15 jednoduchých trikov, vďaka ktorým prídete vždy načas

0
15 jednoduchých trikov, vďaka ktorým prídete vždy načas
pexels.com

Len málo pocitov je horších ako úzkosť, ktorá ide ruka v ruke, keď si uvedomíte: „Ach, zase meškám.“ Bohužiaľ, je to pocit, ktorý všetci dobre poznáme; meškáme na stretnutia, na večeru, na večierky, a dokonca aj na lety.

Ale už nie! V dnešnej dobe sa „neskoro“ môže stať skutočne minulosťou. Všetko, čo musíte urobiť, je dodržiavať týchto 15 trikov a už nikdy neprídete neskoro – pokiaľ nechcete.

1. Vložte do svojho rozvrhu časovú rezervu

„Je veľmi ťažké žiť život s okrajmi tenkými ako žiletka,“ hovorí Shlomo Zalman Bregman, autor pripravovanej knihy Force of Nurture: How to Reach Your Ultimate Level of Greatness. „Takže staviam ‚časové vankúše‚ a spätne analyzujem, keď niekde potrebujem byť.“ Inými slovami, Google Maps vám môže povedať, že na letisko je to hodinu jazdy. Ale čo ak je premávka hustá? Alebo je tam uzávierka cesty? Nepriaznivé počasie? Ak vezmete do úvahy všetko, čo sa môže – a pravdepodobne aj pokazí – pokaziť, budete vždy bezpečne načas.

2. Hrajte hostiteľa

Ďalším riešením je obísť čas, ktorý miniete na cestu, úplne a usporiadať akékoľvek stretnutia u vás. „Takto nemusíte začleniť čas cesty. Musíte sa len uistiť, že ste pripravení stretnúť sa včas – čo je jednoduchšie,“ hovorí Amy M. Gardner, bývalá dekanka na University of Chicago.

3. Žite podľa „pravidla dvoch minút“

Dvojminútové pravidlo, metóda presadzovaná guruom produktivity Davidom Allenom, je prekvapivo jednoduché. Ak úloha zaberie dve minúty alebo menej, urobte to okamžite. Ak to však zaberie viac ako dve minúty, zaraďte si to do svojho plánu. Tento trik vám pomôže naplánovať si deň a podľa toho nastaviť pripomienky v kalendári, vďaka čomu budete pri každej schôdzke dochvíľni.

hodinky
pexels.com

4. Použite RescueTime

Pokiaľ ide o plánovanie dňa, nič nie je také cenné ako dáta – a nič vám neposkytuje dáta ako RescueTime. RescueTime je aplikácia, ktorá beží na pozadí vášho počítača alebo telefónu a povie vám, koľko času strávite pri jednotlivých úlohách. Možno strávite v priemere 17 percent svojho dňa odpovedaním na e-maily a 4 percentá dňa sledovaním správ. Teraz, keď máte tieto informácie v ruke, viete, že 79 percent vášho dňa si môžete naplánovať s inými vecami, ako sú stretnutia, skutočná práca, obed a čas na spánok.

5. Vezmite si inteligentné hodinky

Pomocou digitálnych hodiniek, ako sú Apple Watch alebo FitBit, už nebudete meškať na žiadnu schôdzku. Hoci vás môžu tieto hodinky aj počas schôdzok trochu znervózňovať. Nastavte si alarm na päť alebo desať minút pred koncom stretnutia a budete vedieť, že je čas to zabaliť, aby ste nenechali na ďalšiu schôdzku čakať.

6. Alebo aspoň bežné hodinky

Trend inteligentných hodiniek nie je pre každého. Napriek tomu, ak dodržiavate prísny rozvrh, vaše zápästie by nikdy nemalo byť nahé. „Prestali sme nosiť hodinky kvôli našim telefónom, ale počas stretnutia sa nechcete pozerať na svoj telefón,“ hovorí Amy M. Gardner. Jednoduchým riešením je investovať do pekných hodiniek.

nastavit cas
pixabay.com

7. Nastavte si hodinky rýchlo

S analógovými hodinkami je to oveľa jednoduchšie; doslova, stačí natočiť číselník dopredu o niekoľko minút. Ak máte stretnutie o jednej a pozriete sa na svoje zápästie a uvidíte, že je 12:55, bez rozmýšľania budete šprintovať na ďalšie stretnutie. Ale v skutočnosti je čas 12:50 – alebo 12:45 – a vy ste tá najpresnejšia dáma v miestnosti.

8. Naplňte benzínovú nádrž večer predtým

Alebo si nabite kartu do metra. Alebo si nafúkajte pneumatiky na bicykli. Čokoľvek musíte urobiť, aby ste preventívne minimalizovali akékoľvek potenciálne nerovnosti na – doslova – ceste. Nič nespomalí vašu presnosť tak, ako neplánovaná cesta na čerpaciu stanicu – alebo len o minútu zmeškanie vlaku. Alebo pretože ste museli v pondelok počas rannej špičky čakať v rade na jediný fungujúci kiosk.

9. Premeňte čakáreň na kanceláriu

„Veľa ľudí ľudia nechcú prísť skoro, pretože si myslia, že budú sedieť ako hlupáci a nemajú čo robiť,“ hovorí Bregman. Ale ak sa vždy uistíte, že sa máte čím zaberať, nebude vám vadiť, keď prídete 15 minút skôr a chvíľu sedieť v sterilnej čakárni. Posielať e-maily, čítať nevybavené články, kontrolovať sociálne siete kohokoľvek, s kým sa práve stretnete, rýchlo zavolať starej mame – vždy je čo robiť. Gardner navrhuje pre tento prípad užitočný zoznam, keď si budete potrebovať pripomenúť, na čo môžete využiť čas čakania.

10. Pripravte si zoznamy úloh s väčším dosahom

Okrem zoznamu vecí, ktoré musíte urobiť v čakárni, by ste si mali viesť podrobný zoznam úloh – nielen zbierku podradných úloh, ako napríklad „kúpiť potraviny“. Ale môžete tam zaradiť aj veľké úlohy, ako napríklad: „propagovať svoj článok“ alebo „nech sa moja kniha dostane na zoznam najpredávanejších“. Potom sa uistite, že každá úloha, ktorú vykonáte v daný deň, súvisí s týmto zoznamom. To zaistí, že si rezervujete len schôdzky, ktoré sú pre vás dôležité – a čo je ešte dôležitejšie, ochráni vás pred zbytočnými úlohami a stretnutiami. To je spoľahlivý spôsob, ako eliminovať opakované meškanie.

Ako si vytvoríte online zoznam alebo šikovný poznámkový blok?

zapisnik
pexels.com

11. Preskočte tlačidlo odloženia

Spôsob, akým začnete deň, určuje šablónu, ako bude zvyšok dňa prebiehať. Prvá príležitosť, pri ktorej musíte byť dochvíľni, je v momente, keď sa zobudíte, takže o tom premýšľajte takto: Vstať z postele je príprava na stretnutie. Ak spíte ďalších päť minút, meškáte päť minút. Kvôli tomu budete mať po zvyšok dňa pocit, že budete chodiť všade neskoro.

12. Zaobchádzajte s presnosťou tak, ako so svojím oblečením

„Vynakladáme veľa úsilia na to, ako sa obliekame na stretnutie,“ hovorí Gardner. „Nezáleží na tom, či máte oblek ušitý na mieru, ak meškáte, máte zlý bod.“ Riešenie? Začnite myslieť na to, že budete dochvíľni už vtedy, keď si čistíte zuby a obliekate sa, čo sú jedni z vašich „prípravných“ úloh. (Pozor: Možno sa budete musieť zriecť varených raňajok a budete musieť zjesť len tyčinku a podobne.

13. Preformulujte svoje myslenie

Chlapík alebo dievča, ktorí meškajú na schôdzku, sú v najlepšom prípade neorganizovaní a v najhoršom prípade neúctivý. Ale priznajme si: Pravda je zvyčajne kombináciou oboch. „Premýšľajte o tom takto: Ako sa cítite, keď sa niekto objaví neskoro na stretnutí, ktoré ste zorganizovali?“ hovorí Gardner. Keď si uvedomíte, že vďaka vašej oneskorenosti sa ostatní cítia podobne, budete lepšie pripravení byť dochvíľni. Navyše, prísť „včas nás nestojí žiadne peniaze,“ hovorí Gardner. „A je to úplne v našich rukách.“

Prečítajte si: Janka Czako: Pohyb počas práce zvyšuje efektivitu

pexels.com

14. Uvedomte si, že každého čas je drahý

Kto z nás nebol prinútený povedať cudziemu človeku v bare: „Ach, to miesto je obsadené,“ pri čakaní na rande pätnásť, dvadsať, tridsať minút? „Ľudia vnímajú meškanie ako mocenský ťah, ktorý posiela správu: ‚Môj čas je cennejší‘,“ hovorí Gardner. „Ale to všetko je vyslanie odpudzujúceho signálu, že si ich až tak nevážite.“ Prelomiť čakanie na energiu je ťažké, ale faktom je, že každý má v dnešnej dobe aktuálny telefón.

15. Vzdajte sa myšlienky „urobiť všetko“

„Deň máme dosť času na to, aby sme dosiahli naše ciele, ale musíte byť skúpi na čas,“ hovorí Bregman. Ak sa príliš zaviažete, určite budete meškať na viaceré stretnutia. „Život je ako bufet,“ hovorí Bregman. „Chceš zjesť všetko, ale nemôžeš. Máš len jeden žalúdok.“

Zdroj: bestlifeonline.com

žiadne príspevky na zobrazenie