Jedlo zadarmo a kozy na trávniku: 10 zaujímavostí o Google, ktoré ste možno nevedeli

1
Jedlo zadarmo a kozy na trávniku: 10 zaujímavostí o Google, ktoré ste možno nevedeli
pixabay.com

Či už si to uvedomujete alebo nie, používate Google. A nemusí to byť len vyhľadávací nástroj – určite používate Mapy Google, YouTube alebo hlavný iPhone konkurent – Android. Každý z nich sa môže pochváliť viac ako miliardou používateľov. 

Je váš webový prehliadač Chrome? Pravdepodobne. Koniec koncov, je to najobľúbenejší webový prehliadač, ktorý ovláda takmer 42 percent všetkej webovej prevádzky na počítači. Napriek tomu by sme sa stavili, že nepoznáte týchto 12 faktov: 

1. Google v skutočnosti nie je Google

Od októbra 2015 spoločnosť Google už nie je spoločnosťou Google. Namiesto toho je spoločnosť teraz pod strechou Alphabet, čo je konglomerát s mnohými spoločnosťami – spoločnosť Google je najväčšia. Podľa spisu spoločnosti Alphabet bolo zrejmé, že toto rozhodnutie bolo prijaté s cieľom umožniť väčšiu autonómiu „spoločnostiam, ktoré sú vzdialené od internetových produktov“, ako sú autá bez šoféra a kontaktné šošovky na snímanie glukózy a podobne. V skutočnosti však vsádzame na to, že to bolo rozhodnutie založené na finančných dôvodoch.

2. Google má rád pranky

Vždy na prvého apríla robí Google niekoľko žartov. Tento rok sa Google Maps zmenili na hru Pacman a „spustili“ Google Wind, jazykový variant holandských veterných mlynov, aby zamedzili zamračenému a daždivému dňu. Ich prvý žart sa však datuje do roku 2000. Google vyzval používateľov, aby hľadeli do červeno-modrej hypnotickej špirály a zároveň sa psychicky sústredili na hľadaný výraz pred kliknutím na špirálu. Špirála potom viedla na stránku s výsledkami pre „aprílových bláznov“. Nazývalo sa to MentalPlex a bolo to vynikajúce.

 

pixabay.com

3. Gmail bola nehoda

Legenda hovorí, že spoločnosť Google ponúka niečo, čo sa nazýva „20-percentný čas“, a vyzýva zamestnancov, aby strávili 20 percent svojho pracovného času projektmi svojho vlastného smerovania a dizajnu. Jeden z týchto projektov bolo niečo, čo pravdepodobne používate každý deň: gmail. V tom čase bola myšlienka ukladania e-mailov s kapacitou 1 GB (čo je 500-násobok ponuky služby Hotmail) poburujúca. Paul Buchheit z Googlu však na to prišiel pomocou využitia svojho „20-percentného času“. V súčasnosti ponúka Gmail ako základ až 15 GB na používateľa.

Prečítajte si aj: Google ponúka stotisíc štipendií

4. Google bol pôvodne nazývaný „Backrub“

Študenti Stanfordu Sergey Brin a Larry Page založili vyhľadávací nástroj v roku 1996 ako projekt strednej školy. Keď sa prvýkrát objavil, nazýval sa „Backrub“. O rok neskôr sa spoluzakladatelia rozhodli zmeniť názov na niečo, čo by presnejšie odrážalo takmer neobmedzený potenciál prehľadávania webu.

5. Aktuálny názov

Google je matematický výraz pre číslo, za ktorým nasleduje 100 núl. 

6. „To Google“ je oficiálne anglické sloveso

Pokojne si pozrite slovník Merriam-Webster. Ako sa uvádza v legende, pôvodný text znel „získať informácie o niekom alebo niečom“ na webe. Spoločnosť však namietala a tvrdila, že hovorové použitie slova „Google“ ako slovesa by oslabilo značku, ak by ľudia používali výraz na opis vyhľadávaní prostredníctvom iného vyhľadávacieho nástroja, napríklad povedzme Yahoo. Oficiálny záznam sa teraz začína slovami „Použitie vyhľadávacieho nástroja Google…“

7. Google miluje jedlo

Ako ukazuje film The Intership, zdá sa, že Google je skutočne tým najlepším miestom na prácu na svete – spoločnosť ponúka všetkým zamestnancom bezplatné jedlo. A nejde iba o jedinečnú nedbalú jedáleň. Odhaduje sa, že v areáli spoločnosti Googleplex je neuveriteľných 30 samostatných reštauračných zariadení a každý z nich prináša čerstvé potraviny z farmy na stôl a podáva všetko od vegetariánskych možností po výdatné mäso.

jedlo chlebicky
Foto: pixabay.com

8. Namiesto kosačiek na trávu používa spoločnosť Google kozy

Vážne. Keď trávu na trávniku Googleplex potrebujú kosiť, Google si zabezpečí 200 kôz od spoločnosti s názvom California Grazing. Kozy spásajú trávu asi týždeň; je to spôsob s nulovými emisiami, ktorý udržiava trávnik čistý a usporiadaný.

9. Gogle.com Spúšťa stránku Google

Google bol dosť chytrý, aby získal domény obklopujúce Google.com. Ak prejdete na stránku gogle.com alebo gooogle.com, budete presmerovaní na stránku Google.com. Na druhej strane, pri Goggle.com to tak nie je. V technickej rovine to nazývajú „typosquatter“ alebo web, ktorý profituje nasávaním údajov spôsobených pravopisnými chybami používateľov.

10. Spoločnosť Yahoo! ponúkla spoločnosti Google 3 miliardy dolárov

Už v roku 2002 ponúkol generálny riaditeľ Yahoo Terry Semel spoločnosti Google 3 miliardy dolárov. Spoločnosť Google ponuku odmietla, pretože nechcela ísť pod 5 miliárd dolárov. Ako sa časy menia. Google má v súčasnosti hodnotu 650 miliárd dolárov. Yahoo má 48 miliárd dolárov.

Zdroj: bestlifeonline.com, pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie