Na čo všetko môžete použiť zubnú pastu?

0
Na čo všetko môžete použiť zubnú pastu?
pixabay.com

Zubná pasta, ktorú používate na čistenie zubov, sa môže hodiť na čistenie mnohých vecí v dome a jeho okolí. Zubná pasta je jemný abrazívny prostriedok, často vyrábaný s jedlou sódou, ktorá odstraňuje zubný povlak.

To isté brúsne pôsobenie vedie k odstráneniu oderov a škvŕn na takmer všetkých veciach v domácnosti od stien po topánky. Na malé predmety, ktoré čistíte zubnou pastou, môžete dokonca použiť starú zubnú kefku.

Zvoľte bielu pastu

Najlepšie je zvoliť čisto bielu zubnú pastu a nie farebný gél. Gélové pasty často obsahujú aj trochu farbiva, ktoré môže zafarbiť niektoré materiály, ktoré sa snažíte vyčistiť. Dbajte na to, aby sa takáto zubná pasta nedostala na látku, pretože to môže zanechať škvrny.

1. Použitie v kúpeľni

Ak už nemáte čistiace prostriedky, zubná pasta je vhodnou náhradou. Len nezabudnite zohľadniť náklady, ak máte veľkú plochu na čistenie.

Čistenie kúpeľňových doplnkov

Trochu zubnej pasty na mäkkej handričke a chrómový drez a sprcha či kohútik na umývadle bude vyzerať skvele. Natierajte pastu v malých krúžkoch a potom ju otrite suchou handrou.

 

Odstráňte mydlovú vrstvu

Trochou zubnej pasty na vlhkej špongii alebo handričke odstránite nahromadený povlak mydla na sprchových dverách a sprchových kútoch zo skla. Opláchnite ich handrou namočenou v čistej vode, aby ste predišli vzniku vodných škvŕn.

Vyčistite umývadlo v kúpeľni

Ak vám do umývadla kvapne zubná pasta, nevyplachujte ju. Chyťte vlhkú špongiu a použite ju na čistenie celej misy. Dobre ju opláchnite a osušte. Pasta dokonca zanechá odtok voniaci mätou.

Vydrhnite záchod

Ak potrebujete rýchlo vyčistiť toaletu a došli vám čistiace prostriedky, nastriekajte do misy trochu zubnej pasty. Chyťte toaletnú kefu a vydrhnite. Pasta odstráni škvrny a zanechá čerstvú vôňu. Nevydezinfikuje to záchod, aby ste sa zbavili baktérií, ale trochu to pomôže.

Vyčistite kulmu alebo žehličku na vlasy

Kulma, žehlička na vlasy a elektrické natáčky môžu z vlasových produktov ako je lak získať gumovitý povlak. Zubná pasta ľahko odstraňuje nečistotu bez poškodenia povrchu zariadenia. Položte kúsok zubnej pasty na suchú handričku a utrite usadeniny. Nakoniec utrite navlhčenou textíliou a nechajte povrch uschnúť na vzduchu.

Vyčistite zrkadlo v kúpeľni

Na utretie zrkadiel použite trochu zubnej pasty na navlhčenú látku. Pracujte v malých kruhoch a nechajte zubnú pastu vyschnúť, potom opláchnite suchou handrou.

Prečítajte si aj: Zlepšováky do domácnosti alebo 9 tipov ako si vylepšiť a opraviť bývanie

 

kupelna
Foto: pixabay.com

2. Použitie zubnej pasty v spálni

Zubná pasta je ideálna na menšie čistenie obuvi a šperkov.

Vyčistite gumovú podrážku na teniskách

Ak je gumová obruba na podrážkach tenisiek alebo na nohách špinavá, použite trochu zubnej pasty na starej zubnej kefke, aby ste ju dobre vyčistili. Nakoniec utrite zvyšnú zubnú pastu navlhčenou utierkou.

Odstráňte odery na koženej a vinylovej obuvi

Trocha zubnej pasty na mäkkej handričke alebo špongii odstráni škrabance z hladkej kože, lakovanej usne alebo vinylovej obuvi. Aplikujte pomaly na kúsku, a potom zvyšky očistite mäkkou handrou. Pamätajte si, že to nebude fungovať na semišové kožené topánky alebo topánky.

Dajte šperkom nový lesk

Zubná pasta funguje skvele, ak sú vaše strieborné šperky poškodené alebo ak vaše diamanty vyzerajú trochu zašlo. Použite iba malý kúsok pasty na starú zubnú kefku, ktorá sa vďaka nej dostane do každej medzery. Opláchnite ju a utrite suchou handrou, aby ste videli, ako žiari. Nikdy nepoužívajte zubnú pastu na mäkké drahokamy, ako sú perly alebo opály, ktoré by sa mohli poškriabať kvôli abrazívnej zložke pasty.

3. Využitie zubnej pasty v kuchyni

Zubná pasta nemusí zostať v kúpeľni, môže pôsobiť aj v kuchyni.

Odstráňte zápach z potravín

Ak máte po príprave jedla problémy s cibuľou alebo rybím zápachom, stačí nastriekať pastu do dlaní. Natrite si ruky a nechajte niekoľko sekúnd, aby sa dostala do každého záhybu (napríklad v okolí nechtov) a dobre opláchnite. Zápach zmizne. Môžete dokonca vidieť, že vaše nechty vyzerajú belšie a jasnejšie.

 

Čistenie strieborných a medených hrncov

Chyťte zubnú pastu a mäkkú handričku, aby ste mohli dobre vyčistiť striebro. Jednoducho natrite pastu a sledujte, ako sa škvrna prenáša z hrnca na látku. Opláchnite dobre v horúcej vode a opláchnite suchou handrou. V prípade silne znečistených medených hrncov rozotrite zubnú pastu a nechajte ju niekoľko minút pôsobiť, aby ste ju potom utreli. Opláchnite horúcou vodou a vyleštite suchou handrou.

cistenie drez
Foto: pixabay.com

5. Okolo domu

Nezabudnite, že zubnú pastu môžete využiť aj v ostatných mietsnostiach v dome alebo v byte, a napríklad aj v garáži.

Čisté klávesy na klavír

Vintage klavíre majú klávesy vyrobené zo slonoviny, takže zubná pasta dobre odstraňuje nečistoty a oder. Moderné klávesy na klavír sú vyrobené z plastu, ale zubná pasta na čistenie funguje rovnako dobre. Na dosiahnutie lesklých plôch použite malé množstvo zubnej pasty a starej zubnej kefky a potom utrite navlhčenou textíliou.

Odstráňte usadeniny zo žehliacej plochy

Ak sa na spodnej časti žehličky nahromadili škroby a povrch vyzerá popálený, pridajte trochu zubnej pasty na mäkkú handričku a utrite špinu. Uistite sa, že žehlička je úplne vychladnutá a proces dokončite jej zotretím vlhkou handrou.

Zdroj: www.thespruce.com, Foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu