13 vecí, o ktorých ste netušili, že sa dajú recyklovať

1
13 vecí, o ktorých ste netušili, že sa dajú recyklovať
pixabay.com

Priemerný Slovák za rok vyprodukuje 322 kg odpadu, no vytriedi na recykláciu len 31 kíl. Nikoho pravdepodobne neprekvapí údaj, že z európskeho kontinentu, recyklujú od Slovákov menej už iba Rumuni.

Keď väčšina z nás uvažuje o recyklácii, predstavuje si prázdne kartónové škatule a plastové fľaše. Ale okolo vás sa nachádza toľko ďalších starých vecí, ktoré môžete recyklovať tiež. Mnoho spoločností vám dokonca zaplatí za to, keď prinesiete tieto recyklovateľné predmety. Ak si prečítate tento článok, nabudúce si možno lepšie premyslíte, či niečo jednoducho vyhodíte do koša.

1. Záhradnícke náradie

Podľa ekologických odborníkov stojí za to recyklovať všetko, čo je vyrobené z aspoň 50 percent kovu. Takže ak v garáži ležia staré hrdzavé nástroje, ktoré už nepotrebujete, môžete ich priniesť na akékoľvek miesto odovzdania šrotu – možno aj za peniaze!

2. Prostriedky na úpravu vlasov

Dokonca aj kulmy, fény na vlasy a ďalšie podobné pomôcky na úpravu vlasov je možné recyklovať na kovový šrot, čo je lepšia možnosť ako ich vyhodiť. Aj keď tieto nástroje nemožno dať do recyklačného koša, pretože obsahujú toxické chemikálie, ako je olovo a kadmium, väčšinou ich príjmu všade, kde sa zhromažďuje kovový šrot.

3. Notebooky

Pretože ide o elektroniku, ktorá obsahuje toxické chemikálie, ako je ortuť a olovo, notebooky by sa nikdy nemali vyhodiť do odpadu. Táto elektronika je skôr recyklovateľným produktom. Ak váš počítač stále funguje, môžete sa pomocou programu technickej výmeny nejakej IT firmy zbaviť svojho notebooku a zarobiť si peniaze. Ak už nie je funkčný, potom využite zber elektroodpadu.

4. Smartfóny a tablety

Rovnaké pravidlá recyklácie, aké platia pre notebooky, platia aj pre staré smartfóny a tablety. Či už sú vaše nechcené telefóny a tablety funkčné alebo sa už nedajú ani zapnúť, môžete sa spýtať v spoločnostiach Dell, IBM alebo Hewlett Packard a zbaviť sa ich správnym (a ekologickým) spôsobom.

5. Žiarivky

Pri ďalšom náhodnom rozbití kompaktnej žiarivky alebo žiarovky CFL sa uistite, že ste ich správne zlikvidovali recykláciou. Podľa Agentúry na ochranu životného prostredia (EPA) recyklácia týchto žiaroviek zaručuje, že sa ortuť, ktorú obsahujú, neuvoľňujú do životného prostredia, ale umožňuje využiť ďalšie materiály, z ktorých sú vyrobené – napríklad sklo a kov.

6. Nože

Uistite sa, že svoje staré nože nikdy náhodne nevyhadzujete do koša. Aj nože, ktoré sú príliš tupé na to, aby sa hodili do kuchyne, sú stále dostatočne ostré, aby pri nesprávnej likvidácii niekoho omylom bodli. Nielen to, ale veľa zariadení na recykláciu kovov prijíma kuchynské potreby z hliníka, cínu, nehrdzavejúcej ocele a striebra, takže je pravdepodobné, že je vo vašej blízkosti je zariadenie, ktoré vezme vaše nože a recykluje ich do niečoho nového.

7. Bicykle

Bicykle sú ďalším prekvapivo recyklovateľným artiklom. Mnoho neziskových organizácií s radosťou privítajú starý bicykel. Skúste ho predať na internetovom bazári, alebo zaniesť do recyklačného strediska.

8. Hrnce a panvice

Riady, pokiaľ sú vyrobené z kovu, je možné recyklovať. Tento riad však nemôžete zahodiť len tak do obyčajného odpadu s ostatnými odpadkami z domácnosti. Všetky staré kúsky, ktoré chcete recyklovať, musíte priniesť do zariadenia na šrot, kde sa o ne správne postarajú.

9. Bežecké topánky

Bohužiaľ, každý pár atletických topánok má svoju obmedzenú trvanlivosť. Takže keď sa vaše tenisky príliš opotrebujú, môžete sa pričiniť o ochranu životného prostredia ich likvidáciou prostredníctvom programu Nike Reuse-a-Shoe. Aj keď vaše topánky nie sú značky Nike, značka s radosťou odstráni vaše staré podrážky a dá im nový život.

Prečítajte si: 11 spôsobov ako šetriť vodu

10. Vianočné stromčeky

„Skutočné vianočné stromčeky sú biologicky odbúrateľné, čo znamená, že sa dajú ľahko znovu použiť alebo recyklovať na mulčovanie a na iné účely,“ upozorňuje Národná asociácia vianočných stromčekov. Po Vianociach väčšina obcí ponúka odvoz stromov z chodníka alebo prinajmenšom zorganizuje skládky, kde môžete svoj strom nechať, akonáhle ho už nepotrebujete.

11. CD a DVD

CD a DVD sa stali tak zastaranými, že väčšina notebookov už s diskové jednotky ani nemá. Ak ste sa však narodili v 20. storočí, je dosť pravdepodobné, že doma máte stále dosť CD-ROM. V malom množstve patria do zmesového odpadu. Vo väčšom množstve, čo je zrejme váš prípad, ich treba odviezť na zberný dvor.

12. Batérie

Ak už nabíjacie batérie nechcete alebo nepotrebujete, nevyhadzujte ich. Zberné miesta na batérie sú už vo viacerých mestách. Zber batérií prebieha aj na školách, batérie sa tak recyklujú zodpovedným, bezplatným a pohodlným spôsobom. Aj firma Energizer má užitočnú infografiku, ktorá podrobne uvádza, kde a ako sa majú rôzne typy recyklovať alebo zlikvidovať.

13. Oblečenie

Podľa EPA len v USA v roku 2015 pristálo na skládkach 10,5 milióna ton textilu. V čom je problém? Tento textil totiž nie je biologicky odbúrateľné, sedia na týchto skládkach celé roky, čo prispieva k znečisteniu a zhoršuje to opotrebovanie planéty.

Čo by ste teda mali robiť so starými odevmi, ktoré ani charitatívne organizácie nepotrebujú? Spoločnosti ako Ekocharita alebo Humana majú všetky zberné boxy, ktoré môžete použiť na ekologické recyklovanie nepotrebného oblečenia, alebo im prinavrátia nový život.

Pre inšpiráciu si prečítajte aj článok ako správne recyklovať, kde nájdete aj veľa ekologických tipov, ktoré môžete zaviesť vo vašej domácnosti.

žiadne príspevky na zobrazenie

1 komentár