz viac. Preto sme radi za každú správu, či email s podporou alebo ochotou spolupracovať.

Ako zvyknete oddychovať?

Paradoxne niekedy oddychujem prácou. Keďže som počas dňa nonstop s minimálne jendým synom tak som rada, keď sa môžem sústrediť aj na niečo iné ako na plienky, hračky a podobné záležitosti. Avšak, samozrejme, že ma energiou nabíja príjemná prechádzka s rodinkou do prírody, dobrý film alebo vychutnávanie si ticha.

Skúste nám dať tri rady, pre ženy, ktoré by sa chceli vydať na cestu za vlastným snom.

  1. Určite nebáť sa riskovať.
  2. Nájsť si to “svoje” – prácu, činnosť, ktorá vás bude napĺňať a tešiť (to je asi to najťažšie)
  3. Nezabúdať na seba, stále na sebe pracovať a rozvíjať sa či už duchovne, vzdelávaním, novými zážitkami, alebo len tak niekedy vystúpiť zo svojej zóny komfortu.

 

žiadne príspevky na zobrazenie