12 najšpinavejších miest v domácnosti, nezabudli ste pri upratovaní na žiadnu z nich?

0
12 najšpinavejších miest v domácnosti, nezabudli ste pri upratovaní na žiadnu z nich?
Foto: pixabay.com

Udržiavanie čistoty v domácnosti je dôležitá úloha a je potrebné na tom neustále pracovať. Aj keď bezpochyby máte svoj systém čistenia, ktorým prechádzate, čo ak zistíte, že vo vašej rutine môžu chýbať niektoré z najšpinavších oblastí vášho domova? Pozrime sa na ne!

1. Zásobník na príbory

Toto vysoko dotykové miesto, ktoré je bežne opomínané, chytá množstvo omrviniek. Ak chcete zásobník dobre vyčistiť, namočte do teplej vody s malým množstvom mydla. Prípadne ho nechajte prejsť umývačkou riadu na hornom stojane.

2. Kávovar

V zásobníku vášho kávovaru sa môžu nachádzať číhajúce choroboplodné zárodky. Je to tak preto, lebo vodné nádrže bežne obsahujú takéto zárodky. Môžu vás spôsobiť nepríjemnosti ako chytenie stafylokoka alebo dokonca E-coli. Dbajte na to, aby bola nádrž na vodu čistená najmenej raz za mesiac teplou mydlovou vodou. Prepláchnite ju tiež bielym octom zmiešaným s vodou, aby ste zabili choroboplodné zárodky.

3. Umývadlá v kúpeľni

Samotné umývadlo v kúpeľni a ostatné jeho časti ako kohútik, sú notoricky známe ako oblasti najväčšej špiny. Špinavé ruky prenášajú choroboplodné zárodky do umývadiel a tiež do hornej časti mydlovej pumpy. Ostatné predmety obklopujúce vaše umývadlo – napríklad vaša zubná kefka a jej držiak – sú priestorom pre množenie zárodkov a špiny.

Pravidelne dezinfikujte umývadlo, rukoväte a čerpadlo na mydlo antibakteriálnym obrúskom. Držiak zubnej kefky dajte do umývačky riadu alebo ho utrite teplou vodou zmiešanou s octom. Zubnú kefku môžete vyčistiť zmiešaním dvoch lyžičiek sódy bikarbóny v šálke vody. Namočte zubnú kefku do zmesi najmenej na 15 minút a potom ju opláchnite.

4. Dosky na krájanie

Podľa CBS News sa až v 18 percentách dosiek nachádzajú potenciálne nebezpečné koliformné baktérie, zatiaľ čo v 14 percentách sa nachádzajú plesne a kvasinky. Tieto kuchynské nástroje by sa mali čistiť po každom použití, či už v umývačke riadu alebo ručne, horúcou vodou a antibakteriálnym mydlom na riad.

Foto: pixabay.com

5. Odpadkový kôš

Skutočnosť, že pravidelne vynášate odpadky, neznamená, že samotný odpadkový kôš je čistý. Ako uvádza HGTV, v priemernom kontajneri na odpadky sa nachádza neuveriteľných 411 zárodkov na štvorcový palec. Zbavte sa choroboplodných zárodkov utieraním vonkajšej strany špongiou, ktorá má na sebe mydlo a horúcu vodu, a to najmenej raz za týždeň . Postriekajte vnútro koša dezinfekčným sprejom najmenej raz za mesiac.

6. Gombíky na sporáku

Tieto vysoko dotykové miesta obsahujú veľa špiny. Podľa CBS News sú na 14 percentách gombíkov sporáka prítomné koliformné baktérie a 27 percent z nich obsahuje plesne a kvasinky. Raz za týždeň ich utrite antibakteriálnymi utierkami alebo ich vyberte a dôkladne umyte horúcou mydlovou vodou.

Tipy na použitie zubnej pasty v domácnosti

7. Špongie

Všimli ste si niekedy hrubý zápach vychádzajúci zo špongie vo vašom dreze? Je to preto, lebo sú to živné pôdy pre baktérie. Okrem pravidelnej výmeny špongií môžete choroboplodné zárodky zničiť umiestnením do horného koša umývačky riadu jedenkrát týždenne alebo ich navlhčením a vložením do mikrovlnnej rúry na deväťdesiat sekúnd.

8. Hračky pre domácich miláčikov

Televízia CBS News uvádza, že 23 percent hračiek pre domácich miláčikov obsahovalo potenciálne nebezpečné stafylokokové baktérie, čo z nich robí vec, ktorá by sa mala často dezinfikovať. Na 55 percentách testovaných hračiek boli prítomné kvasinky a plesne. Tieto hračky by mali byť umývané mydlom a vodou. Ak je to možné, hádžte hračky každý týždeň do práčky a nechajte ich uschnúť na vzduchu.

 

9. Schodiskové zábradlie

Schodiskového zábradlia sa často dotýka niekoľko členov domácnosti, čo z nich robí hlavné miesto pre choroboplodné zárodky. Medzi bežné baktérie, ktoré sa nachádzajú na zábradlí, patria E-coli, stafylokok a množstvo ďalších vírusov. Zábradlie otrite raz za mesiac (alebo viac) dezinfekčným obrúskom. Ak je niekto vo vašej domácnosti chorý alebo ho navštívia hostia, zvýšte frekvenciu čistenia, aby ste maximalizovali bezpečnosť. Podobné je to aj s kľučkami na dverách.

Foto: pixabay.com

10. Televízne ovládače

Diaľkového ovládania od televízora sa taktiež dotkne každý, a mnohokrát sa ho ľudia dotknú, keď konzumujú nejaké občerstvenie. To znamená veľa choroboplodných zárodkov. Na bezpečné vyčistenie ovládača použite vatový tampón mierne navlhčený v liehu. Nezabudnite použiť antibakteriálny utierku aj na čistenie diaľkových ovládačov v hoteloch, aby ste sa chránili pred choroboplodnými zárodkami predchádzajúcich hostí.

11. Klávesnica počítača

Keď už sme pri spotrebičoch a technike, veľa baktérií sa drží aj v klávesnici počítača a na myši. Otočne klávesnicu a jemne ju poklepkajte. Často uvidíte, koľko omrviniek bolo vnútri. Na čistenie môžete použiť napríklad odmasťovací prostriedok na riad alebo biely alkohol, minimálne 50 percentný, čistí horšie, no má silné dezinfekčné účinky. Celkom dobré sú aj spreje na elektroniku a vlhčené obrúsky určené na klávesnice a elektroniku. Sú praktické, pretože ich môžete mať neustále poruke a klávesnicu nimi pretierať pravidelne.

12. Nezabudnite ani na mobil!

Mobil máme v rukách skoro každý okamih počas celého dňa. A to aj pri konzumovaní jedál, a niekedy nám ho vezmú aj naše ratolesti. Preto je vhodné pravidelne ho čistiť, napríklad vlhčenými obrúskami na elektroniku, malo by to stačiť. Ideálna je mäkká handrička a prostriedok s aspoň 60% izopropylalkoholu. Pri čistení nie je dobré príliš tlačiť.

Bohužiaľ, mikróby žijú takmer v každej oblasti našich domovov. Ale len pravidelná dezinfekcia týchto oblastí na množenie zárodkov môže pomôcť zaistiť čistejší domov a zdravšiu rodinu.

Zdroj: doityourself.com

žiadne príspevky na zobrazenie